Zemřel profesor matematiky a znalec hudby Evžen Kindler

Datum publikace5. 9. 2018, 8.00

V pátek 31. srpna 2018 zemřel významný matematik, vědec, pedagog, muzikolog, dirigent a skladatel Evžen Kindler. Byl znalcem hudby východního křesťanství, a to především byzantské a arménské; specializoval se také na interpretaci gregoriánského chorálu.

(Foto: www.tedeum.cz)

Evžen Kindler, profesor matematiky, pracoval v průmyslovém výzkumu, poté na Fakultě všeobecného lékařství, na Matematicko-fyzikální fakultě a na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity. Působil rovněž na univerzitách v Itálii, Francii, USA, Německu a Lotyšsku. V devadesátých letech byl zodpovědným pracovníkem za Českou republiku pro dva mezinárodní projekty Evropské unie v oblasti optimalizace nákladních námořních přístavů pomocí výpočetní techniky.

Jeho vášní byla hudba, byl znalcem zejména církevní hudby raného a vrcholného středověku latinské, řecko-byzantské, arménské a byzantsko-slovanské liturgie. Zaměřoval se zejména na podobnosti liturgické hudby z různých oblastí světa a na místo liturgické hudby v životě jednotlivce i společnosti. V sedmdesátých letech minulého století provedl jako první v naší zemi novověké rekonstrukce středověké byzantské, arménské a staroslovanské liturgické hudby. V letech 1990–1992 vyučoval církevní zpěv na Katolické teologické fakultě UK v Praze a mnoho let působil jako lektor na mezinárodních interpretačních seminářích Společnosti pro starou hudbu.

Profesor Evžen Kindler publikoval na téma liturgie a liturgická hudba v časopisu Te Deum, ve kterém byl od jeho počátku. Přispíval také do Mezinárodního (katolického) reportu a na stránky Katolík Revue, ze kterých svým způsobem vzešlo dílo Te Deum.

Zádušní mše svatá se koná sobotu 8. září 2018 v 11 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v ul. Ke Karlovu 1, Praha 2. V pondělí 10. září 2018, v 9.30 hodin bude tělo uloženo do hrobu na Vinohradském hřbitově.

(Zdroj: Martin R. Čejka Te Deum, psalterium.cz, Společnost pro duchovní hudbu)

Autor článku: Nela Fabiánová