Evropské setkání Iustitia et Pax zaměřeno na vodu

Bez vody není sníh. To ví nejen ti, kteří se těší na nadcházející zimu, ale jsou si toho v přeneseném slova smyslu vědomi i představitelé evropské rady Iustitia et Pax, kteří se sešli na svém evropském zasedání ve Španělsku.
Publikováno: 5. 10. 2018 17:15

Foto: Iustitia et Pax

„Kdokoli vám podá číši vody, protože jste Kristovi…..nepřijde o svou odměnu.“ (Marek 9,41-41) V tomto duchu se nesl Mezinárodní workshop a plenární zasedání Justitia et Pax Europa 2018, které proběhlo mezi 28. a 30. zářím 2018 v Barceloně a Manrese.

Účastníci akce ve svém závěrečném prohlášení (anglicky přiloženo) konstatují, že voda je zdrojem života na zemi, o který se každý z nás musí postarat prostřednictvím našich veřejných institucí, a to na všech politických úrovních. Přístup k čisté vodě a sanitaci je lidské právo a křesťané jsou vyzýváni, aby se zapojili do snahy o plné jeho uznání ze strany států a mezinárodních organizací. To je klíčové poselství z Barcelony.

Akce se zúčastnilo více než 60 delegátů, kteří zastupovali 20 národních komisí Iustitia et Pax. Setkání bylo také příležitostí k připomínce padesátého výročí fungování španělské národní komise Iustitia et Pax, která aktivně pracuje v několika provinciích Španělska.

Zahájení se zúčastnil kardinál Juan Jose Omella, arcibiskup z Barcelony a prezident Justice and Peace Europe, arcibiskup Jean-Claude Hollerich z Lucemburska. 

Dr. Jaume Saura, profesor mezinárodního práva a první zástupce katalánského veřejného ochránce práv, kvalifikoval právo na vodu jako nezbytné lidské právo, jehož základní prvky jsou dostupnost, bezpečnost, přijatelnost, cenová dostupnost a nediskriminace. Vyzval, aby se evropské sdružení Iustitia et Pax stalo kapkou vody v současném proudu iniciativ po celém světě za formální uznání práva na vodu.

Dále pak univerzitní profesor Pedro Arrojo, environmentalista a člen španělského parlamentu připomněl, že celosvětově 10 000 lidí zemře každý den kvůli nedostatku bezpečného přístupu k čisté vodě a že 100 milionů lidí v širší Evropě nemá přístup k čisté pitné vodě. Vyzýval ke změně paradigmatu ve vztahu k vodě, od nadvlády k udržitelnosti, od řízení vodních zdrojů k péči o ekosystém. Voda by neměla být privatizována, ale považována za společné dobro, které musí být spravováno udržitelným způsobem, aby bylo k dispozici všem.

Veškeré další dokumenty k tématu lze vyhledat na webové stránce Justice and Peace Europe: www.juspax-eu.org.

(Zdroj: Helena Žabžová, Rada Iustitia et Pax)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Dobré umírání může přinést pokoj

Místnost plná přátel, děti, vnoučata, pes. Vzpomínky, smích, slzy a objetí, vůně jídla i otevřené víno. A uprostřed na lůžku odcházející stará paní, kvůli které tu všichni jsou. Tak může vypadat umírání, po kterém nezůstane pocit dluhu.
14.08.2020

Jubilejní pouť k Paladiu města Brna

V rámci letošních oslav Dne Brna bude 15. srpna v 18.00 hodin slavit pontifikální bohoslužbu v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně u obrazu Panny Marie Svatotomské, Paladia města Brna, brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.
14.08.2020

Biskup Martin David oslaví významné životní jubileum

Apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze biskup Martin David oslaví zítra, na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, významné životní jubileum - 50 let.
14.08.2020

Brněnské Zahrady pod Petrovem - místo odpočinku

Díky evropské dotaci byly obnoveny Zahrady pod Petrovem, které jsou součástí areálu katedrály sv. Petra a Pavla. Realizací projektu vznikl unikátní prostor nejen pro odpočinek, ale i pro pořádání kulturních a společenských akcí.
13.08.2020

Jen modlitba a dialog může odvrátit občanskou válku, říká arcibiskup Minska

Po prezidentských volbách v Bělorusku, mimochodem snad jediné zemi, jejíž občané nebyli podrobeni všeobecné koronavirové karanténě, propukly pouliční protesty neuznávající zvolení Alexandra Lukašenka. Demonstrace provází násilí a jedna osoba přitom přišla o život. Představitelka opozice Svjatlana Cichanouská opustila zemi a odešla do sousední Litvy, odkud vybízí k ukončení demonstrací. Mnoho demonstrantů bylo zatčeno. Vatikánský rozhlas se obrátil telefonicky na arcibiskupa Tadeusze Kondrusiewicze v hlavním městě Minsk, aby jej požádal o stanovisko:
13.08.2020