Zemřel profesor matematiky a znalec hudby Evžen Kindler

V pátek 31. srpna 2018 zemřel významný matematik, vědec, pedagog, muzikolog, dirigent a skladatel Evžen Kindler. Byl znalcem hudby východního křesťanství, a to především byzantské a arménské; specializoval se také na interpretaci gregoriánského chorálu.
Publikováno: 5. 9. 2018 10:00

(Foto: www.tedeum.cz)

Evžen Kindler, profesor matematiky, pracoval v průmyslovém výzkumu, poté na Fakultě všeobecného lékařství, na Matematicko-fyzikální fakultě a na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity. Působil rovněž na univerzitách v Itálii, Francii, USA, Německu a Lotyšsku. V devadesátých letech byl zodpovědným pracovníkem za Českou republiku pro dva mezinárodní projekty Evropské unie v oblasti optimalizace nákladních námořních přístavů pomocí výpočetní techniky.

Jeho vášní byla hudba, byl znalcem zejména církevní hudby raného a vrcholného středověku latinské, řecko-byzantské, arménské a byzantsko-slovanské liturgie. Zaměřoval se zejména na podobnosti liturgické hudby z různých oblastí světa a na místo liturgické hudby v životě jednotlivce i společnosti. V sedmdesátých letech minulého století provedl jako první v naší zemi novověké rekonstrukce středověké byzantské, arménské a staroslovanské liturgické hudby. V letech 1990–1992 vyučoval církevní zpěv na Katolické teologické fakultě UK v Praze a mnoho let působil jako lektor na mezinárodních interpretačních seminářích Společnosti pro starou hudbu. 

Profesor Evžen Kindler publikoval na téma liturgie a liturgická hudba v časopisu Te Deum, ve kterém byl od jeho počátku. Přispíval také do Mezinárodního (katolického) reportu a na stránky Katolík Revue, ze kterých svým způsobem vzešlo dílo Te Deum.

Zádušní mše svatá se koná sobotu 8. září 2018 v 11 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v ul. Ke Karlovu 1, Praha 2. V pondělí 10. září 2018, v 9.30 hodin bude tělo uloženo do hrobu na Vinohradském hřbitově.

(Zdroj: Martin R. Čejka Te Deum, psalterium.cz, Společnost pro duchovní hudbu)

Soubory ke stažení

Autor článku:
Nela Fabiánová

Související články

Další aktuality

Katoličtí skauti se setkají s papežem

Ve dnech 27. července až 3. srpna bude Itálie hostit Euromoot, setkání skautů patřících do Mezinárodní unie evropských skautů UIGSE. Na pět tisíc skautek a skautů z této větve katolicky inspirovaného skautingu se na zakončení týdenního programu setká s papežem Františkem.
19.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 30. týden 2019

V týdnu od 22. července se můžete těšit na dva tematické pořady o svatojakubském putování, Čtení na pokračování z knihy Pekařský učedník ze Znojma a hudební pořad Slyšte, lidé! s názvem Marian Friedl, beskydský chameleon.
19.07.2019

Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany

Válka v Sýrii neskončila, zdůrazňuje ředitel papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro. Od začátku války v roce 2011 věnovala nadace místním církvím zhruba 30 milionů 400 tisíc euro a nyní se rozhodla zahájit dva nové projekty.
19.07.2019

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019