Jižní Súdán: Biskupové mají obavy o mladé lidi vyrůstající za války

17. 10. 2018 téma: Synoda o mladých lidech Rubrika: Zahraniční
Předseda Súdánské biskupské konference Barani Eduardo Hiiboro Kussala vyjádřil během probíhající Synody o mladých lidech obavy o osud o generaci mladých lidí, kteří vyrůstají během občanské války v Jižním Súdánu. Jedním z hlavních cílů katolické církve v zemi je nyní především podpora vzdělávání a překonávání válečných traumat.

Foto: Steve Evans / CC BY-NC 2.0

Mladí lidé představují většinu v zemi. Pro nás v církvi je velmi důležité orientovat mladé lidi směrem k lidským hodnotám respektu a péče o druhé lidi. To je naše poselství pro mladé lidi. Chceme také vyzvat představitele naší země, aby zajistili, že nikdo nebude zneužívat mladé lidi. V rámci našich programů chceme mladé lidi integrovat do společnosti, naučit je vnímat krásu jejich vlasti a důležitost pospolitosti a také je naučit nahlížet na sebe samotné se sebedůvěrou,“ řekl biskup.

Biskup Kussala uvedl, že dovednosti, které mladí lidé potřebují, nemusí nutně získat v rámci formálního vzdělávání. Podle něj to může proběhnout určitou formou učednictví, zejména v oblasti technických dovedností. Dále dodal, že podpora mladých lidí je úkol, kterého se nemůže zhostit pouze samotná státní správa. V některých částech země je totiž církev jediná instituce, která zřizuje školy nebo vzdělávací centra.

Katolická církev v Jižním Súdánu má rozsáhlý vzdělávací program. Válce navzdory jsou naše školy významnou podporou v zemi. Kromě toho máme dokonce i katolickou univerzitu, kterou se snažíme neustále rozšiřovat. Mladí lidé jsou jádrem komunity, proto nechceme, aby zvlčeli nebo se cítili opuštění,“ dodal biskup.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva