CCEE: Evropští biskupové děkují milionům křesťanských dobrovolníků

Ve dnech 13.-16. září 2018 proběhlo v polské Poznani plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE). Hlavním tématem zasedání byl Duch solidarity a představen byl průzkum o dobrovolnictví v Evropě. Novým generálním sekretářem CCEE byl zvolen slovenský kněz Martin Michalíček.
Publikováno: 18. 9. 2018 15:00

Foto: CCEE

Předseda Polské biskupské konference, poznaňský arcibiskup a místopředseda CCEE Mons. Stanisław Gądecki svolal ve dnech 13. až 16. září do Poznaně výroční plenární zasedání Rady biskupských konferencí Evropy, celkem ze 45 států. Setkání se konalo v Polsku v rámci oslav 100. výročí obnovení nezávislosti Polska a 1050. výročí založení prvního polského biskupství v Poznani. Zasedání navštívil také polský prezident Andrzej Duda.

Hlavním tématem letošního zasedání byl Duch solidarity v Evropě.

Na začátku setkání Don Wojciech Sadłoń sac, člen Statistického ústavu polské katolické církve, hovořil na téma Evropa: solidarita formace svědomí a společnosti a představil shrnutí průzkumu o dobrovolnictví v Evropě, který iniciovala CCEE. Evropští biskupové tak chtějí vyjádřit své poděkování milionům dobrovolníků, kteří každý den svojí pomocí chudým a lidem na okraji svědčí o křesťanské lásce.

Dále se biskupové zamýšleli nad solidaritou v Evropě a posláním církve v jednotlivých státech a Mons. Bruno Marie Duffé, sekretář  Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, představil jednotlivé aktivity a priority této instituce.

Novým generálním sekretářem Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) byl zvolen na příštích 5 let slovenský kněz Martin Michalíček z nitranské diecéze. Ve službě evropské církvi nahradil Mons. Duarte da Cunhu, který uzavřel druhé pětileté období.

Zasedání Rady evropských biskupských konferencí bylo uzavřeno v neděli 16. září slavnostní mší svatou v katedrále sv. Petra a Pavla v Poznani.

(Zdroj: CCEE)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 16. do 22. září 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
15.09.2019