Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2018

Datum publikace22. 10. 2018, 13.41

V týdnu od 22. do 28. října naladíte na Proglasu nový seriál o stáří nebo přímý přenos závěrečného koncertu festivalu Republika 100.

V aktuálním týdnu zachytíte tyto bohoslužby: v úterý 23. října v 18.00 mši svatou prostřednictvím slovenského radia Lumen z baziliky sv. Kříže v Kežmarku, ve čtvrtek 25. října v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 26. října v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 28. října na státní svátek Den vzniku samostatného československého státu v 9.00 mši svatou z Duchovního centra v Brně-Lesné.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný) a v pátek (bolestný) od 22.30 a v sobotu (světla) od 20.30.

V pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství.

V pořadu Mezi slovy ve čtvrtek 25. října v 9.30 bude vzpomínat zasloužilý skaut, nositel nejvyššího skautského vyznamenání Stříbrného vlka, Lubor Šušlík (nar. 1928) na svůj dlouhý život a především na svoji činnost ve skautu. Zaměřuje se na období první republiky, mobilizace v roce 1938, na boj skautů proti fašismu, na svoji účast v Pražském povstání i na osvobození naší republiky. Řeč bude i o Jaroslavovi Foglarovi, se kterým se osobně znal a spolupracoval. Vyprávění doplňuje historik Michal Sklenář, který pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů.

Manželství je třeba kultivovat v každé době. Pomoci může třeba kurz Manželské večery. O tom, jak překonávat překážky na společné cestě životem, bude řeč v pořadu studia Kristián ve čtvrtek 25. října ve 20.15.

V pořadu Dotýkání světla začíná série pěti zamyšlení Mons. Aleše Opatrného nad stářím. Kdo jsme? Co nám toto období života bere a co nám přináší? A kam ve stáří směřujeme? To jsou otázky, které zazní v první části v pátek 26. října ve 20 hodin a 15 minut.

U příležitosti 100. výročí republiky uspořádal pěvecký sbor Lumír festival s názvem Republika 100. V sobotu 27. října v 19 hodin Proglas nabídne přímý přenos závěrečného slavnostního koncertu z brněnské katedrály sv. Petra a Pavla. Na programu je Hospodine, pomiluj ny v úpravě Leoše Janáčka, varhanní Vigilie Bohuslava Martinů, zhudebněná modlitba Ave Maria od L. Janáčka a Te Deum Antonína Dvořáka. Slavnostní večer zakončí státní hymna.

Stoleté výročí konce 1. světové války a vzniku Československa je příležitostí připomenout okolnosti, za jakých byla přepsána mapa Evropy, přinejmenším té střední a východní. Rok 1918, Rozpad Rakouska-Uherska a vznik Československa sleduje historik Jan Rychlík ve stejnojmenné publikaci nejen z hlediska národnostních aspirací Čechů a Slováků, ale z pohledu všech jejích národů. Novinku z nakladatelství Vyšehrad představí redaktorka Hana Svanovská v Knihovničce Proglasu v neděli 28. října ve 13.20.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, kompletní program, audioarchiv a další informace naleznete na www.proglas.cz.

Autor článku: František Jemelka