Poselství papeže Františka k Světovému dni výživy

Datum publikace16. 10. 2018, 15.15

Dnes si připomínáme Světový den výživy, jehož cílem je propagace aktivit směřující k vymýcení hladu ve světě. Papež František při této příležitosti adresoval své poselství Organizaci pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization – FAO), která se tomuto tématu v rámci OSN věnuje. Svatý otec zdůraznil, že navzdory technologickému pokroku stále hladoví miliony lidí po celém světě.

Foto: Mazur / catholicnews.org.uk / CC BY-NC-SA 2.0

Svět bez hladu je možný

Hlavní téma letošního Dne výživy shrnuje motto „Naše akce tvoří naší budoucnost: Svět bez hladu v roce 2030 je možný“. To nás vyzývá k zodpovědnosti a je také jedním z klíčových cílů Agendy pro udržitelný rozvoj OSN. Podle papež Františka je to volání, které by nás mělo probudit ze spánku, který nás paralyzuje a zabraňuje v činnosti.

Musíme si bolestně uvědomit, odvážit se proměnit na osobní utrpení to, co se děje ve světě, a tak poznat, jak může přispět každý z nás (Laudato Si΄, 19),“ prohlásil Svatý otec. To by mělo vést k tomu, že obzvláště FAO, jeho členské státy, národní a mezinárodní organizace a instituce, zástupci občanské společnosti a vůbec všichni lidé dobré vůle zdvojnásobí svoje úsilí, aby se vypořádali s hladem ve světě.

Nejen mluvit, ale i pomáhat

Podle papeže Františka od nás chudí očekávají účinnou pomoc, která jim pomůže se vymanit z chudoby, nikoliv pouhé návrhy a prohlášení. Ačkoliv lidstvo ve 21. století udělalo velký pokrok v oblasti technologií, vědy, komunikace a infrastruktury, tak je ostudné, že jsme nedokázali dojít stejného pokroku v naší lidskosti a solidaritě a uspokojit základní potřeby těch nejvíce znevýhodněných, řekl papež.

Můžeme a musíme se lépe postarat o všechny bezmocné. Musíme zahájit konkrétní aktivity, které ze světa zcela vymýtí hlad,“ zdůraznil Svatý otec. To vyžaduje mezinárodní spolupráci, která se v souladu s Agendou 2030 bude orientovat na skutečné potřeby chudých. Kromě toho boj proti hladu ve světě naléhavě potřebuje štědré financování, odstranění obchodních bariér a především zvládnutí klimatických změn, ekonomických krizí a vyřešení válečných konfliktů.

Budoucnost vyžaduje aktivní postoj

Naše budoucnost není někde v oblacích, ale spíše ji budujeme prostřednictvím rozvoje naší lidskosti. Můžeme snít o světě bez hladu, avšak to dává smysl pouze, pokud se do těchto aktivit sami zapojíme,“ řekl papež František s tím, že je třeba mít adekvátní prostředky a strategii, aby se slova proměnila v akční plán, který povede k vymýcení hladu.

Základním problémem je nedostatek politické vůle. Potřebujeme, aby mezinárodní společenství bylo ochotné ukončit problém hladu ve světě. To bude možné jen za předpokladu morálního postoje, které bude sdílené všemi lidmi bez ohledu na náboženskou příslušnost. Srdcem všech těchto iniciativ musí být úsilí o integrální blahobyt každého člověka,“ vysvětlil Svatý otec.

Musíme zastavit obchod se zbraněmi, abychom uslyšeli hlas těch, kteří zoufale křičí a cítí se opuštění na periferii života a pokroku. Jestliže opravdu chceme, aby mezinárodní společenství přijalo tuto perspektivu, pak je nezbytné, aby občanská společnost, média a vzdělávací instituce spojily síly správným směrem,“ dodal.

Podle papeže Františka se do boje s hladem a podvýživou každodenně zapojuje i katolická církev prostřednictvím svých aktivit a nejrůznějších organizací. „Pamatujte, že lidé trpící bídou nejsou jiní než my. Mají totéž tělo a krev, a tudíž zasluhují pomocnou ruku ve světě, kde bratrství má právo na skutečnou existenci a je něčím více než nablýskaným sloganem bez obsahu,“ uzavřel papež František poselství ke Světovému dni výživy.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva