Papež František jmenoval P. Jana Balíka konzultantem Úřadu pro laiky, rodinu a život

Papež František v sobotu jmenoval členy a konzultanty vatikánského Úřadu pro laiky, rodinu a život. Mezi 26 konzultanty nominoval také P. Jana Balíka, jednoho z tvůrců pastorace mládeže v České republice.
Publikováno: 10. 10. 2018 12:00

Dalšími konzultanty jsou někteří členové vatikánských úřadů, jako Mons. Matteo Visoili, podsekretář Kongregace pro nauku víry, Mons. Pierangelo Sequeri, předseda Papežského teologického institutu Jana Pavla II., nebo Mons. Robert W. Oliver, sekretář Papežské komise pro ochranu nezletilých.

Na seznamu dále figurují představitelé akademického světa, jako rektor Papežské univerzita Santa Croce Mons. Luis Felipe Navarro Marfá, či profesor Neurobilogie a genetiky z Katolické univerzity Sacro Cuore Roberto Colombo, a představitelé řady církevních i laických institucí, které se věnují rodině, mládeži prenatální medicíně a dalším příbuzným problematikám. Za zmínku stojí také nominace ředitelky Úřadu pro manželství a rodinu při tchajwanské biskupské konferenci, paní Clare Jiayann Yeh.

Mezi členy Úřadu pro laiky, rodinu a život jmenoval papež František tři kardinály, arcibiskupa kanadského Québecu Géralda Cypriena Lacroix, arcibiskupa Buenos Aires Maria Aurelia Poliho a prefekta Kongregace pro instituty zasvěceného života a společnosti apoštolského života João Braz de Avize. Kromě toho přidělil k tomuto úřadu také dva z kardinálů jmenovaných na minulé konzistoři, prefekta Kongregace pro nauku víry, Mons. Luise Francisca Ladariu, a portugalského biskupa Antónia Augusta dos Santos Marto.  

Mezi 23 novými členy tohoto úřadu figurují také tři manželské páry -  a to vysokoškolští pedagogové Pietro a Aleksandra Brzemia Bonarek z Polska, dále představitelé manželského hnutí Worldwide Marriage Encounter Daniel a Shelley EE ze Singapuru a členové Schönstatského hnutí Luis Jensen a Pielar Escudero de Jensen.

Ze známějších jmen byli do tohoto nástupnického orgánu, v němž František před dvěma lety spojil agendy někdejších dvou samostatných Papežských rad pro laiky a rodinu a Papežské akademie pro život, jmenováni také předseda Komunity Sant´Egidio prof. Marco Impagliazzo, nebo dlouholetý a dnes již emeritní profesor kanonického práva z Papežské gregoriánské unviezity P. Gianfranco Ghirlanda SJ.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitel Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019