Indie: Od masakru křesťanů v Kandhamalu uplynulo deset let

Datum publikace27. 8. 2018, 14.00

Indický arcibiskup John Barwa sloužil v sobotu slavnostní vigilii ve městě Bhuvanéšvar. Právě v těchto dnech totiž uplynulo deset let od výbuchu násilí proti křesťanům v regionu Kandhamal. Indičtí křesťané si připomněli tento strašný masakr svých bratří a sester ve víře pamětní mší s úmyslem díkůvzdání, usmíření a milosti.

Foto: Nicolas Mirguet / CC BY-NC 2.0

Biskupové, kněží, řádoví bratři a sestry a laičtí věřící se shromáždili ve škole sv. Josefa v Bhuvanéšvaru, aby si připomněli den před deseti lety, kdy propuklo nesmírně brutální násilí vůči křesťanům v regionu Kandhamal.

Hinduističtí extrémisté obvinili tamější věřící z vraždy hinduistického vůdce Svami Lakšmananandy Sarašvatiho a čtyř jeho stoupenců. I když maoističtí povstalci potvrdili, že vraždu mají na svědomí oni, protikřesťanské násilí pokračovalo celé měsíce.

Toto pronásledováním křesťanů je považováno za nejhorší útok za posledních 300 let. Kvůli němu muselo ze svých domovů uprchnout 56 tisíc křesťanů, přičemž mnoho z nich zahynulo v lesích hladem a uštknutím hady.

Podle zjištění církve a lidskoprávních aktivistů zemřelo nejméně 91 lidí a mnoho žen a dívek bylo znásilněno. Zničeno bylo téměř 300 kostelů, klášterů, škol, ubytoven a sociálních zařízení. Podle vládních údajů bylo zabito 38 lidí a dvě ženy znásilněny.

Za vraždu Lakšmananandy bylo odsouzeno sedm křesťanů, z nichž šest je negramotných včetně jednoho mentálně postiženého. O jejich propuštění usiluje online kampaň www.release7innocents.com.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva