CCEE: Evropští biskupové děkují milionům křesťanských dobrovolníků

Datum publikace18. 9. 2018, 13.00

Ve dnech 13.-16. září 2018 proběhlo v polské Poznani plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE). Hlavním tématem zasedání byl Duch solidarity a představen byl průzkum o dobrovolnictví v Evropě. Novým generálním sekretářem CCEE byl zvolen slovenský kněz Martin Michalíček.

Foto: CCEE

Předseda Polské biskupské konference, poznaňský arcibiskup a místopředseda CCEE Mons. Stanisław Gądecki svolal ve dnech 13. až 16. září do Poznaně výroční plenární zasedání Rady biskupských konferencí Evropy, celkem ze 45 států. Setkání se konalo v Polsku v rámci oslav 100. výročí obnovení nezávislosti Polska1050. výročí založení prvního polského biskupství v Poznani. Zasedání navštívil také polský prezident Andrzej Duda.

Hlavním tématem letošního zasedání byl Duch solidarity v Evropě.

Na začátku setkání Don Wojciech Sadłoń sac, člen Statistického ústavu polské katolické církve, hovořil na téma Evropa: solidarita formace svědomí a společnosti a představil shrnutí průzkumu o dobrovolnictví v Evropě, který iniciovala CCEE. Evropští biskupové tak chtějí vyjádřit své poděkování milionům dobrovolníků, kteří každý den svojí pomocí chudým a lidem na okraji svědčí o křesťanské lásce.

Dále se biskupové zamýšleli nad solidaritou v Evropě a posláním církve v jednotlivých státech a Mons. Bruno Marie Duffé, sekretář  Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, představil jednotlivé aktivity a priority této instituce.

Novým generálním sekretářem Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) byl zvolen na příštích 5 let slovenský kněz Martin Michalíček z nitranské diecéze. Ve službě evropské církvi nahradil Mons. Duarte da Cunhu, který uzavřel druhé pětileté období.

Zasedání Rady evropských biskupských konferencí bylo uzavřeno v neděli 16. září slavnostní mší svatou v katedrále sv. Petra a Pavla v Poznani.

(Zdroj: CCEE)

Autor článku: Radka Blajdová