Ekumenická iniciativa Čas stvoření vyzývá k modlitbám a péči o přírodu

Od 1. září do 4. října jsou křesťané celého světa vyzváni k modlitbám a péči o přírodní bohatství v rámci ekumenické iniciativy nazvané Čas stvoření. Období iniciativy je rámováno význačnými dny Východní a Západní křesťanské tradice v návaznosti na ochranu životního prostředí. Téma pro letošní rok je motto „Kráčet spolu“.
Publikováno: 5. 9. 2018 12:00

Řídící výbor inciativy se sestává ze zástupců Světové rady církví, Globálního katolického klimatického hnutí, ACT Alliance, Papežské světové modlitební sítě a Environmentální sítě anglikánské církve.

Jako křesťané různých denominací se znovu setkáváme během této iniciativy naplnění vděčností za Boží dar života. Uznáváme, že my lidé jsou součástí Božího stvoření. Oslavujeme rozmanitost, krásu a vzájemnou spolupráci veškerého stvoření, které v Božím úmyslu má žít ve spravedlivých vztazích,“ stojí ve společné deklaraci organizátorů.

Podle organizátorů žijeme v době, kdy se veškeré stvoření potýká s velkými existenčními hrozbami. Hospodářský a společenský rozvoj má závažné dopady na životní prostředí a zdraví lidí, přičemž naše nadměrná spotřeba a touha po zisku přispěly k bezprecedentní úrovni nerovnosti, kde jen malá skupina lidí má pod kontrolou obrovské množství zdrojů, zatímco většina má málo nebo vůbec nic bez nároku na důstojný život.

Spíše než abychom byli správci Boží zahrady, tak jsme zpeněžovali život a vydělávali na něm, což vedlo k ničení našeho životního prostředí. Zničili jsme život a vědomě popřeli touhu našeho Pána pro plnost života pro všechny (Jan 10:10),“ uvádí se v deklaraci.

Podle organizátorů křesťané po celém světě již pracují na odstranění této zhouby: vysazují stromy, umisťují solární panely na střechy kostelů a vzdělávají svá společenství v tématu změn klimatu a životního prostředí. Mezi těmito snahami si zaslouží zvláštní pozornost hnutí za odklon od využívání fosilních paliv, které nás přibližuje ekonomice postavené na obnovitelných zdrojích.

"Zveme všechny lidé dobré vůle, aby se připojili k tomuto úsilí a podíleli se na rostoucím hnutí, které chce pečovat o naše životní prostředí a stvoření jako takové," vyzývají v deklaraci organizátoři.

Den 1. září byl prohlášen dnem modliteb za životní prostředí ekumenickým patriarchou Demetrosem I. v roce 1989, neboť tento den začíná liturgický rok pravoslavné církve s odkazem na Boží stvoření světa. V den 4. října zase katolická církev slaví svátek Františka z Assisi, autora proslulé Písně tvorstva.

(Zdroj: WCC, CCEE)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Konference o mládeži 2019: Mluvme jazykem současnosti

Tématem 23. konference o mládeži byla digitální evangelizace, která se uskutečnila ve dnech 5. – 6. prosince v Češkovicích na Blanensku. Účastníci debatovali o možnostech, inspiracích a představách evangelizačního působení v digitálním prostoru v ČR.
06.12.2019

Abeceda křesťanské víry - 7. díl E - Evangelium

Sedmým písmenem v abecedě je „E“, jako evangelium. Evangelium doslova znamená „dobrá zpráva“. A co je tedy ta dobrá zpráva? Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
06.12.2019

Kardinál Michael Czerny: Téma migrace je pro mne osobní, prožili jsme to jako rodina

Papež František jmenoval v říjnu třináct nových kardinálů. Jedním z nich byl i brněnský rodák Michael Czerny, jehož rodina po roce 1948 emigrovala do Kanady, kde on posléze vstoupil k jezuitům. Od roku 2016 působí ve Vatikánu v Sekci pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro integrální lidský rozvoj. Při příležitosti synody o Amazonii jsme požádali kardinála Czerného o rozhovor, který nyní přinášíme v českém překladu.
06.12.2019

Betlémské světlo 2019

Letošní cesta skautů pro Betlémské světlo do Vídně se uskuteční v sobotu 14. prosince 2019. V neděli 15. prosince 2019 v 9.00 hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově předají skauti světlo z Betléma do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho.
06.12.2019

Film o biskupovi Vojtaššákovi v italské režii: Okysličení unavené víry Západu

Vojtaššák, dny barbarů - tak byl nazván nový dokumentárně-hraný film o spišském biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Snímek v režii italské autorské dvojice Alberta Di Giglia a Luigiho Beneschiho přiblížil publiku vatikánské filmotéky dramatické kapitoly pronásledování církve v Československu. “Je to svědectví okysličující stagnující a unavenou víru nás, obyvatel Západu,” říká Di Giglio.
04.12.2019