CCEE: Evropští biskupové děkují milionům křesťanských dobrovolníků

Ve dnech 13.-16. září 2018 proběhlo v polské Poznani plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE). Hlavním tématem zasedání byl Duch solidarity a představen byl průzkum o dobrovolnictví v Evropě. Novým generálním sekretářem CCEE byl zvolen slovenský kněz Martin Michalíček.
Publikováno: 18. 9. 2018 15:00

Foto: CCEE

Předseda Polské biskupské konference, poznaňský arcibiskup a místopředseda CCEE Mons. Stanisław Gądecki svolal ve dnech 13. až 16. září do Poznaně výroční plenární zasedání Rady biskupských konferencí Evropy, celkem ze 45 států. Setkání se konalo v Polsku v rámci oslav 100. výročí obnovení nezávislosti Polska a 1050. výročí založení prvního polského biskupství v Poznani. Zasedání navštívil také polský prezident Andrzej Duda.

Hlavním tématem letošního zasedání byl Duch solidarity v Evropě.

Na začátku setkání Don Wojciech Sadłoń sac, člen Statistického ústavu polské katolické církve, hovořil na téma Evropa: solidarita formace svědomí a společnosti a představil shrnutí průzkumu o dobrovolnictví v Evropě, který iniciovala CCEE. Evropští biskupové tak chtějí vyjádřit své poděkování milionům dobrovolníků, kteří každý den svojí pomocí chudým a lidem na okraji svědčí o křesťanské lásce.

Dále se biskupové zamýšleli nad solidaritou v Evropě a posláním církve v jednotlivých státech a Mons. Bruno Marie Duffé, sekretář  Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, představil jednotlivé aktivity a priority této instituce.

Novým generálním sekretářem Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) byl zvolen na příštích 5 let slovenský kněz Martin Michalíček z nitranské diecéze. Ve službě evropské církvi nahradil Mons. Duarte da Cunhu, který uzavřel druhé pětileté období.

Zasedání Rady evropských biskupských konferencí bylo uzavřeno v neděli 16. září slavnostní mší svatou v katedrále sv. Petra a Pavla v Poznani.

(Zdroj: CCEE)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Dobré umírání může přinést pokoj

Místnost plná přátel, děti, vnoučata, pes. Vzpomínky, smích, slzy a objetí, vůně jídla i otevřené víno. A uprostřed na lůžku odcházející stará paní, kvůli které tu všichni jsou. Tak může vypadat umírání, po kterém nezůstane pocit dluhu.
14.08.2020

Jubilejní pouť k Paladiu města Brna

V rámci letošních oslav Dne Brna bude 15. srpna v 18.00 hodin slavit pontifikální bohoslužbu v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně u obrazu Panny Marie Svatotomské, Paladia města Brna, brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.
14.08.2020

Biskup Martin David oslaví významné životní jubileum

Apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze biskup Martin David oslaví zítra, na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, významné životní jubileum - 50 let.
14.08.2020

Brněnské Zahrady pod Petrovem - místo odpočinku

Díky evropské dotaci byly obnoveny Zahrady pod Petrovem, které jsou součástí areálu katedrály sv. Petra a Pavla. Realizací projektu vznikl unikátní prostor nejen pro odpočinek, ale i pro pořádání kulturních a společenských akcí.
13.08.2020

Jen modlitba a dialog může odvrátit občanskou válku, říká arcibiskup Minska

Po prezidentských volbách v Bělorusku, mimochodem snad jediné zemi, jejíž občané nebyli podrobeni všeobecné koronavirové karanténě, propukly pouliční protesty neuznávající zvolení Alexandra Lukašenka. Demonstrace provází násilí a jedna osoba přitom přišla o život. Představitelka opozice Svjatlana Cichanouská opustila zemi a odešla do sousední Litvy, odkud vybízí k ukončení demonstrací. Mnoho demonstrantů bylo zatčeno. Vatikánský rozhlas se obrátil telefonicky na arcibiskupa Tadeusze Kondrusiewicze v hlavním městě Minsk, aby jej požádal o stanovisko:
13.08.2020