Navštivte zdarma běžně nepřístupné památky

Datum publikace6. 9. 2018, 8.00

V rámci Dnů evropského dědictví se letos opět otevřou běžně nepřístupné památky, kostely, synagogy, muzea, archivy, galerie a jiné zajímavé prostory a areály. Celotýdenní akce začne v Havlíčkově Brodě v sobotu 8. září a potrvá do neděle 16. září. Připraveny jsou doprovodné akce. Přinášíme vám přehled otevřených míst po celé České republice, kam se můžete vydat, všechny jsou přístupné zdarma.

(Foto: Jana Havlová / Člověk a Víra)

Dny evropského dědictví, anglicky European Heritage Days (zkratka EHD), probíhají pravidelně od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy. Od roku 1999 si účastnické země volí své národní téma, které pro letošek v ČR zní: „Společné dědictví, společné hodnoty.“ Hostitelem Národního zahájení Dnů evropského dědictví je město Havlíčkův Brod, které ve spolupráci se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska připravují zajímavý program.

Dny evropského dědictví jsou významné, protože si kladou za cíl informovat o jiných kulturách a podporovat otevřený a svobodný pohled na kulturu. V rámci těchto dní jsou otevřeny zapojené objekty zdarma - jedná se o památky, budovy a jiné objekty, které jsou běžně nepřístupné. Dále jsou také otevřeny hrady, paláce, katedrály, ale i národní parky, uhelné doly, vykopávky, protiletadlové kryty, zříceniny a jiné zajímavé objekty. Je možné najít i otevřené dveře různých škol, kanceláří či radnic. Přehled o zapojených místech přikládáme v souborech níže.

Akce má přivést Evropany blíže k jejich kulturnímu dědictví a pomoci jim vnímat historické povědomí v nejširších souvislostech a zároveň v nich podporovat otevřenější postoj vůči ostatním, například potírat xenofobii a rasismus.

Na stránkách Dnů evropského dědictví naleznete mapu otevřených památek. Více informací: https://www.facebook.com/EHD.cz/

(Zdroj: http://www.historickasidla.cz/cs/dny-evropskeho-dedictvi/ehd-2018.html )

Autor článku: Nela Fabiánová