Papež František jmenoval P. Jana Balíka konzultantem Úřadu pro laiky, rodinu a život

Datum publikace10. 10. 2018, 10.00

Papež František v sobotu jmenoval členy a konzultanty vatikánského Úřadu pro laiky, rodinu a život. Mezi 26 konzultanty nominoval také P. Jana Balíka, jednoho z tvůrců pastorace mládeže v České republice.

Dalšími konzultanty jsou někteří členové vatikánských úřadů, jako Mons. Matteo Visoili, podsekretář Kongregace pro nauku víry, Mons. Pierangelo Sequeri, předseda Papežského teologického institutu Jana Pavla II., nebo Mons. Robert W. Oliver, sekretář Papežské komise pro ochranu nezletilých.

Na seznamu dále figurují představitelé akademického světa, jako rektor Papežské univerzita Santa Croce Mons. Luis Felipe Navarro Marfá, či profesor Neurobilogie a genetiky z Katolické univerzity Sacro Cuore Roberto Colombo, a představitelé řady církevních i laických institucí, které se věnují rodině, mládeži prenatální medicíně a dalším příbuzným problematikám. Za zmínku stojí také nominace ředitelky Úřadu pro manželství a rodinu při tchajwanské biskupské konferenci, paní Clare Jiayann Yeh.

Mezi členy Úřadu pro laiky, rodinu a život jmenoval papež František tři kardinály, arcibiskupa kanadského Québecu Géralda Cypriena Lacroix, arcibiskupa Buenos Aires Maria Aurelia Poliho a prefekta Kongregace pro instituty zasvěceného života a společnosti apoštolského života João Braz de Avize. Kromě toho přidělil k tomuto úřadu také dva z kardinálů jmenovaných na minulé konzistoři, prefekta Kongregace pro nauku víry, Mons. Luise Francisca Ladariu, a portugalského biskupa Antónia Augusta dos Santos Marto.

Mezi 23 novými členy tohoto úřadu figurují také tři manželské páry -  a to vysokoškolští pedagogové Pietro a Aleksandra Brzemia Bonarek z Polska, dále představitelé manželského hnutí Worldwide Marriage Encounter Daniel a Shelley EE ze Singapuru a členové Schönstatského hnutí Luis Jensen a Pielar Escudero de Jensen.

Ze známějších jmen byli do tohoto nástupnického orgánu, v němž František před dvěma lety spojil agendy někdejších dvou samostatných Papežských rad pro laiky a rodinu a Papežské akademie pro život, jmenováni také předseda Komunity Sant´Egidio prof. Marco Impagliazzo, nebo dlouholetý a dnes již emeritní profesor kanonického práva z Papežské gregoriánské unviezity P. Gianfranco Ghirlanda SJ.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva