Arcibiskup Jan Graubner oslaví 70. narozeniny

Datum publikace28. 8. 2018, 8.45

Formace nikdy nekončí, říká olomoucký arcibiskup Jan Graubner v rozhovoru pro Katolický týdeník u příležitosti jeho 70. narozenin, které oslaví ve středu 29. srpna 2018.

Foto: Petr Nedoma / Člověk a víra

Sběr známek, ministrování a vedení ministrantů patřilo k oblíbeným činnostem Jana Graubnera v dětství. Dnes se rád vydá do lesa na delší procházku, spočine před svatostánkem či jej povzbudí setkání s věřícím společenstvím. Stále si uvědomuje, že víra je dar a také to, že my svět nespasíme, ale dáme-li se Bohu plně k dispozici, může on dělat pro církev i svět daleko víc.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner se narodil v Brně, dětství však prožil ve Strážnici, kde odmaturoval na gymnáziu v roce 1967 a hlásil se do kněžského semináře, nebyl přijat a tak začal pracovat jako dělník v Závodech přesného strojírenství v tehdejším Gottwaldově (dnešním Zlíně). O rok později již nastoupil na teologickou fakultu v Olomouci. Kněžské svěcení přijal 23. června 1973 a nastoupil do duchovní správy jako kaplan v nynějším Zlíně. Později působil ve Valašských Kloboukách a roku 1982 byl jmenován administrátorem farnosti Vizovice. Papež Jan Pavel II. ho dne 17. března 1990 jmenoval světícím biskupem olomouckým. Biskupské svěcení přijal 7. dubna 1990 z rukou olomouckého arcibiskupa Františka Vaňáka a stal se jeho generálním vikářem. Po jeho smrti byl pak v září 1991 zvolen administrátorem arcidiecéze a o rok později, 28. září 1992, ho papež jmenoval olomouckým arcibiskupem a metropolitou moravským. Je v pořadí 69. biskupem a 14. arcibiskupem na Metodějově stolci v Olomouci. Jeho biskupským heslem jsou slova Panny Marie v Káni Galilejské Quod dixerit vobis facite – „Co vám řekne, učiňte“ (Jan 2,5).

Za svého působení v olomoucké arcidiecézi se zasloužil o hodně věcí. Například oživil tradici velehradských poutí na začátku prázdnin; ve spolupráci s Českým velkopřevorstvím Suverénního řádu maltézských rytířů a Maltézskou pomocí zde inicioval též největší setkání lidí žijících na vozíčku ve střední Evropě.

V rámci České biskupské konference (ČBK) je arcibiskup Graubner předsedou Komise pro charitu a delegátem pro misie. V letech 2000–2010 byl předsedou ČBK, od roku 2010 zastává funkci místopředsedy. Od roku 1991 byl předsedou České katolické charity, jednou z jeho iniciativ je také celorepubliková Tříkrálová sbírka, jejíž výtěžek je určen na charitativní pomoc doma i v zahraničí. Je duchovním rádcem sportovní organizace Orel, která vychovává mladé lidi v duchu křesťanských hodnot.

Arcibiskup Graubner je též autorem řady článků, publikací a knih, jako např. Burcování, Co říkaly věci, Biřmovanci, Eucharistie, Jak si představuji farnost dnes, Zastavení u Betléma, Proste Pána žně, Duchovní obnova s Aničkou a Manželství.

Dne 28. října 2008 byl vyznamenán prezidentem České republiky Václavem Klausem a byl mu propůjčen Řád T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv.

Slavnostní mše svatá k příležitosti oslav narozenin se bude konat v olomoucké katedrále sv. Václava v sobotu 1. září 2018 od 10.30 a hlavním celebrantem bude oslavenec. Po mši svaté bude v okolí katedrály malé občerstvení a příležitost k setkání.

(Zdroj: Jiří Gračka ADO; Jiří Macháně KATYD, ČTK)

Autor článku: Nela Fabiánová