Malý přehled nových kaplí v ČR

Datum publikace25. 9. 2018, 14.30

V roce 2018 bylo vysvěceno již několik nových kaplí či byly požehnány ty, které se rekonstruovaly. Zajímavostí je, že lidé jednu z nich postavili za velké pomoci dobrovolníků, další je ze sibiřského dřeva a jedna zvonička byla přebudována na kapličku. Těšit se můžete na otevření kaple v Nesvačilce, ta již získala cenu za návrh v soutěži Dřevěné stavby.

(Foto: František Ondráček)

Nová kaple ve tvaru archy v Sázavě

V neděli 16. září byla vysvěcena Mons. Janem Vokálem kaple zasvěcená Panně Marii Karmelské v Sázavě na Vysočině. Z této obce pochází Mons. Zdenek Wasserbauer, který se slavnosti také účastnil. Návštěvnost byla vysoká, přijelo až 2 000 lidí do vísky, kde žije celkem 650 obyvatel.

Kaple je jedinečná tím, že ji svépomocí vybudoval místní spolek Karmel Sázava za pomoci dobrovolníků a sponzorů. Do kaple, kterou navrhla architektka Šárka Ledvinková, se vejde zhruba 100 lidí. Křížovou cestu zpracovala malířka Alena Ciková. Starosta obce František Ledvinka má z nové kaple radost a říká: „15 let jsme se snažili o kapli a podařilo se to.'

Nová Ves u Nového Města na Moravě

Novou kapli zasvěcenou sv. Anně vysvětil brněnský biskup Pavel Konzbul v neděli 29. července v Nové Vsi u Nového Města na Moravě. Původní kaple byla zbourána kvůli špatnému stavu, na vybudování nové se podíleli dobrovolníci, kteří podle starostky Heleny Tučkové strávili na stavbě více než 11 750 hodin.

Biskup zároveň požehnal i hasičské auto dobrovolných hasičů. Na celou slavnost přišlo více než 1 000 návštěvníků.

Krasová (Blanensko)

Za nápadem vybudovat v Krasové kapli stojí vědec Eduard Kejnovský. Nejedná se o klasickou zděnou kapli, ale o roubenou stavbu ze sibiřských borovic. Na sestavení se podíleli dobrovolníci a celý proces byl velmi krátký, v květnu t. r. se začalo s prací a v červenci byla kaple vysvěcena Mons. Pavlem Konzbulem.

Kaple je výjimečná tím, že je soukromá, ale je k dispozici lidem. Zasvěcená je svatému Klimentu Ochridskému.

Nově vysvěcené kapličky

V Ořešíně v neděli 17. června 2018 požehnal brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul novou mariánskou kapli v Ořešíně, která spadá do farnosti farnost Brno – Řečkovice. Ta byla původně zvoničkou a je přestavěna na kapličku.

V Bzenci byla v sobotu 5. května vysvěcena kaple sv. Floriána a sv. Šebestiána.

V sobotu 24. března vysvětil novou kapli v Senior Centrum Kolín P. Halama, při této příležitosti se tam konala i první bohoslužba.

Zrekonstruované kaple

Nedělní dopoledne 23. září bylo radostné ve Ždánově, kapličku zasvěcenou dvěma světcům – Kolomanovi a Piovi vysvětil biskup Tomáš Holub.

V poslední době byly znovu požehnány zrekonstruované kapličky. Mezi ně patří například kaplička sv. Martina na Nových Dvorech nad Lukavcem, která byla vysvěcena v sobotu 15. září 2018.

Kaple sv. Markéty v Prachaticích byla slavnostně otevřena po rekonstrukci v pátek 13. července; město ji koupilo v roce 2014 od soukromého vlastníka a nechalo ji opravit.

Na Malém Valštejně byla v sobotu 16. června vysvěcena kaple sv. Petra a Pavla po rekonstrukci.

V neděli 6. května zavítal biskup Václav Malý k Českému Brodu a požehnal kapli sv. Gotharda, jejíž rekonstrukce trvala jeden rok.

Ve Vykmanově u Ostrova mají opravenou kapličku zasvěcenou blahoslavenému Titu Zemanovi, kterou biskup Tomáš Holub vysvětil 8. dubna tohoto roku.

Slavností otevření kapličky sv. Václava v Brně v Žabovřeskách po rekonstrukci proběhlo 6. března, při mši svaté byl přítomný brněnský biskup Pavel Konzbul.

Zajímavou stavbou je kaple sv. Vendelína kousek u Oseka nad Bečvou byla vysvěcena v létě 2017, stojí u cyklostezky a za nápadem stál sedmdesátiletý Ladislav Koutný, jehož rodina pocházela z tohoto kraje.

Na co se těšit?

V obci Nesvačilka u Moutnice by měla být příští rok nebo v roce 2020 vysvěcena kaple zasvěcena Panně Marii Bolestné. Kaple je výjimečná tím, že získala v roce 2017 Cenu odborné poroty v soutěži Dřevěná stavba roku za návrh.

'Letos bude hotová hrubá stavba a bude se pokračovat stavbou sedmi trámů, jako s jako symbol Panny Marie Bolestné,' říká místní farář P. René Strouhal. Dodává, že příští rok se začne pracovat na vnitřním vybavení a dle možností se kaple dokončí příští nebo přespříští rok.

(Zdroj: viz odkazy v článku)

Autor článku: Nela Fabiánová