Řím očekává 70 000 poutníků

13. 10. 2018 Rubrika: Zahraniční
Již tuto neděli 14. října bude v Římě papežem Františkem svatořečeno sedm služebníků církve. Na tuto velkou událost se chystá 70 000 poutníků, jen 5 000 jich přijelo ze středoamerického Salvadoru, aby byli přitom, když jejich arcibiskup Oscar Romero bude zapsán do seznamu svatých. Spolu s ním bude svatořečen také papež Pavel VI., dva italští diecézní kněží: Francesco Spinelli a Vincenzo Romano, dvě řeholnice: Němka Marie Katherina Kasperová a Španělka Nazaria Ignazia od Sv. Terezie od Ježíše a Ital Nunzio Sulprizio, který zemřel jako mladý a je patronem mládeže. 

Foto: Radka Blajdová / TS ČBK

Přípravy na svatořečení jsou v Římě již v plném proudu. Baziliku sv. Petra zdobí portréty všech sedmi kandidátů, televizní štáby připravují svá stanoviště a do Říma přijíždějí poutníci z celého světa. Odhadem se jich očekává až 70 000. Velkou účast budou mít kromě věřících z celé Itálie, obzvláště pak z provincie Brescia, odkud pocházel budoucí papež Pavel VI., a z oblasti Neapole, kde žili Don Vincenzo Romano a mladík Nunzio Sulprizio, převším poutníci ze Salvadoru v Latinské Americe. Je jich kolem 5 000, protože pro celou zemi je svatořečení jejich rodáka arcibiskupa Óscara Romera velkou událostí. 

Svatořečení proběhne v půlce probíhající Synody o mladých lidech. A právě Nunzio Sulrizio, který zemřel v pouhých 19 letech, patří mezi patrony mládeže. Na jeho přímluvu došlo k zázračnému uzdravení jednoho mladíka, který se probal z komatu a zítra bude jako již 33letý přítomen svatořečení svého přímluvce. 

Na dnešní tiskové konferenci k zítřejší události byli přítomni jednotliví postulátoři všech sedmi kandidátů svatořečení, které vám budeme postupně představat. 

  • Pavel VI., vlastním jménem Giovanni Battista Montini (1897-1978), papež
  • Óscar Arnulfo Romero y Galdámez (1917-1980), arcibiskup San Salvadoru, mučeník
  • Francesco Spinelli (1853-1913), diecézní kněz, zakladatel institutu Sester adorace Nejsvětější svátosti
  • Vincenzo Romano (1751-1831), diecézní kněz
  • Maria Katharina Kasperová (1820-1898), panna, zakladatelka institutu Chudobných sester Ježiše Krista
  • Nazaria Ignazia de Santa Teresa, rodným jménem March Mesa (1889-1943), panna, zakladatelka kongregace Sester Misioneras Cruzadas de la Iglesia
  • Nunzio Sulprizio (1817-1836), laik 
Autor článku: Radka Blajdová