Německá církev prosí za odpuštění

Datum publikace27. 9. 2018, 14.30

Tento týden zveřejnila Německá biskupská konference na plenárním zasedání ve Fuldě studii „Sexuální zneužívání nezletilých katolickými kněžími, jáhny a řeholníky“. Ze studie vyplývá, že v letech 1946 až 2014 bylo v Německu celkem zneužito 3 677 dětí a nezletilých a na zneužívání se podílelo celkem 1 670 katolických kněží. Tato čísla mohou být ale ještě větší. Předseda Německé biskupské konference kardinál Reinhard Marx prosí za odpuštění a modlitbu celého Božího lidu.

Foto: Německá biskupská koference

V rámci podzimního plenárního zasedání Německé biskupské konference ve Fuldě byla v úterý 25. září představena studie „Sexuální zneužívání nezletilých katolickými kněžími, jáhny, řeholníky v oblasti Německé biskupské konference“.  Na tzv. „MHG-studii“ se podíleli badatelé z univerzit v Mannheimu, Heidelbergu a Giessenu.

„V každé eucharistické slavnosti se díváme na hříchy církve, nejen na svaté. Díváme se na naše slabosti, tmavé stránky našeho života a života celé církve,“ uvedl na úvod zahajovací mše svaté kardinál Reinhard Marx, předseda Německé biskupské konference, a dále pokračoval: „Konáme tak právě dnes, na začátku naší diskuze o zneužívání, sexuálním násilí a ponižování v prostředí církve, skrze její činitele. Jsme šokováni, hluboce šokováni tím, co bylo u Božího lidu možné, skrze kněze, kteří mají přinášet poselství evangelia a pozvedat lid.

Dále vyzval kardinál Marx k tomu, aby se církev postavila čelem k těmto temným stránkám: „Oběti mají právo na spravedlnost. Musíme vyhledávat dialog s obětmi. I přes všechnu tuto temnotu je naší povinností hledat, snažit se pochopit a vyvodit závěry. A k tomu je potřeba modlitba celého Božího lidu. Potřebujeme odvahu a sílu k novému začátku a vyslat nový signál, aby nám lidé znovu věřili! Protože mnozí z nich nám již nevěří.“

Veřejná debata k tomuto tématu probíhá již od konce ledna 2010 na základě známých případů sexuálního zneužívání v jezuitském gymnáziu Canisius-Kolleg v Berlíně. V rámci Německé biskupské konference je zástupcem pro otázky sexuálního zneužívání v církevním prostředí a ochrany dětí a mládeže biskup Dr. Stephan Ackermann z Trieru.

Fakta ze zveřejněné studie:

• 1.670 katolických kněží se dopustilo sexuálního zneužívání nezletilých

V rámci studie bylo vyhodnoceno 38.156 osobních a referenčních dokumentů z 27 diecézí z let 1946 až 2014. Tato data odhalila u 1.670 kněží katolické církve důkazy o obvinění ze sexuálního zneužívání nezletilých. Jedná se o 4,4 % všech kněží v těchto letech, jejichž osobní spisy a dokumenty byly přezkoumány. Výrazně častěji jsou přitom podezřelí kněží (5,1 % všech) než jáhnové (1 % všech). Tato čísla vyjadřují nižší odhad, skutečné číslo může být vyšší.

• 3.677 zneužitých dětí a nezletilých

1.670 obviněných duchovních dle prozkoumaných spisů sexuálně zneužilo celkem 3.677 dětí a dospívajících, jedná se průměrně o 2,5 oběti na osobu. U 54 % obviněných duchovních se prokázalo zneužití jedné oběti, u 42,3 % jsou důkazy zneužití několika obětí a u zbylých 3,7% chybí informace.

• 62,8 % obětí byli chlapci

Studie dále ukázala, že 62,8 % obětí bylo mužského pohlaví, ženského 34,9 %, u zbylých 2,3 % není pohlaví známo.

• Více než polovina obětí byla mladších 13 let

Věk obětí při prvním sexuálním zneužití byl v 51,6 % do 13 let. 25,8 % bylo starších 14 let a u zbylých 22,6 % není věk znám. Průměrný věk obětí, u kterých byl věk znám, byl 12 let, respektive 10,6 let (na základě rozhovorů s obětmi a obviněnými).

• Průměrný věk obviněných je 42,6 let

Většina obviněných při prvním trestním činu byla ve věku 30 až 50 let, průměrný věk obviněného při prvním trestním činu byl 42,6 let. Obvinění se v průměru dopustili trestního činu 14,3 let po kněžském, ev. jáhenském svěcení.

Shrnutí studie v německém jazyce najdete v příloze.

(Zdroj: Německá biskupská konference)

Autor článku: Radka Blajdová