Evropské setkání Iustitia et Pax zaměřeno na vodu

Bez vody není sníh. To ví nejen ti, kteří se těší na nadcházející zimu, ale jsou si toho v přeneseném slova smyslu vědomi i představitelé evropské rady Iustitia et Pax, kteří se sešli na svém evropském zasedání ve Španělsku.
Publikováno: 5. 10. 2018 17:15

Foto: Iustitia et Pax

„Kdokoli vám podá číši vody, protože jste Kristovi…..nepřijde o svou odměnu.“ (Marek 9,41-41) V tomto duchu se nesl Mezinárodní workshop a plenární zasedání Justitia et Pax Europa 2018, které proběhlo mezi 28. a 30. zářím 2018 v Barceloně a Manrese.

Účastníci akce ve svém závěrečném prohlášení (anglicky přiloženo) konstatují, že voda je zdrojem života na zemi, o který se každý z nás musí postarat prostřednictvím našich veřejných institucí, a to na všech politických úrovních. Přístup k čisté vodě a sanitaci je lidské právo a křesťané jsou vyzýváni, aby se zapojili do snahy o plné jeho uznání ze strany států a mezinárodních organizací. To je klíčové poselství z Barcelony.

Akce se zúčastnilo více než 60 delegátů, kteří zastupovali 20 národních komisí Iustitia et Pax. Setkání bylo také příležitostí k připomínce padesátého výročí fungování španělské národní komise Iustitia et Pax, která aktivně pracuje v několika provinciích Španělska.

Zahájení se zúčastnil kardinál Juan Jose Omella, arcibiskup z Barcelony a prezident Justice and Peace Europe, arcibiskup Jean-Claude Hollerich z Lucemburska. 

Dr. Jaume Saura, profesor mezinárodního práva a první zástupce katalánského veřejného ochránce práv, kvalifikoval právo na vodu jako nezbytné lidské právo, jehož základní prvky jsou dostupnost, bezpečnost, přijatelnost, cenová dostupnost a nediskriminace. Vyzval, aby se evropské sdružení Iustitia et Pax stalo kapkou vody v současném proudu iniciativ po celém světě za formální uznání práva na vodu.

Dále pak univerzitní profesor Pedro Arrojo, environmentalista a člen španělského parlamentu připomněl, že celosvětově 10 000 lidí zemře každý den kvůli nedostatku bezpečného přístupu k čisté vodě a že 100 milionů lidí v širší Evropě nemá přístup k čisté pitné vodě. Vyzýval ke změně paradigmatu ve vztahu k vodě, od nadvlády k udržitelnosti, od řízení vodních zdrojů k péči o ekosystém. Voda by neměla být privatizována, ale považována za společné dobro, které musí být spravováno udržitelným způsobem, aby bylo k dispozici všem.

Veškeré další dokumenty k tématu lze vyhledat na webové stránce Justice and Peace Europe: www.juspax-eu.org.

(Zdroj: Helena Žabžová, Rada Iustitia et Pax)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
15.09.2019

Papež František svolává summit o globální výchově

Papež František zveřejnil poselství s výzvou k vytvoření globálního výchovného spojenectví. Pozval nejen všechny veřejné činitele z výchovně-vzdělávacího sektoru celého světa do Říma, aby se společně zamýšleli nad tím, jak na to, ale obrací se i na každého člověku a na všechny lidi společně. Za tím účelem vydal písemné poselství a jeho stručnější video verzi.
13.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 38. týden 2019

V týdnu od 16. září najdete v programu Proglasu například pořad věnovaný blahořečení pallotina P. Richarda Henkese nebo rozhovor s kardinálem Blasem Cupichem z amerického Chicaga v pořadu Všimli jsme si.
13.09.2019

Papež František navštíví v listopadu Thajsko a Japonsko

Na pozvání thajské vlády a tamějších biskupů navštíví papež František ve dnech 20. – 23. listopadu Thajsko. Posléze se pak na pozvání japonské vlády a tamějšího episkopátu ve dnech 23. – 26. listopadu vydá do Japonska, kde navštíví Tokio, Nagasaki a Hirošimu.
13.09.2019

Roadshow ,,Představení Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027”

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR pořádá dne 14. října 2019 roadshow, na kterém představí Integrovaný regionální operační program po roce 2021.
13.09.2019