Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Spolupráce, nikoliv boj. To je oč v Dolních Břežanech běží

Datum publikace21. 9. 2018, 14.00
TiskTisk

Ve čtvrtek 20. září 2018 se v Dolních Břežanech u Prahy završil rozvoj obce daný spoluprací s historickým vlastníkem mnoha pozemků v obci ‒ pražským arcibiskupstvím. Po vybudování nového náměstí či nedávném otevření kancelářské budovy pro firmu Rigaku se zde otevřel i hotel Chateau Clara Futura, který má tvořit ubytovací zázemí mj. pro zdejší vědecko-technické centrum. První hoteloví hosté se do krásného prostředí zámku a přilehlého parku podívají ještě letos na podzim.

Foto mobilem: František Jemelka / TS ČBK

Hodnota celé investice pro budoucí samofinancování arcidiecéze dosahuje výše 250 milionů Kč. Prostředky na tuto rozsáhlou dvouletou renovaci celého areálu arcibiskupství získalo z prodeje břežanských historických pozemků pro vědecké kapacity zdejšího technologického centra.

'Hodnoty lidské práce, lidského umění jsou nevyčíslitelné. A já jsem opravdu nesmírně rád, že vám všem, kteří jste se podíleli na obnově nejenom tohoto prostoru, ale celých Dolních Břežan, bylo jasně řečeno díky,' zdůraznil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP, který nový zámecký hotel požehnal. Starosta Dolních Břežan Věslav Michalik také zmínil symbolický význam události, kdy se završením spolupráce s arcibiskupstvím udělala „tečka za komunistickou minulostí obce a dvojtečka v podobě rozvoje obce,“ který by jinak nebyl možný.

Hotel bude nabízet 41 dvoulůžkových pokojů, nechybí ani zasklené atrium s lobby barem, restaurace, salonky a k objektu přiléhá i opravená kaple zasvěcená Máří Magdaléně.

Zámek kdysi fungoval jako ekonomicko-správní centrum dolnobřežanského panství, které bylo ve vlastnictví arcibiskupství. V roce 1945 ho zabral stát. Po znárodnění areál spravovala ministerstva zemědělství, národní obrany a vnitra. Dolnobřežanské letní sídlo pražských arcibiskupů navrácené při tzv. restitucích tak opět slouží veřejnosti, která zde vystřídá mj. nechvalně známé červené barety – jednotky, které zasahovaly na Národní třídě v listopadu 1989. Benzinovou pumpu nebo zaparkované kamazy typu URAL tak v zahradě naštěstí již nenajdete.

Stručné informace o historii objektu najdete na http://www.apha.cz/odkaz-pristim-generacim.

(S využítím informací Arcibiskupství pražského, ČTK a www.dolnibrezany.cz)

Autor článku: František Jemelka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou