Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež František: Odrážejme Boží jméno vlastním životem

Datum publikace22. 8. 2018, 14.00
TiskTisk

Pravidelná středeční audience se odehrála kvůli horkému počasí opět v aule Pavla VI. a papež František pokračoval v cyklu katechezí o Desateru. Tentokrát se věnoval druhému přikázání: Nevezmeš jména Božího nadarmo. Připomněl, že používání Božího jména bez opravdovosti je znakem pokrytectví a formalismu a ukazuje na falešný vztah s Bohem. Měli bychom se tedy snažit o autentický vztah s Bohem stejně tak jako svatí, kteří odrážejí Boží jméno svými životy. Důležité je vzývat Boha upřímně, neboť on nikdy neřekne ´ne´ srdci, které ho upřímně volá.

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Brát Boží jméno nadarmo je pokrytectvím

Nezneužiješ jména Hospodina, svého Boha. Hospodin nenechá bez trestu toho, kdo by jeho jména zneužíval,“ je uvedeno v knize Exodus (Ex 20,7) a papež František navázal na toto druhé přikázání Desatera slovy: „Správně čteme tato slova jako pozvání, abychom neuráželi Boží jméno a nepoužívali ho nevhodným způsobem. Tento jasný význam nás připravuje k většímu prohloubení těchto vzácných slov.“

Jak v hebrejštině, tak i v řečtině je slovem „nevezmeš“ míněno „nevezmeš na sebe, neobtížíš se“. „Nadarmo“ pak znamená „na prázdno, marně“ a ukazuje tak na prázdný obal bez obsahu. „Toto je znak pokrytectví, formalismu a lži – používat Božího jména nadarmo, bez opravdovosti,“ uvedl dále papež František.

Prostřednictvím jména se vchází do kontaktu s Bohem

Dále zmínil dvě biblické postavy, které od Boha dostaly jméno nové, jež určilo jejich poslání. Jedná se o Abrama, tj. Abrahama (viz. Gn 17,5) a Šimona, tj. Petra (viz. J 1,42), kteří přijmuli nové jméno, jež určilo v jejich životech nový směr.

A znát opravdově jméno Boha vede ke změně vlastního života: od chvíle, kdy Mojžíš zná jméno Boha, se jeho příběh mění. V židovských obřadech se Boží jméno slavnostně vyslovuje v Den smíření (Jom kipur) a lidu je odpouštěno, neboť prostřednictvím jména se vchází do kontaktu s Bohem, který je milosrdenstvím,“ uvedl dále papež ve své katechezi a pokračoval: „Takže ´vzít na sebe Boží jméno´ znamená vzít na sebe jeho realitu a vstoupit do silného a úzkého vztahu s ním.“

Pro křesťany znamená toto přikázání připomínku našeho křtu „ve jménu Otce, i Syna, i Ducha Svatého“, což potvrzujeme znamením kříže. Poté opět připomněl, jak je důležité naučit děti dělat dobře znamení kříže. „Je to pro ně první akt víry a úkol pro vás: Naučte děti dobře znamení kříže. Rozumíte?“

Brát Boží jméno nadarmo ukazuje na falešný vztah s Bohem

Bohužel mnozí používají Boží jméno pokrytecky, jen jako formalitu, nadarmo a to ukazuje na falešný vztah s Bohem. A tato slova Desatera jsou pozváním do vztahu s Bohem, do vztahu bez pokrytectví a s plnou důvěrou v něho,“ zdůraznil Svatý otec, jenž se poté odkázal na svaté, kteří se dokážou dotknout našich srdcí.

„Ve svatých vidíme to, po čem naše srdce hluboce touží: autentičnost, pravdivé vztahy, radikálnost,“ uvedl papež František s vysvětlením, že se jedná taky o tzv. „svaté od vedlejších dveří“, např. rodiče, kteří dávají dětem pěkný příklad svým soudržným, jednoduchým, čestným a štědrým životem.

Je proto důležité, aby co nejvíce křesťanů používalo Božího jména bez pokrytectví a naplňovali tak slova modlitby Otče náš „posvěť se jméno tvé“. Tak bude hlásání církve více nasloucháno a stane se věrohodnějším.

Kristus nese jméno každého z nás

Pokud naše životy odráží Boží jméno, je z toho patrné, jak krásný je křest a jak velkým darem je eucharistie, ve které se naše tělo spojuje s Tělem Kristovým. „Toto není pokrytectví, toto je pravdivost. Toto není mluvit a modlit se jako papoušek, toto je modlit se celým srdcem, milovat Pána,“ shrnul papež František své poselství.

Od chvíle, kdy Kristus byl za nás ukřižován, nikdo nesmí opovrhovat sám sebou a svým bytím, ať udělal cokoliv, neboť jméno každého z nás nese Kristus na svých ramenou. On nás nese,“ řekl papež a pokračoval: „Vyplatí se vzít na sebe Boží jméno, protože on vzal na sebe jména nás všech se vším všudy, i se zlem, které je v nás, aby vložil do našich srdcí svoji lásku. Proto Bůh v tomto přikázání volá: ´Vezmi mě na sebe, protože já jsem tě vzal na sebe.´ Kdokoliv může vzývat svaté jméno Pána, který je věrnou a milosrdnou láskou, v jakékoliv situaci se nachází. Bůh nikdy neřekne ´ne´ srdci, které ho upřímně volá,“ ukončil papež František svoji katechezi s připomínkou úkolu, aby rodiče nezapomněli naučit děti dělat dobře znamení kříže.

Prosba k modlitbám

Před závěrečným požehnáním připomněl Svatý otec tragédii, která se v těchto dnech odehrála v jihoitalském regionu Kalábrie, kde v soutěsce Raganello zahynulo následkem přívalu vody několik turistů z různých částí Itálie, a vyjádřil svoji účast na tomto neštěstí.

Na svátek Panny Marie Královny poprosil také Svaté otec o modlitby, aby jeho cesta do Dublinu na Světové setkání rodin byla okamžikem milosti a naslouchání hlasu křesťanských rodin celého světa.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Radka Blajdová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou