Indie: Od masakru křesťanů v Kandhamalu uplynulo deset let

Indický arcibiskup John Barwa sloužil v sobotu slavnostní vigilii ve městě Bhuvanéšvar. Právě v těchto dnech totiž uplynulo deset let od výbuchu násilí proti křesťanům v regionu Kandhamal. Indičtí křesťané si připomněli tento strašný masakr svých bratří a sester ve víře pamětní mší s úmyslem díkůvzdání, usmíření a milosti.
Publikováno: 27. 8. 2018 16:00

Foto: Nicolas Mirguet / CC BY-NC 2.0

Biskupové, kněží, řádoví bratři a sestry a laičtí věřící se shromáždili ve škole sv. Josefa v Bhuvanéšvaru, aby si připomněli den před deseti lety, kdy propuklo nesmírně brutální násilí vůči křesťanům v regionu Kandhamal.

Hinduističtí extrémisté obvinili tamější věřící z vraždy hinduistického vůdce Svami Lakšmananandy Sarašvatiho a čtyř jeho stoupenců. I když maoističtí povstalci potvrdili, že vraždu mají na svědomí oni, protikřesťanské násilí pokračovalo celé měsíce.

Toto pronásledováním křesťanů je považováno za nejhorší útok za posledních 300 let. Kvůli němu muselo ze svých domovů uprchnout 56 tisíc křesťanů, přičemž mnoho z nich zahynulo v lesích hladem a uštknutím hady.

Podle zjištění církve a lidskoprávních aktivistů zemřelo nejméně 91 lidí a mnoho žen a dívek bylo znásilněno. Zničeno bylo téměř 300 kostelů, klášterů, škol, ubytoven a sociálních zařízení. Podle vládních údajů bylo zabito 38 lidí a dvě ženy znásilněny.

Za vraždu Lakšmananandy bylo odsouzeno sedm křesťanů, z nichž šest je negramotných včetně jednoho mentálně postiženého. O jejich propuštění usiluje online kampaň www.release7innocents.com.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 tis euro). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019

Otevřený dopis signatářům dopisu proti Mariánskému sloupu

V reakci na dopis adresovaný primátoru Hřibovi a dalším zastupitelům hl. města Prahy napsal kardinál Dominik Duka otevřený dopis, ve kterém se podivuje, že se takto fundovaní odborníci podepsali pod takovýto text.
16.07.2019