Spolupráce, nikoliv boj. To je oč v Dolních Břežanech běží

Ve čtvrtek 20. září 2018 se v Dolních Břežanech u Prahy završil rozvoj obce daný spoluprací s historickým vlastníkem mnoha pozemků v obci ‒ pražským arcibiskupstvím. Po vybudování nového náměstí či nedávném otevření kancelářské budovy pro firmu Rigaku se zde otevřel i hotel Chateau Clara Futura, který má tvořit ubytovací zázemí mj. pro zdejší vědecko-technické centrum. První hoteloví hosté se do krásného prostředí zámku a přilehlého parku podívají ještě letos na podzim.
Publikováno: 21. 9. 2018 16:00

Foto mobilem: František Jemelka / TS ČBK

Hodnota celé investice pro budoucí samofinancování arcidiecéze dosahuje výše 250 milionů Kč. Prostředky na tuto rozsáhlou dvouletou renovaci celého areálu arcibiskupství získalo z prodeje břežanských historických pozemků pro vědecké kapacity zdejšího technologického centra.

"Hodnoty lidské práce, lidského umění jsou nevyčíslitelné. A já jsem opravdu nesmírně rád, že vám všem, kteří jste se podíleli na obnově nejenom tohoto prostoru, ale celých Dolních Břežan, bylo jasně řečeno díky," zdůraznil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP, který nový zámecký hotel požehnal. Starosta Dolních Břežan Věslav Michalik také zmínil symbolický význam události, kdy se završením spolupráce s arcibiskupstvím udělala „tečka za komunistickou minulostí obce a dvojtečka v podobě rozvoje obce,“ který by jinak nebyl možný.

Hotel bude nabízet 41 dvoulůžkových pokojů, nechybí ani zasklené atrium s lobby barem, restaurace, salonky a k objektu přiléhá i opravená kaple zasvěcená Máří Magdaléně.

Zámek kdysi fungoval jako ekonomicko-správní centrum dolnobřežanského panství, které bylo ve vlastnictví arcibiskupství. V roce 1945 ho zabral stát. Po znárodnění areál spravovala ministerstva zemědělství, národní obrany a vnitra. Dolnobřežanské letní sídlo pražských arcibiskupů navrácené při tzv. restitucích tak opět slouží veřejnosti, která zde vystřídá mj. nechvalně známé červené barety – jednotky, které zasahovaly na Národní třídě v listopadu 1989. Benzinovou pumpu nebo zaparkované kamazy typu URAL tak v zahradě naštěstí již nenajdete.

Stručné informace o historii objektu najdete na http://www.apha.cz/odkaz-pristim-generacim.

(S využítím informací Arcibiskupství pražského, ČTK a www.dolnibrezany.cz)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019