V Praze se sejdou představitelé francouzských katolických komunit

Datum publikace18. 9. 2018, 8.00

Ve dnech od 20. do 23. září se poprvé v Praze sejdou představitelé francouzských katolických komunit v zahraničí, aby se věnovali tématu: „Církev v zemích, které ji pronásledují“. Setkání se zúčastní duchovní a laici z více než 17 zemí ze čtyř kontinentů. Na Břevnově se tak celkem sejde kolem 60 lidí a celý jejich program bude ve francouzštině.

(Foto: http://paroissefrancophoneprague.com/CCFM-programme.php)

Vrchní představitel CCFM Msgr Robert Poinard a P. Václav Ventura, duchovní frankofonní katolické obce v Praze, pozvali představitele českých katolíků, které účastníkům setkání připomenou pohnutou cestu církve během čtyřicetiletého období komunismu.

Setkání asociace Frankofonních katolických komunit ve světě (CCFM) se zúčastní významní čeští hosté. Například s kardinálem Dominikem Dukou OP budou mluvit o vývoji české církve po pádu komunismu a situaci dnes skoro 30 let po sametové revoluci. Dále v programu zazní i téma o tom, jak katolíci žili svou víru za komunistického režimu, tuto diskuzi povede Pavel Fischer, bývalý poradce prezidenta Václava Havla a kandidát v prezidentských a senátních volbách s  P. Venturou, knězem tajné církve a jezuitou P. Petrem Kolářem, který odešel do exilu, aby se mohl stát knězem.

Dalším cílem setkání představitelů CCFM je výměna zkušeností různých frankofonních katolických komunit v místě svého působení. Součástí programu budou i duchovní zastavení a návštěva církevních památek v Praze. Roční setkání představitelů těchto komunit, pokaždé v jiné zemi, slouží k výměně zkušeností, úspěchů i neúspěchů při zvládání podobných výzev.

Cílem asociace CCFM je zviditelnit francouzskou církev ve světě a rozvinout dialog jejich věřících s ostatními lokálními církvemi. Asociace podporuje francouzské katolické komunity ve světě a přátelské soužití lidí různého původu a různých kultur.

Celý program setkání naleznete zde: http://paroissefrancophoneprague.com/CCFM-programme.php

(Zdroj: Fabrice Martin)

Autor článku: Nela Fabiánová