Zemřel Pavel Smetana. Zůstal nám tu po něm rozpracovaný úkol

4. října 2018 zemřel ve věku 81 let Pavel Smetana, někdejší synodní senior Českobratrské církve evangelické a předseda Ekumenické rady církví v ČR.
Publikováno: 5. 10. 2018 19:13

Archiv: Český bratr

Pohřeb muže, který se ve spolupráci s kardinálem Miloslavem Vlkem velmi zasadil o budování novodobých ekumenických vztahů u nás a mj. prohlásil: "považuji smíření za velice důležité ..., neboť to nepřátelství trvající po staletí považuji za tragédii", proběhne v pondělí 8. října 2018 od 13.30 hodin v evangelickém kostele u Martina ve zdi (Martinská 8, Praha 1).

Za Českou biskupskou konferenci se se svým bratrem v Kristu rozloučil její předseda kardinál Dominik Duka OP, který v kondolenci adresované synodnímu seniorovi ČCE Danielovi Ženatému mj. také připomenul jeho předchůdce jako vzor vytrvalosti, zápalu v hlásání Evangelia a věrnosti (text kondolence naleznete v příloze).

Na pondělním pohřbu bude římskokatolickou církev v ČR zastupovat ředitel katechetické sekce ČBK Mariusz Kuźniar.

Chcete o P. Smetanovi vědět víc? Doporučujeme články na webu ČCE či časopisu Český bratr.

(S využitím ČTK a webu e-cirkev.cz)

Soubory ke stažení

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

30. ročník Katolické charismatické konference

„Zůstaňte v mé lásce“ (J 15,9) byl mottem již 30. ročníku Katolické charismatické konference, která se konala ve dnech 10.-14. července na brněnském Výstavišti. Hlavním hostem letošního jubilejního ročníku byl slovenský řeholní kněz a misionář P. Michal Zamkovský CSsR a zahraničním hostem Miriam Swaffieldová, která pomáhá studentům v jejich cestě s Bohem a učí je evangelizovat. Program konference tvoří přednášky, adorace, možnost svátosti smíření, neformální setkání, společná a přímluvná modlitba a bohoslužby. Konference se účastní také více než tisícovka dětí, pro které připravují mladí dobrovolníci, tzv. „pomeranči“, paralelní dětskou konferenci.
15.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2019

V týdnu od 15. července se můžete těšit na Kafemlýnek věnovaný fenoménu Pomalé módy nebo Barvínek o geocachingu.
12.07.2019

Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční už po čtvrté

Pod záštitou České biskupské konference, ministerstva kultury a dalších institucí pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve dnech 11. až 18. srpna 2019 v pořadí již čtvrtý ročník duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, jehož hlavním cílem je zprostředkovat člověku 21. století dědictví barokní doby, a to skrze nejrůznější duchovní i kulturní akce. Jedná se o jeden z největších kulturních projektů v České republice přímo pořádaných farností, který každoročně přitáhne stovky návštěvníků.
12.07.2019

Katolický týdeník: Víra na stříbrném plátně

Filmy mohou, stejně jako další média a sdělovací prostředky, duchovně promlouvat ke svému publiku. Jejich vliv navíc stále roste, a nabízí tak příležitost k oslovení velkého množství lidí.
12.07.2019

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner chce povzbudit věřící na národní pouti v ukrajinské Zarvanici

S povzbuzením a také s pozdravy z České republiky vystoupí v sobotu 13. července 2019 olomoucký arcibiskup Jan Graubner na národní pouti v ukrajinské Zarvanici, kam jej pozvali ukrajinští biskupové. Pouť je letos věnovaná 30. výročí vystoupení ukrajinské řeckokatolické církve z ilegality a také modlitbě za mír na Ukrajině. Arcibiskup dále navštíví místa, kde už dlouhá léta pomáhají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Jejich společná cesta potrvá od 11. do 17. července.
11.07.2019