V Praze se sejdou představitelé francouzských katolických komunit

Ve dnech od 20. do 23. září se poprvé v Praze sejdou představitelé francouzských katolických komunit v zahraničí, aby se věnovali tématu: „Církev v zemích, které ji pronásledují“. Setkání se zúčastní duchovní a laici z více než 17 zemí ze čtyř kontinentů. Na Břevnově se tak celkem sejde kolem 60 lidí a celý jejich program bude ve francouzštině.
Publikováno: 18. 9. 2018 10:00

(Foto: http://paroissefrancophoneprague.com/CCFM-programme.php)

Vrchní představitel CCFM Msgr Robert Poinard a P. Václav Ventura, duchovní frankofonní katolické obce v Praze, pozvali představitele českých katolíků, které účastníkům setkání připomenou pohnutou cestu církve během čtyřicetiletého období komunismu. 

Setkání asociace Frankofonních katolických komunit ve světě (CCFM) se zúčastní významní čeští hosté. Například s kardinálem Dominikem Dukou OP budou mluvit o vývoji české církve po pádu komunismu a situaci dnes skoro 30 let po sametové revoluci. Dále v programu zazní i téma o tom, jak katolíci žili svou víru za komunistického režimu, tuto diskuzi povede Pavel Fischer, bývalý poradce prezidenta Václava Havla a kandidát v prezidentských a senátních volbách s  P. Venturou, knězem tajné církve a jezuitou P. Petrem Kolářem, který odešel do exilu, aby se mohl stát knězem.

Dalším cílem setkání představitelů CCFM je výměna zkušeností různých frankofonních katolických komunit v místě svého působení. Součástí programu budou i duchovní zastavení a návštěva církevních památek v Praze. Roční setkání představitelů těchto komunit, pokaždé v jiné zemi, slouží k výměně zkušeností, úspěchů i neúspěchů při zvládání podobných výzev. 

Cílem asociace CCFM je zviditelnit francouzskou církev ve světě a rozvinout dialog jejich věřících s ostatními lokálními církvemi. Asociace podporuje francouzské katolické komunity ve světě a přátelské soužití lidí různého původu a různých kultur.

Celý program setkání naleznete zde: http://paroissefrancophoneprague.com/CCFM-programme.php

(Zdroj: Fabrice Martin)

Autor článku:
Nela Fabiánová

Související články

Další aktuality

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 16. do 22. září 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
15.09.2019