Papež František: Přístup k pitné vodě je základní lidské právo

Vatikán zveřejnil poselství Svatého otce k Světovému dni modliteb za péči o stvoření. Papež František v něm vyzdvihnul vodu jako jeden z nejcennějších přírodních zdrojů a zdůraznil, že přístup k pitné vodě považuje za základní lidské právo. Tento výroční den modliteb slaví katolická církev 1. září ve společenství s pravoslavnými bratřími a sestrami a za účasti dalších křesťanských církví a komunit.
Publikováno: 4. 9. 2018 14:00

(Foto: Ben Robinson / CC BY 2.0)

Svatý otec ve svém poselství zdůraznil, že voda představuje pro lidstvo vzácný přírodní zdroj a „přístup k pitné vodě je základní a univerzální lidské právo vzhledem ke skutečnosti, že je zcela nezbytná pro lidské přežití a jako taková je podmínkou ostatních lidských práv“. Dodal, že přístup k pitné vodě je pro mnoho lidí stále obtížný či přímo nemožný.

Dále se zmínil o nezastupitelné roli vody v procesu stvoření a vývoje lidstva. Podle něj právě přesně z tohoto důvodu je „péče o vodní zdroje jednou z nejnaléhavějších potřeb“.  Pokračoval, že z toho vyplývá velká důležitost „společných projektů a konkrétních gest, která poukáží na to, že nelze akceptovat žádnou privatizaci přírodních vodních zdrojů, která zároveň omezí právo lidí na přístup k tomuto zdroji“.

Voda z křesťanské perspektivy

Ve svém poselství se také zamyslel nad fenoménem vody z křesťanské perspektivy. Ta je podle něj zdrojem, který „představuje základní prvek očištění a života“ a zmínil, že „Ježíš v čase svého působení slíbil vodu všem žíznícím“.

Ohrožené moře a oceány

Dále uvedl, že „péče o moře a oceány, které mají pro lidstvo nevyčíslitelnou cenu, představuje dnes setrvalou povinnost a opravdovou výzvu“. Proto nemůžeme dovolit, aby „naše moře a oceány byly znečištěné nekonečnou záplavou plastů“. Musíme se modlit, jako by vše záleželo na Boží prozřetelnosti, a pracovat, jako by vše záleželo na nás, vzkázal papež František.

Svatý otec pak vyzval všechny vlivné lídry k prozíravému přístupu v oblasti ochrany životního prostředí, která podle něj představuje velmi citlivou otázku dnešní doby, zejména v návaznosti na problém migrace a klimatických změn.

Ochrana přírodních zdrojů

Papež František pak ve svém poselství sdělil, že se modlí za všechny, kteří pečují o moře a oceány, ať už přímo jako ochránci životního prostředí nebo tvůrci mezinárodní legislativy na jejich ochranu.

V závěru pak vyjádřil naději, že křesťanská společenství a vůbec mladí lidé budou pomáhat, aby mohl být každý účasten ve využívání těchto nepostradatelných přírodních zdrojů, které nám daroval Stvořitel.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 35. týden 2019

V týdnu od 26. srpna naladíte na Proglasu například reportáž o projektu Dobrokáva nebo pořad věnovaný organizaci Sananim, která pomáhá lidem se závislostí na hazardu.
23.08.2019

Historická poutní cesta do Říma kandiduje na zařazení do fondu světového dědictví UNESCO

Via Francigena, poutní cesta vedoucí přes celý starý kontinent od Canterbury do Říma, kandiduje na zápis do fondu světového dědictví UNESCO. Kromě Itálie kandidaturu podpořily Velká Británie, Francie a Švýcarsko.
23.08.2019

Kustod Svaté země: Sýrie byla před válkou příkladem integrace křesťanů i muslimů

Františkánský kustod Svaté země, otec Francesco Patton, který se v těchto dnech účastní mítinku v Rimini, kde měl přednášku, mluvil s redaktorem Vatikánského rozhlasu o situaci ve Svaté zemi, jež zahrnuje stát Izrael, Palestinu, Sýrii, Jordánsko a Libanon, a to v souvislosti s migrací.
22.08.2019

Církevní školy - známka kvalitního vzdělání

Celkem 95 katolických škol otevře opět své brány v pondělí 2. září. Nově mezi nimi bude také Gymnázium sv. Augustina v Praze, to naváže na mateřskou a základní školu, které již řád augustiniánů na Praze 4 provozuje.
22.08.2019

Karlovy Vary mají biskupa. V největším českém lázeňském městě bude nově působit František Radkovský.

Obyvatelé Karlovarského kraje mají od tohoto týdne nového souseda. Je jím emeritní plzeňský biskup František Radkovský, který se z Plzně přesunul do Karlových Varů. Bydlí na faře u kostela Povýšení sv. Kříže v Rybářích. Některé své plzeňské aktivity si i přesto ponechá. Při této příležitosti jsme biskupovi Františkovi položili několik otázek.
22.08.2019