Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi 2018

Datum publikace17. 9. 2018, 11.00

V pátek 28. září 2018 nás čeká slavnost sv. Václava, Den české státnosti. Nechte se inspirovat, a přijeďte na národní pouť do Staré Boleslavi nebo např. do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze oslavit tento den.

(Foto: Alois Vašků / Člověk a víra)

Praha

Ve čtvrtek  27. září začne oslava sv. Václava Svatováclavským putováním Prahou s Palladiem Země české, to začne ve 14 hodin mší svatou v bazilice svatého Jiří na Pražském hradě a vyvrcholí Svatováclavským duchovním zastavením v 17 hodin na Václavském náměstí. Oslavy budou pokračovat v pátek 28. září v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze ranními chválami od 6.30, dále mší svatou na hrobě sv. Václava ve Svatováclavské kapli v 7 hodin, následovat bude další mše svatá v 8.30, v 10 hodin a v 18 hodin. Zpívané nešpory zazní v 17 hodin.

Stará Boleslav

Ve čtvrtek 27. září bude v 19.30 v Brandýse nad Labem pod zámkem přivítání relikvie sv. Václava a bude pokračovat průvod do Staré Boleslavi, kde ve 20 hodin začne Svatováclavský koncert a nešpory v bazilice sv. Václava. Zde bude v pátek v 8.30 mše svatá v kryptě sv. Kosmy a Damiána. Na Mariánském náměstí začne v 10 hodin poutní mše svatá, hlavním celebrantem je arcibiskup olomoucký Mons. Jan Graubner a kazatelem je kardinál Dominik Duka OP. Tuto mši svatou přenáší Česká televize. Ve 14 hodin bude v bazilice modlitba za národ u Palladia země České. Bazilika bude otevřena do 19 hodin, ve farní zahradě se připravuje stan pro odpočinek poutníků. V kryptě budou vystaveny svatováclavské relikvie. Během celého dopoledne je možnost přijmou svátost smíření.

Celý den bude ve městě doprovodný program, a to na Mariánském náměstí, v Letním kině Houštka na náměstí sv. Václava, také v Rodinném klubu Klíček a v restauraci V Pivovaře.

Během soboty a neděle budou oslavy pokračovat v Houštce a v Lázeňské ulici, kde bude lunapark, pouťové atrakce, ukázky dobových řemesel, stánkový prodej a občerstvení.

Těšit se můžete na ohňostroj, koncert Jaroslava Uhlíře s kapelou, dále vystoupí také Kamil Střihavka, Michal Pavlíček, Klaudius Kryšpín, Roman Dragoun, Vladimír Kulhánek, Jan Hrubý.

Více informací na webu Arcibiskupství pražského.

(Zdroj: http://www.apha.cz/narodni-svatovaclavska-pout)

Autor článku: Nela Fabiánová