Indie: Od masakru křesťanů v Kandhamalu uplynulo deset let

Indický arcibiskup John Barwa sloužil v sobotu slavnostní vigilii ve městě Bhuvanéšvar. Právě v těchto dnech totiž uplynulo deset let od výbuchu násilí proti křesťanům v regionu Kandhamal. Indičtí křesťané si připomněli tento strašný masakr svých bratří a sester ve víře pamětní mší s úmyslem díkůvzdání, usmíření a milosti.
Publikováno: 27. 8. 2018 14:00

Foto: Nicolas Mirguet / CC BY-NC 2.0

Biskupové, kněží, řádoví bratři a sestry a laičtí věřící se shromáždili ve škole sv. Josefa v Bhuvanéšvaru, aby si připomněli den před deseti lety, kdy propuklo nesmírně brutální násilí vůči křesťanům v regionu Kandhamal.

Hinduističtí extrémisté obvinili tamější věřící z vraždy hinduistického vůdce Svami Lakšmananandy Sarašvatiho a čtyř jeho stoupenců. I když maoističtí povstalci potvrdili, že vraždu mají na svědomí oni, protikřesťanské násilí pokračovalo celé měsíce.

Toto pronásledováním křesťanů je považováno za nejhorší útok za posledních 300 let. Kvůli němu muselo ze svých domovů uprchnout 56 tisíc křesťanů, přičemž mnoho z nich zahynulo v lesích hladem a uštknutím hady.

Podle zjištění církve a lidskoprávních aktivistů zemřelo nejméně 91 lidí a mnoho žen a dívek bylo znásilněno. Zničeno bylo téměř 300 kostelů, klášterů, škol, ubytoven a sociálních zařízení. Podle vládních údajů bylo zabito 38 lidí a dvě ženy znásilněny.

Za vraždu Lakšmananandy bylo odsouzeno sedm křesťanů, z nichž šest je negramotných včetně jednoho mentálně postiženého. O jejich propuštění usiluje online kampaň www.release7innocents.com.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021