Indie: Od masakru křesťanů v Kandhamalu uplynulo deset let

Indický arcibiskup John Barwa sloužil v sobotu slavnostní vigilii ve městě Bhuvanéšvar. Právě v těchto dnech totiž uplynulo deset let od výbuchu násilí proti křesťanům v regionu Kandhamal. Indičtí křesťané si připomněli tento strašný masakr svých bratří a sester ve víře pamětní mší s úmyslem díkůvzdání, usmíření a milosti.
Publikováno: 27. 8. 2018 16:00

Foto: Nicolas Mirguet / CC BY-NC 2.0

Biskupové, kněží, řádoví bratři a sestry a laičtí věřící se shromáždili ve škole sv. Josefa v Bhuvanéšvaru, aby si připomněli den před deseti lety, kdy propuklo nesmírně brutální násilí vůči křesťanům v regionu Kandhamal.

Hinduističtí extrémisté obvinili tamější věřící z vraždy hinduistického vůdce Svami Lakšmananandy Sarašvatiho a čtyř jeho stoupenců. I když maoističtí povstalci potvrdili, že vraždu mají na svědomí oni, protikřesťanské násilí pokračovalo celé měsíce.

Toto pronásledováním křesťanů je považováno za nejhorší útok za posledních 300 let. Kvůli němu muselo ze svých domovů uprchnout 56 tisíc křesťanů, přičemž mnoho z nich zahynulo v lesích hladem a uštknutím hady.

Podle zjištění církve a lidskoprávních aktivistů zemřelo nejméně 91 lidí a mnoho žen a dívek bylo znásilněno. Zničeno bylo téměř 300 kostelů, klášterů, škol, ubytoven a sociálních zařízení. Podle vládních údajů bylo zabito 38 lidí a dvě ženy znásilněny.

Za vraždu Lakšmananandy bylo odsouzeno sedm křesťanů, z nichž šest je negramotných včetně jednoho mentálně postiženého. O jejich propuštění usiluje online kampaň www.release7innocents.com.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019