Navštivte zdarma běžně nepřístupné památky

V rámci Dnů evropského dědictví se letos opět otevřou běžně nepřístupné památky, kostely, synagogy, muzea, archivy, galerie a jiné zajímavé prostory a areály. Celotýdenní akce začne v Havlíčkově Brodě v sobotu 8. září a potrvá do neděle 16. září. Připraveny jsou doprovodné akce. Přinášíme vám přehled otevřených míst po celé České republice, kam se můžete vydat, všechny jsou přístupné zdarma.
Publikováno: 6. 9. 2018 10:00

(Foto: Jana Havlová / Člověk a Víra)

Dny evropského dědictví, anglicky European Heritage Days (zkratka EHD), probíhají pravidelně od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy. Od roku 1999 si účastnické země volí své národní téma, které pro letošek v ČR zní: „Společné dědictví, společné hodnoty.“ Hostitelem Národního zahájení Dnů evropského dědictví je město Havlíčkův Brod, které ve spolupráci se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska připravují zajímavý program.

Dny evropského dědictví jsou významné, protože si kladou za cíl informovat o jiných kulturách a podporovat otevřený a svobodný pohled na kulturu. V rámci těchto dní jsou otevřeny zapojené objekty zdarma - jedná se o památky, budovy a jiné objekty, které jsou běžně nepřístupné. Dále jsou také otevřeny hrady, paláce, katedrály, ale i národní parky, uhelné doly, vykopávky, protiletadlové kryty, zříceniny a jiné zajímavé objekty. Je možné najít i otevřené dveře různých škol, kanceláří či radnic. Přehled o zapojených místech přikládáme v souborech níže.

Akce má přivést Evropany blíže k jejich kulturnímu dědictví a pomoci jim vnímat historické povědomí v nejširších souvislostech a zároveň v nich podporovat otevřenější postoj vůči ostatním, například potírat xenofobii a rasismus.

Na stránkách Dnů evropského dědictví naleznete mapu otevřených památek. Více informací: https://www.facebook.com/EHD.cz/

(Zdroj: http://www.historickasidla.cz/cs/dny-evropskeho-dedictvi/ehd-2018.html )

Autor článku:
Nela Fabiánová

Související články

Další aktuality

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019