Vyšly knižní rozhovory s Václavem Malým

Datum publikace21. 8. 2018, 11.00

Biskup Václav Malý je důležitou osobností českého katolického prostředí. V těchto dnech vyšla kniha rozhovorů, které s ním vedl spisovatel a pedagog Jindřich Kabát. Interview je doprovázeno černobílými fotografiemi Martina Kabáta. Světící biskup pražský se vyjadřuje k otázkám víry, společnosti, dětství a k současné politické situaci.

(Foto: Člověk a víra / P&M Červení)

Václav Malý: Rozhovory je již třetí knihou, která se věnuje interview s panem biskupem. Čtenář se nemusí bát, protože předchozí dvě vyšly v letech 1997 a 2005, a ač se některé otázky mohou opakovat, kniha odráží aktuální pohledy na dnešní dobu a hlavně letité zkušenosti. Uvážování a myšlenky Václava Malého jsou cenné zvláště proto, že nazývá věci pravými jmény. Upozorňuje na nespravedlivosti páchané na nevinných lidech v nesvobodných zemích. Světící biskup je milý, ale přesto dokáže vyjádřit podstatu věcí a kriticky se vymezit. Je proto vyhledávaným řečníkem na různé přednášky či besedy, mimo jiné aktivity spolupracuje s Českým rozhlasem.

Václav Malý krátce po vysvěcení na kněze podepsal Chartu 77, byl členem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, nemohl vykovávat kněžskou službu a strávil sedm měsíců ve vězení, jelikož byl obviněn z podvracení republiky. V letech 1980-86 pracoval jako topič v pražských hotelech a od roku 1981-82 byl mluvčím Charty 77, v roce 1989 byl také mluvčím Občanského fóra. Po revoluci se Václav Malý pohyboval v pražských farnostech a v roce 1997 přijal biskupské svěcení. Je členem Komise pro kněžstvo a předsedou Rady Iustitia et Pax a Rady pro krajany v zahraničí.

(Zdroj: Zdeněk A. Eminger)

Autor článku: Nela Fabiánová