Z jednání Národní rady Papežských misijních děl

Datum publikace24. 9. 2018, 9.00

Ve čtvrtek 20. září 2018 proběhlo v Národní kanceláři Papežských misijních děl (PMD) v Hradci Králové pravidelné jednání Národní rady PMD za účasti diecézních ředitelů papežských misií Čech a Moravy, na kterém byl představen nový diecézní ředitel pro plzeňskou diecézi P. Romuald Štěpán Rob.

Národní ředitel Leoš Halbrštát představil aktuální projekty, kterými PMD v České republice podporují misie ve světě. Finanční pomoc je rozdělena na tři oblasti: péče o děti, bohoslovce a světové misie a v letošním roce míří tato pomoc celkem do 19 zemí světa. Jsou jimi Malawi, Tanzanie, Uganda, Keňa, Zambie, Mozambik, Nigérie, Jižní Súdán, Madagaskar, Sýrie, Pákistán, Bangladéš, Indie, Filipíny, Srí Lanka, Papua-Nová Guinea, Guyana, Paraguay, Surinam.

Z proběhlých akcí byla kladně hodnocena Misijní pouť 2018 v Třebíči, účast na Národní pouti na Velehradě a na Evropském setkání PMDD a národní ředitel informoval o světovém Generálním shromáždění PMD v Římě, na kterém předal papeži Františkovi dárek od českých misionářů.

Mezi novými misijními materiály byl prezentován stolní Misijní kalendář na rok 2019, který přibližuje práci českých misionářů. Lépe prožívat misijní měsíc říjen těm nejmenším má pomoci kalendář pro děti Misijní říjen 2018 vytvořený jako omalovánka s úkoly pro malé misionáře na jednotlivé dny. Film PMD Filipínské rugby hra o život kameramana Martina J. Rýznara bude mít premiéru 30. září v Ústí nad Orlicí. Vyšlo také nové číslo Misijního zpravodaje s náměty na slavení Misijní neděle.

Od října začne roční příprava na Mimořádný misijní měsíc říjen 2019, který vyhlásil papež František. Papežská misijní díla k této příležitosti vydala brožuru 'Příručka pro přípravu na Mimořádný misijní měsíc říjen 2019' obsahující inspirativní náměty a materiály pro Misijní klubka pracující v Papežském misijním díle dětí.

Od září pokračuje již čtvrtým rokem natáčení pravidelného měsíčníku papežských misií Missio magazín, jehož součástí je Missio interview s některou z významných osobností. Missio magazín vysílá Tv Noe a premiéra zářijového pořadu je plánována na 25. září ve 20 hodin.

Národní rada se dále zabývala přípravami na oslavy Světového dne misií - Misijní neděle, která se bude na celém světě slavit jako den modlitby a podpory misií v každé diecézi, farnosti a instituci katolického světa 21. října. V tento den věřící finančně přispívají do světového fondu solidarity, ze kterého jsou podporovány projekty na pomoc potřebným ve všech kontinentech skrze Papežské misijní dílo šíření víry.

Všechny sbírky tohoto dne putují na projekty, jimiž je podporováno šíření Božího slova až do těch nejzapadlejších koutů zeměkoule.

Svatý otec k tomuto dni každoročně vydává své poselství, stejně jako národní ředitel Papežských misijních děl Dopis k Misijní neděli.

(Text: Leoš Halbrštát)

Autor článku: Nela Fabiánová