Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Evropské setkání Iustitia et Pax zaměřeno na vodu

Datum publikace5. 10. 2018, 15.15
TiskTisk

Bez vody není sníh. To ví nejen ti, kteří se těší na nadcházející zimu, ale jsou si toho v přeneseném slova smyslu vědomi i představitelé evropské rady Iustitia et Pax, kteří se sešli na svém evropském zasedání ve Španělsku.

Foto: Iustitia et Pax

„Kdokoli vám podá číši vody, protože jste Kristovi…..nepřijde o svou odměnu.“ (Marek 9,41-41) V tomto duchu se nesl Mezinárodní workshop a plenární zasedání Justitia et Pax Europa 2018, které proběhlo mezi 28. a 30. zářím 2018 v Barceloně a Manrese.

Účastníci akce ve svém závěrečném prohlášení (anglicky přiloženo) konstatují, že voda je zdrojem života na zemi, o který se každý z nás musí postarat prostřednictvím našich veřejných institucí, a to na všech politických úrovních. Přístup k čisté vodě a sanitaci je lidské právo a křesťané jsou vyzýváni, aby se zapojili do snahy o plné jeho uznání ze strany států a mezinárodních organizací. To je klíčové poselství z Barcelony.

Akce se zúčastnilo více než 60 delegátů, kteří zastupovali 20 národních komisí Iustitia et Pax. Setkání bylo také příležitostí k připomínce padesátého výročí fungování španělské národní komise Iustitia et Pax, která aktivně pracuje v několika provinciích Španělska.

Zahájení se zúčastnil kardinál Juan Jose Omella, arcibiskup z Barcelony a prezident Justice and Peace Europe, arcibiskup Jean-Claude Hollerich z Lucemburska. 

Dr. Jaume Saura, profesor mezinárodního práva a první zástupce katalánského veřejného ochránce práv, kvalifikoval právo na vodu jako nezbytné lidské právo, jehož základní prvky jsou dostupnost, bezpečnost, přijatelnost, cenová dostupnost a nediskriminace. Vyzval, aby se evropské sdružení Iustitia et Pax stalo kapkou vody v současném proudu iniciativ po celém světě za formální uznání práva na vodu.

Dále pak univerzitní profesor Pedro Arrojo, environmentalista a člen španělského parlamentu připomněl, že celosvětově 10 000 lidí zemře každý den kvůli nedostatku bezpečného přístupu k čisté vodě a že 100 milionů lidí v širší Evropě nemá přístup k čisté pitné vodě. Vyzýval ke změně paradigmatu ve vztahu k vodě, od nadvlády k udržitelnosti, od řízení vodních zdrojů k péči o ekosystém. Voda by neměla být privatizována, ale považována za společné dobro, které musí být spravováno udržitelným způsobem, aby bylo k dispozici všem.

Veškeré další dokumenty k tématu lze vyhledat na webové stránce Justice and Peace Europe: www.juspax-eu.org.

(Zdroj: Helena Žabžová, Rada Iustitia et Pax)

Autor článku: František Jemelka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou