Papež František napsal prezidentu Ortegovi, vyprošuje mír pro Nikaraguu

Papež František zaslal zdravici nikaragujskému lidu ke Dni nezávislosti, který si země připomíná 15. září. V dopise adresovaném prezidentu Danielu Ortegovi ujišťuje nikaragujský lid o svých přímluvných modlitbách za klid a mír v zemi, kde už řadu měsíců probíhají násilné střety mezi vládou a opozicí.
Publikováno: 11. 9. 2018 15:00

Foto: Daniel Ibanez / CNA

Nechť vám Ježíš Kristus, princ pokoje, udělí dar bratrského smíření a života v míru a solidaritě,“ napsal Svatý otec ve svém dopise, který předal prezidentovi Ortegovi apoštolský nuncius v Nikaragui arcibiskup Waldemar Stanisław Sommertag.

V Nikaragui nicméně pokračují střety mezi vládou a opozicí a katolická církev, která se od jejich počátku v dubnu tohoto roku snaží podporovat dialog obou stran, se stává terčem výhrůžek a zastrašování. Kardinál Leopoldo Brenes, arcibiskup Managuy a předseda Nikaragujské biskupské konference, v pondělí ohlásil, že do kostelů během mší svatých přicházejí lidé s megafony s cílem narušit průběh shromáždění, a požádal o respekt vůči eucharistii a přesvědčení věřících.

V sobotu se na zdi poblíž managujské katedrály objevily hanlivé nápisy namířené proti církvi a kněžím. „Pán nám přikazuje, abychom se modlili za ty, kdo nás očerňují. Je třeba mít čisté a klidné srdce, nechovat nenávist a usilovat o přítomnost Ježíše Krista v nitru,“ prohlásil v reakci na výtržnosti nikaragujský kardinál.

Protesty proti vládě Daniela Ortegy a jeho manželce a viceprezidentce Rosarii Murillové začaly v dubnu kvůli neúspěchu reformy sociálního zabezpečení. Demonstranti dále poukazovali na zneužívání prezidentské funkce a korupci a vyzvali manžele Ortegovy, aby odstoupili.

Tvrdá reakce ze strany vládních sil měla dosud za následek více než 360 mrtvých, přes 2 tisíce zraněných a stovky zatčených. Během té doby došlo také k útokům na představitele církve a nejméně v sedmi případech k znesvěcení kostelů.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Katoličtí skauti se setkají s papežem

Ve dnech 27. července až 3. srpna bude Itálie hostit Euromoot, setkání skautů patřících do Mezinárodní unie evropských skautů UIGSE. Na pět tisíc skautek a skautů z této větve katolicky inspirovaného skautingu se na zakončení týdenního programu setká s papežem Františkem.
19.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 30. týden 2019

V týdnu od 22. července se můžete těšit na dva tematické pořady o svatojakubském putování, Čtení na pokračování z knihy Pekařský učedník ze Znojma a hudební pořad Slyšte, lidé! s názvem Marian Friedl, beskydský chameleon.
19.07.2019

Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany

Válka v Sýrii neskončila, zdůrazňuje ředitel papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro. Od začátku války v roce 2011 věnovala nadace místním církvím zhruba 30 milionů 400 tisíc euro a nyní se rozhodla zahájit dva nové projekty.
19.07.2019

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019