Papež František napsal prezidentu Ortegovi, vyprošuje mír pro Nikaraguu

Papež František zaslal zdravici nikaragujskému lidu ke Dni nezávislosti, který si země připomíná 15. září. V dopise adresovaném prezidentu Danielu Ortegovi ujišťuje nikaragujský lid o svých přímluvných modlitbách za klid a mír v zemi, kde už řadu měsíců probíhají násilné střety mezi vládou a opozicí.
Publikováno: 11. 9. 2018 13:00

Foto: Daniel Ibanez / CNA

Nechť vám Ježíš Kristus, princ pokoje, udělí dar bratrského smíření a života v míru a solidaritě,“ napsal Svatý otec ve svém dopise, který předal prezidentovi Ortegovi apoštolský nuncius v Nikaragui arcibiskup Waldemar Stanisław Sommertag.

V Nikaragui nicméně pokračují střety mezi vládou a opozicí a katolická církev, která se od jejich počátku v dubnu tohoto roku snaží podporovat dialog obou stran, se stává terčem výhrůžek a zastrašování. Kardinál Leopoldo Brenes, arcibiskup Managuy a předseda Nikaragujské biskupské konference, v pondělí ohlásil, že do kostelů během mší svatých přicházejí lidé s megafony s cílem narušit průběh shromáždění, a požádal o respekt vůči eucharistii a přesvědčení věřících.

V sobotu se na zdi poblíž managujské katedrály objevily hanlivé nápisy namířené proti církvi a kněžím. „Pán nám přikazuje, abychom se modlili za ty, kdo nás očerňují. Je třeba mít čisté a klidné srdce, nechovat nenávist a usilovat o přítomnost Ježíše Krista v nitru,“ prohlásil v reakci na výtržnosti nikaragujský kardinál.

Protesty proti vládě Daniela Ortegy a jeho manželce a viceprezidentce Rosarii Murillové začaly v dubnu kvůli neúspěchu reformy sociálního zabezpečení. Demonstranti dále poukazovali na zneužívání prezidentské funkce a korupci a vyzvali manžele Ortegovy, aby odstoupili.

Tvrdá reakce ze strany vládních sil měla dosud za následek více než 360 mrtvých, přes 2 tisíce zraněných a stovky zatčených. Během té doby došlo také k útokům na představitele církve a nejméně v sedmi případech k znesvěcení kostelů.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021