Do irského Dublinu míří také české rodiny

Příští týden se bude konat v Irsku Světové setkání rodin. Po úterním zahajovacím ceremoniálu, který proběhne současně ve všech irských diecézích, bude v Dublinu probíhat od středy 22. do pátku 24. srpna první část setkání, kterou tvoří teologicko-pastorační kongres. Na ten naváže v sobotní podvečer Festival rodin pojatý jako slavnostní koncert, kterého se zúčastní také papež František. Setkání vyvrcholí pontifikální mší svatou v neděli dopoledne. Světového setkání rodin se zúčastní také česká delegace vedená biskupem Mons. Josefem Nuzíkem a zástupci Národního centra pro rodinu. Celkem vyrazí do Irska cca sedmdesát českých poutníků.
Publikováno: 17. 8. 2018 11:00

Češi jedou do Dublinu naslouchat druhým

Na Světové setkání rodin do Dublinu se chystá také česká výprava zastoupená jak celými rodinami, tak i manželskými páry či jednotlivci. Ve skupině zhruba 70 poutníků je i 23 dětí. Organizaci převzala cestovní kancelář Miklas Tour a k českým poutníkům se připojily i dvě rodiny ze Slovenska. Češi budou ubytováni v rodinách a budou se účastnit společného programu. Skupinu bude doprovázet olomoucký pomocný biskup Mons. Josef Nuzík, který je předsedou Rady ČBK pro rodinu.

Paní Marie Oujezdská, ředitelka Národního centra pro rodinu, uvedla, že se nejvíce těší na zážitek setkání s obecnou církví a konfrontaci s rodinami z jiných kontinentů. Ráda by také získala inspiraci, jak zlepšit přípravy snoubenců na manželství, jak doprovázet ty, jejichž život se nachází v nesnázích, či jak se zaměřit na mezigenerační solidaritu. „My z ´bohatších kontinentů´ máme často vrásku na čele a děláme si spoustu starostí, ale lidé na druhé straně naší planety žijí často v ohrožení, v chudobě a nedostatku a přesto je jejich život radostnější a křesťanská naděje živá. Těším se na výměnu zkušeností, i když mám trochu obavy z irské angličtiny, přesto chci mít ´uši otevřené´, abych dokázala pochopit věci tak, jak budou řečeny,“ uvedla paní Oujezdská.

Národní centrum pro rodinu má na svých stránkách www.rodiny.cz v českém jazyce texty pro společenství, která jsou doplněna videi s českými titulky. Byla vytvořena organizátory setkání. Ve spolupráci s televizí NOE se centrum také podílelo na přípravě 6-dílného programuRodina podle papeže Františka.

PROGRAM SVĚTOVÉHO SETKÁNÍ RODIN

Účast na Světovém setkání rodin bude opravdu hojná a pestrá, přihlášeni jsou účastníci ze 116 zemí. Na třídenní kongres se přihlásilo 37 tisíc lidí, z nichž 6 tisíc jsou děti a mladiství, a na nedělní mši svatou s papežem Františkem bylo rozdáno půl milionu vstupenek.

„Titul Světového setkání zní: Rodina jako radostná zvěst a radost pro svět a vyzývá nás k volbě rodiny jako odpovědi na lásku, která vychází z každého muže a ženy,“ uvedl na tiskové konferenci předseda Papežské rady pro rodinu, arcibiskup Vincenzo Paglia, který dále pokračoval: „Rodiny, a zejména křesťanské rodiny, jsou dobrou zprávou – evangeliem – pro církev i svět. Právě ony totiž doslova podporují život církve, i život světa.“

Úterý 21. srpna 2018 – Zahajovací ceremoniál

Zahajovací ceremoniál Světového setkání rodin 2018 bude probíhat v úterní podvečer simultánně ve všech 26 irských diecézích, hlavní ceremoniál se bude konat v dublinské katedrále. Večer modliteb pod názvem Společně s Kristem shromáždí Církev jako rodinu rodin a připomene, že kráčíme ve stopách svatých, kteří nám předali svoji víru. Tato modlitba bude mít ekumenický charakter a přizvané jsou i ostatní křesťanské církve v Irsku, aby se na začátku této večerní modlitby přidaly k vyzvánění zvonů. Zahraniční účastníci setkání budou mít příležitost se připojit k místním církvím po celém Irsku.

Středa 22. srpna – pátek 24. srpna 2018 – Teologicko-pastorační kongres

V dopise, který zaslal minulý rok papež František kardinálovi Kevinovi Farrellovi, prefektovi Dikasteria pro laiky, rodinu a život, vyjádřil přání, aby příprava na setkání a samotné setkání nabídly rodinám možnost prohloubit reflexi k apoštolské exhortaci Radost z lásky (Amoris laetitia) a podnítily vzájemné sdílení. Proto program Teologicko-pastoračního kongresu, který se bude odehrávat v budově Královské dublinské společnosti (Royal Dublin Society - RDS), odpovídá tomuto požadavku. Každý den se budou konat diskuze u kulatého stolu, zábavné aktivity, momenty modlitby a samostatně budou probíhat programy pro děti ve věku 4-12 let a pro mladé ve věku 13-17 let. Každý den bude zakončen společnou mší svatou.

O víkendu 25.-26. srpna navštíví Irsko papež František.

Program jeho návštěvy najdete zde.

Společným programem s rodinami bude sobotní Festival rodin na stadionu Croke Park a nedělní mše svatá v Phoenix Parku.

Témata Světového setkání rodin:

Úterý 21. srpna 2018

Téma zahajovacího ceremoniálu: Radost lásky v rodinách je také radostí Církve

Středa 22. srpna 2018

Téma Teologicko-pastoračního kongresu: Rodina a víra (kapitoly 1-3 Amoris Laetitia)

Čtvrtek 23. srpna 2018

Téma Teologicko-pastoračního kongresu: Rodina a láska (kapitoly 4-6 Amoris Laetitia)

Pátek 24. srpna 2018

Téma Teologicko-pastoračního kongresu: Rodina a naděje (kapitoly 7-9 Amoris Laetitia)

Sobota 25. srpna 2018

Téma Festivalu rodin: Rodina: radostná oslava!

Neděle 26. srpna 2018

Téma závěrečné mše svaté: Evangelium rodiny: radost pro svět

Hlavní témata workshopů:

1. Role technologie v rodině

2. Důsledky konfliktů pro rodinu a děti

3. Rozvíjet udržitelnější přístup k ekonomice, práci a životnímu prostředí

4. Víra a rodina

5. Role žen na vedoucích pozicích, na globální i místní úrovni

6. Role školních a výchovných zařízení, které pomáhají rodinám z chudoby

Oficiální modlitba pro Světové setkání rodin 2018

Bože, náš Otče, 
jsme bratři a sestry v Ježíši, tvém Synu, 
jedna rodina v Duchu tvé lásky.

Naplň nás radostí z lásky.

Učiň nás trpělivými a laskavými,
mírnými a velkorysými, 
vstřícnými k potřebným.
Pomoz nám žít podle tvého vzoru
v pokoji a shovívavosti.

Opatruj všechny rodiny svou milující péčí,
zejména ty, za něž se nyní modlíme:

(V pauze vzpomeneme jménem na rodinné příslušníky a další lidi).

Rozmnož naši víru,
posilni naši naději
a zachovej nás v bezpečí své lásky.
Učiň nás vždy vděčnými za dar života,
který sdílíme.

O to prosíme skrze Krista našeho Pána.

Amen.

Maria, matko a průvodkyně, oroduj za nás.
Svatý Josefe, otče a ochránce, oroduj za nás.
Svatí Jáchyme a Anno, orodujte za nás.
Svatí Ludvíku a Zélie Martinovi, orodujte za nás.

S církevním schválením Biskupství brněnského č.j.:  Ep/1100/17 ze dne 25. 9. 2017

(Zdroj: rodiny.cz, Worldmeeting2018)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Tajemné Turínské plátno se ukáže během Velikonoc

Turínské plátno, ve kterém bylo, jak věříme, zabaleno Kristovo tělo, když jej sňali z kříže, se v sobotu ukáže na virtuální výstavě. Mimořádné představení plátna má povzbudit věřící po celém světě v modlitbě za ukončení pandemie koronaviru, napsala agentura Reuters. Turínský arcibiskup Nosiglia uvedl, že se bude před plátnem modlit od 17:00, a vyzval věřící, aby se připojili z domova.
08.04.2020

Papež: Jak prožít Velikonoce doma? S křížem a evangeliem.

Předvelikonoční středeční katechezi pronesl papež v knihovně Apoštolského paláce. Její téma bylo jako každý rok ve Svatém týdnu věnováno nadcházející slavnosti Velikonoc. Připomněl, že „nám Velikonoce připomínají, že Bůh může všechno v dobré obrátit.“
08.04.2020

Papež ustavil fond pro misijní oblasti postižené koronavirem

Papež František se opětovně snaží zmírnit hospodářský dopad nynější situace na nejchudší státy. V rámci Papežských misijních děl proto zřídil krizový fond a vložil do něj základní částku 750 tisíc dolarů. Cílem je pomoci zemím a společenstvím, které zasáhla nákaza koronavirem, a to prostřednictvím církevních institucí.
08.04.2020

Úřad pro laiky, rodinu a život: Neopouštějme seniory!

Nejstarší generace platí za nynější pandemie nejvyšší cenu, a proto právě toto pokolení, které nás uvedlo do života, církev ubezpečuje o mateřské přítomnosti, blízkosti a duchovní útěše, čteme v dnešním poselství, jež vatikánský Úřad pro laiky, rodinu a život adresoval seniorům.
08.04.2020

Počty každoročně pokřtěných se v ČR mění jen málo, tradiční křty dospělých o Velikonocích budou muset letos počkat.

Počet nových pokřtěných katolíků se každoročně v ČR příliš nemění. V roce 2019 to bylo 15.151 dětí do 1 roku, 3.643 starších dětí a 1.138 dospělých, tedy necelých 20 tisíc nově pokřtěných v katolické církvi, což je o ca 900 osob méně než za rok 2018. Od roku 2010 jsou každoroční počty nově pokřtěných katolíků v ČR obdobné, s pravidelnými přírůstky do katolické církve výrazněji nezahýbaly v posledních letech žádné vnější politicko-sociální události jako například migrační krize nebo povodně.
08.04.2020