Papež František jmenoval P. Jana Balíka konzultantem Úřadu pro laiky, rodinu a život

Papež František v sobotu jmenoval členy a konzultanty vatikánského Úřadu pro laiky, rodinu a život. Mezi 26 konzultanty nominoval také P. Jana Balíka, jednoho z tvůrců pastorace mládeže v České republice.
Publikováno: 10. 10. 2018 12:00

Dalšími konzultanty jsou někteří členové vatikánských úřadů, jako Mons. Matteo Visoili, podsekretář Kongregace pro nauku víry, Mons. Pierangelo Sequeri, předseda Papežského teologického institutu Jana Pavla II., nebo Mons. Robert W. Oliver, sekretář Papežské komise pro ochranu nezletilých.

Na seznamu dále figurují představitelé akademického světa, jako rektor Papežské univerzita Santa Croce Mons. Luis Felipe Navarro Marfá, či profesor Neurobilogie a genetiky z Katolické univerzity Sacro Cuore Roberto Colombo, a představitelé řady církevních i laických institucí, které se věnují rodině, mládeži prenatální medicíně a dalším příbuzným problematikám. Za zmínku stojí také nominace ředitelky Úřadu pro manželství a rodinu při tchajwanské biskupské konferenci, paní Clare Jiayann Yeh.

Mezi členy Úřadu pro laiky, rodinu a život jmenoval papež František tři kardinály, arcibiskupa kanadského Québecu Géralda Cypriena Lacroix, arcibiskupa Buenos Aires Maria Aurelia Poliho a prefekta Kongregace pro instituty zasvěceného života a společnosti apoštolského života João Braz de Avize. Kromě toho přidělil k tomuto úřadu také dva z kardinálů jmenovaných na minulé konzistoři, prefekta Kongregace pro nauku víry, Mons. Luise Francisca Ladariu, a portugalského biskupa Antónia Augusta dos Santos Marto.  

Mezi 23 novými členy tohoto úřadu figurují také tři manželské páry -  a to vysokoškolští pedagogové Pietro a Aleksandra Brzemia Bonarek z Polska, dále představitelé manželského hnutí Worldwide Marriage Encounter Daniel a Shelley EE ze Singapuru a členové Schönstatského hnutí Luis Jensen a Pielar Escudero de Jensen.

Ze známějších jmen byli do tohoto nástupnického orgánu, v němž František před dvěma lety spojil agendy někdejších dvou samostatných Papežských rad pro laiky a rodinu a Papežské akademie pro život, jmenováni také předseda Komunity Sant´Egidio prof. Marco Impagliazzo, nebo dlouholetý a dnes již emeritní profesor kanonického práva z Papežské gregoriánské unviezity P. Gianfranco Ghirlanda SJ.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019