Katolický týdeník: Lesk a bída „křesťanských hodnot“

Datum publikace19. 9. 2018, 7.00

Co znamená výraz „křesťanské hodnoty“? Jak se zvěst evangelia může změnit v hodnotový systém? Jak je možné, že se „křesťanské hodnoty“ stávají zásadním artiklem v předvolebním boji v zemi, kde se více než polovina občanů nepovažuje za křesťany?

V posledních letech se jedním z nejčastěji užívaných termínů ve veřejném prostoru stalo sousloví „křesťanské hodnoty“. Dnes se o nich hovoří snad na každém rohu. Nemusí se chodit jen do statistik mapujících vyhledávání slov na internetu nebo do programů politických stran. Skloňují je v médiích nejen politici, glosátoři či filozofové, ale o obraně křesťanských hodnot se baví i štamgasti v hospodě u piva.

Je snad více křesťanů?

Co stojí za tak enormním nárůstem užívání daného sousloví? Snad by se i zdálo, že z většiny agnostiků a nevěřících našeho národa se pomalu stávají křesťané. Je téměř radost poslouchat předsedy parlamentních stran, kteří hlasitě vyzývají k ochraně křesťanských hodnot, nebo dokonce k boji za ně. Častěji jsou také vidět na mnoha křesťanských akcích a poutích, kde na svých stáncích nechávají podepisovat petice na obranu křesťanských hodnot.

Je ale třeba být bdělý, jak nás vyzývá náš Pán a Mistr. Situace v České republice se rozhodně nemění, není zde náhlý nárůst katolíků či evangelíků. Do kostela v neděli nechodí více lidí a v Parlamentu nesedí více křesťanů. Statistiky mluví jasně.

Střelivo pro populisty

Zkrátka a dobře termín „křesťanské hodnoty“ se vysoce nadužívá – a tedy zneužívá. V mnoha ohledech jde spíše o jakési pozlátko, jehož obsah je často dokonce i nekřesťanský. Pokusme se najít příčinu.

Nadužívání tohoto termínu je spjato s migrantskou krizí v posledních zhruba pěti letech. Jde o souvislost s přílivem uprchlíků z Blízkého východu a Afriky.

O tomto přílivu nás zpravovala média – ta seriózní i neseriózní. Mediální obraz, který byl někdy více než jen zkreslen, předával šokující zvěsti o vlně válčících migrantů, kteří jsou muslimové a chovají se podle jakéhosi zastaralého středověkého zákoníku zvaného šaría. Postačí vzpomenout na záběry „hord“ mladých Afričanů, kteří podle mnoha šířených rádoby zpravodajských webů rabují periferie západních měst, přepadají nákladní auta a hromadně znásilňují obyvatelky Evropy.

Ne že by s migrací nebyla spojena bezpečnostní rizika a nedocházelo k různým kriminálním excesům, ale problém tkví v tom, když se právě tohoto (často uměle vyhroceného) mediálního obrazu chopí zkušený populistický politik. A začne velmi jasně a konkrétně hlásat, že je třeba bránit evropské křesťanské hodnoty, že je třeba bojovat za Evropu, aby zůstala křesťanskou.

Co jsou křesťanské hodnoty?

Co jsou ovšem tyto křesťanské hodnoty? Jaký mají obsah a význam? Politik nám odpoví velmi jednoduše: jde o jakýsi žebříček hodnot, kterými se řídí naše česká (evropská) společnost. Konkrétně pak zmíní lidská práva a respekt k právnímu systému dané země, zmíní jistě také bezpečnost občanů a možná ztratí i slovo o křesťanských památkách našich měst a vesnic.

Jsou ovšem toto opravdu křesťanské hodnoty? A pokud ano, proč? Jaký mají vztah ke křesťanské víře? Neměly by křesťanské hodnoty evidentně vyrůstat z křesťanské víry v Ježíše Krista jako Božího syna?

Pokusili jsme se na následující dvoustraně o zamyšlení nad tématem, co jsou křesťanské hodnoty a jaký vztah mají ke křesťanské víře. Podnětný rozhovor s uznávanou filozofkou doplňuje teologická esej a krátká glosa. Pro inspiraci k dalšímu promýšlení jsme se také rozhodli vložit krátký soupis konkrétních křesťanských hodnot.

LUKÁŠ NOSEK, ZDENĚK A. EMINGER

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Jak se Pobaltí připravuje na papeže?

V předvečer papežovy návštěvy Estonska,  Lotyšska a Litvy na dotazy KT odpověděl PHILIPPE JOURDAN, apoštolský administrátor Estonska.

Blíží se volby

Jak volit v komunálních volbách? Zeptali jsme se několika osobností na jejich názor. A k čemu může a má být dobrý Senát, vysvětluje v komentáři Petr Pithart.  Tématu výchovy k občanství se pak věnuje publicista Jiří Zajíc.

Příště: SYNODA O MLÁDEŽI

Povolání jako smysl života? I o tom bude  říjnová  biskupská  synoda o mladých ve Vatikánu. Jaká očekávání a přání mají mladí lidé v Česku?

Autor článku: Nela Fabiánová