V Praze se sejdou představitelé francouzských katolických komunit

Ve dnech od 20. do 23. září se poprvé v Praze sejdou představitelé francouzských katolických komunit v zahraničí, aby se věnovali tématu: „Církev v zemích, které ji pronásledují“. Setkání se zúčastní duchovní a laici z více než 17 zemí ze čtyř kontinentů. Na Břevnově se tak celkem sejde kolem 60 lidí a celý jejich program bude ve francouzštině.
Publikováno: 18. 9. 2018 10:00

(Foto: http://paroissefrancophoneprague.com/CCFM-programme.php)

Vrchní představitel CCFM Msgr Robert Poinard a P. Václav Ventura, duchovní frankofonní katolické obce v Praze, pozvali představitele českých katolíků, které účastníkům setkání připomenou pohnutou cestu církve během čtyřicetiletého období komunismu. 

Setkání asociace Frankofonních katolických komunit ve světě (CCFM) se zúčastní významní čeští hosté. Například s kardinálem Dominikem Dukou OP budou mluvit o vývoji české církve po pádu komunismu a situaci dnes skoro 30 let po sametové revoluci. Dále v programu zazní i téma o tom, jak katolíci žili svou víru za komunistického režimu, tuto diskuzi povede Pavel Fischer, bývalý poradce prezidenta Václava Havla a kandidát v prezidentských a senátních volbách s  P. Venturou, knězem tajné církve a jezuitou P. Petrem Kolářem, který odešel do exilu, aby se mohl stát knězem.

Dalším cílem setkání představitelů CCFM je výměna zkušeností různých frankofonních katolických komunit v místě svého působení. Součástí programu budou i duchovní zastavení a návštěva církevních památek v Praze. Roční setkání představitelů těchto komunit, pokaždé v jiné zemi, slouží k výměně zkušeností, úspěchů i neúspěchů při zvládání podobných výzev. 

Cílem asociace CCFM je zviditelnit francouzskou církev ve světě a rozvinout dialog jejich věřících s ostatními lokálními církvemi. Asociace podporuje francouzské katolické komunity ve světě a přátelské soužití lidí různého původu a různých kultur.

Celý program setkání naleznete zde: http://paroissefrancophoneprague.com/CCFM-programme.php

(Zdroj: Fabrice Martin)

Autor článku:
Nela Fabiánová

Související články

Další aktuality

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
07.08.2020

Papež: Užití atomovové energie k válečným cílům je nemorální

Papež František v poselství, adresovaném prefektovi hirošimské prefektury Hidehikovi Juzakimu, pozdravil účastníky včerejšího vzpomínkového aktu, který se uskutečnil u příležitosti pětasedmdesátého výročí svržení atomové bomby na toto japonské město. Římský biskup se v listě srdečně obrací zejména k obětem, které bombardování přežily a jimž se v japonštině říká „hibakuša“.
07.08.2020

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Kongregace pro nauku víry dnes zveřejnila věroučnou nótu o slovech, kterými se udílí svátost křtu, a záporně odpověděla na dotaz, zda je platný křest udělený slovy: „My tě křtíme ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého“; zároveň prohlásila, že v případě této změněné formulace je třeba křest vykonat správně znovu. Svatý otec František přijal toto rozhodnutí letos 8. června a nařídil jej zveřejnit.
06.08.2020

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

Libanonský kardinál Béchara Boutros Raï požádal mezinárodní společenství o pomoc raněnému Libanonu. V textu nazvaném „Výzva ke státům světa“ volá po vytvoření zvláštního fondu pro Libanon pod záštitou OSN. Maronitský patriarcha zdůrazňuje, že hlavní město Libanonu je zničeno a v důsledku dvou obrovských explozí vypadá, jako by se jím přehnala válka. Stovky rodin naráz přišly o dům.
06.08.2020