Papež František napsal prezidentu Ortegovi, vyprošuje mír pro Nikaraguu

11. 09. 2018 téma: Pronásledování křesťanů Rubrika: Papež František
Papež František zaslal zdravici nikaragujskému lidu ke Dni nezávislosti, který si země připomíná 15. září. V dopise adresovaném prezidentu Danielu Ortegovi ujišťuje nikaragujský lid o svých přímluvných modlitbách za klid a mír v zemi, kde už řadu měsíců probíhají násilné střety mezi vládou a opozicí.

Foto: Daniel Ibanez / CNA

Nechť vám Ježíš Kristus, princ pokoje, udělí dar bratrského smíření a života v míru a solidaritě,“ napsal Svatý otec ve svém dopise, který předal prezidentovi Ortegovi apoštolský nuncius v Nikaragui arcibiskup Waldemar Stanisław Sommertag.

V Nikaragui nicméně pokračují střety mezi vládou a opozicí a katolická církev, která se od jejich počátku v dubnu tohoto roku snaží podporovat dialog obou stran, se stává terčem výhrůžek a zastrašování. Kardinál Leopoldo Brenes, arcibiskup Managuy a předseda Nikaragujské biskupské konference, v pondělí ohlásil, že do kostelů během mší svatých přicházejí lidé s megafony s cílem narušit průběh shromáždění, a požádal o respekt vůči eucharistii a přesvědčení věřících.

V sobotu se na zdi poblíž managujské katedrály objevily hanlivé nápisy namířené proti církvi a kněžím. „Pán nám přikazuje, abychom se modlili za ty, kdo nás očerňují. Je třeba mít čisté a klidné srdce, nechovat nenávist a usilovat o přítomnost Ježíše Krista v nitru,“ prohlásil v reakci na výtržnosti nikaragujský kardinál.

Protesty proti vládě Daniela Ortegy a jeho manželce a viceprezidentce Rosarii Murillové začaly v dubnu kvůli neúspěchu reformy sociálního zabezpečení. Demonstranti dále poukazovali na zneužívání prezidentské funkce a korupci a vyzvali manžele Ortegovy, aby odstoupili.

Tvrdá reakce ze strany vládních sil měla dosud za následek více než 360 mrtvých, přes 2 tisíce zraněných a stovky zatčených. Během té doby došlo také k útokům na představitele církve a nejméně v sedmi případech k znesvěcení kostelů.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva