Sto let naší novodobé státnosti: Církve jsou u toho

(AKTUALIZOVÁNO 26. 10.) 28. října 2018 si připomeneme Den vzniku samostatného Československa, státní svátek, při kterém letos zvláště pamatujeme na výročí 100 let naší novodobé státnosti. Jelikož jsou církve součástí naší společnosti, je zřejmé, že se tato připomínka bude týkat i nás. Kde v kostele zazní pastýřský list či kam lze zajít oslavit toto výročí nebo se modlit za naši vlast?
Publikováno: 24. 10. 2018 9:00

Ilustrační foto z Modlitby za domov 2017: Jakub šerých / Člověk a víra

Pražská arcidiecéze

Modlitba za vlast v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

28. října od 16.00 hodin proběhne hodinová Modlitba za vlast v Praze. Přijměte pozvání k poděkování za sto let existence samostatného státu a prosbu za budoucnost této země.

Slavnostní koncert k 100. výročí založení republiky

Slavnostní koncert k 100. výročí založení republiky se uskuteční v řepském kostele sv. Rodiny 28. října 2018 od 17.00. Zazní skladby W. A. Mozarta, J. Suka, A. Dvořáka a dalších. Více na www.domovrepy.cz.

Na cestě ke svobodě. Komentované prohlídky Týnského chrámu v Praze

Komentované prohlídky tohoto chrámu v blízkosti Staroměstkého náměstí při příležitosti výročí 100 let od vzniku Československa budou zaměřené převážně na předprvorepublikové umění 19. století a proběhnou 27. i 28. října. První den v 11.00 a 15.00, druhý pak dopoledne v 11.00.

Modlitba za domov 2018

Letošní ročník této ekumenické akce proběhne 28. října od 15.00 v kostele Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze na Vinohradech (Kurunní 60, Praha 2). Téma setkání: Odkud přicházíš a kam jdeš? Podtitulem je výrok Ježíše Krista: „Já jsem ta cesta, pravda i život“ (Jan 14, 6). Hudebními hosty budou Pavel Šporcl (housle), Jana Šrejma Kačírková (soprán), Petr Šporcl (violoncello), Jaromír Klepáč (klavír). Do programu se také zapojí zástupci církví a další zajímaví hosté. Více informací na www.cirkev.cz.

Dodejme ještě, že každý 28. den v měsíci se věřící modlí od 16.15 hodin za národ také ve Svatováclavské kapli katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

K výročí sta let od vzniku Československa vydal pražský arcibiskup Dominik Duka OP pastýřský list; text si můžete přečíst v příloze.

Litoměřická diecéze

Česká Lípa

28. října proběhne v českolipské bazilice Všech svatých od 19.00 hodin koncert ke 100. výročí založení republiky. Zazní Smetanova Má vlast v podání Moravské filharmonie Olomouc, diriguje Štěpán Policer. 

Slavnost Rynoltických lip

26. října 2018 od 14.00 proběhne v rynoltickém kostele sv. Barbory Slavnost Rynoltických lip. Akce k oslavě 100 let našeho modeního státu se zúčastní litoměřický biskup Jan Baxant a hejtman Litoměřického kraje Martin Půta. V obci ležící mezi Jablonným v Podještědí a Hrádkem nad Nisou budou zasazeny lípy republiky, která budou součástí nové aleje nahrazující staré pokácené stromy, a požehnány opravené vitráže v kostele.

100 let od vzniku Československa připomenou i v Mostě

V neděli 28. října 2018 se bude od 15 hodin konat v Mostě pietní akt u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu. V rámci těchto oslav, které budou probíhat u sochy T. G. Masaryka vedle Městského divadla, budou k soše nejprve položeny věnce, poté generální vikář litoměřické diecéze Martin Davídek požehná novou primátorskou standartu a nakonec bude vysazena pamětní lípa. Událost hudebně doprovodí Valdštejnovi trubači Litvínov a pěvecký sbor Clavis cordium.

Plzeňská diecéze

Biskupství plzeňské se letos poprvé připojuje k oficiálním plzeňským oslavám spojeným s 28. říjnem. Již v sobotu 27. října se můžete zúčastnit např. komentovaných prohlídek ve vybraných plzeňských kostelech. Prohlídky proběhnou opakovaně na několika místech, vstup je zdarma. Pokud vám zbydou síly, nabízí se možnost vystoupat na věž katedrály svatého Bartoloměje, vstup za 28 Kč, děti do 140 cm zdarma. Tentýž den, tedy v sobotu, máte jedinečnou možnost také k prohlídce budovy biskupství, v níž na vás čeká při příležitosti dne otevřených dveří bohatý program reflektující mj. i 25 let plzeňské diecéze. V sobotu mezi 10. a 16. hodinou bude otevřena také Meditační zahrada.

V neděli 28. října se pak můžete připojit k díkům a Modlitbě za naši vlast, kterou povede biskup František Radkovský. I v neděli bude možné vystoupat na věž za zlevněné vstupné, také Meditační zahrada bude opět otevřena od 10 do 16 hodin.

Podrobnější informace o akcích spojených s oslavami založení republiky najdete v kalendáři akcí na webu diecéze.

Brněnská diecéze

Generální vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek bude v neděli 28. října 2018 v 9.00 hodin předsedat v katedrále sv. Petra a Pavla slavnostní bohoslužbě při příležitosti 100. výročí založení naší republiky.

Na výzvu brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho se k modlitbám za vlast připojí také farnosti brněnské diecéze.

Ostravsko-opavská diecéze

K oslavám 100 let republiky v Ostravě patří i mše svatá v katedrále

Poslední říjnový víkend se bude v Ostravě slavit 100. výročí založení Československa. Akce, která se stane vyvrcholením celoročních jubilejních aktivit, se uskuteční ve dnech 27. a 28. října na Masarykově náměstí a Slezskoostravském hradě. Součástí nedělního programu bude slavnostní mše svatá v katedrále Božského Spasitele v Ostravě od 9.30.

Královehradecká diecéze

V Trpíně odhalí 28. 10. pomník padlým vojákům

Za přítomnosti královéhradeckého biskupa Jana Vokála proběhnou zde, na pomezí Čech a Moravy, proběhnou oslavy 100. výročí vzniku ČSR. Součástí programu je i nedělní mše svatá ve zdejším kostele sv. Václava od 10.00, kterou bude celebrovat biskup Vokál.

Mše svatá v Dolním Újezdě

Proběhne k oslavě 100 let státu dne 27. října od 15.00. Pamatovat budeme zejména na padlé obou světových válek.

V Koclířově bude požehnán nový památník

Českomoravská Fatima v Koclířově si novodobou státnost připomene požehnáním nového památníku Mariánské zastavení a mší sv. s následným posezením; vše proběhne v neděli 28. října.

Nejen tento víkend

Oslavám 100 let moderního státu se římskokatolická církev připojila již v průběhu celého letošního roku; např. při příležitosti národních poutí na Velehradě i Staré Boleslavi. Důraz byl kladen zejm. na kořeny české státnosti spojené s úctou k národním patronům.

(s využitím KT a webů diecézí)

Soubory ke stažení

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

V Římě zemřel slovenský kardinál Jozef Tomko

V pondělí 8.8. 2022 v brzkých ranních v Římě zemřel kard. Jozef Tomko, emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů.
09.08.2022

Mše svatá za oběti sexuálního zneužívání v církvi

25. srpna od 18.00 hodin se v klášteře dominikánů v Olomouci uskuteční mše svatá, při které se budeme modlit za všechny oběti sexuálních deliktů (nejen) v katolické církvi. Mše je součástí programu konference na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi, která proběhne od 25. – 26. srpna v Olomouci, ale na bohoslužbu je zvána široká veřejnost. Koncelebrovat budou také biskupové Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský a Josef Nuzík, administrátor Arcidiecéze olomoucké.
05.08.2022

Charita Česká republika bude opět pomáhat lidem s exekucemi v rámci Milostivého léta II

Celkem 66 charitních poraden rozesetých na území Česka je připraveno od 1. září do 30. listopadu letošního roku pomáhat dlužníkům veřejnoprávních institucí, státních a polostátních firem umořit vysoké úroky, penále a náklady na exekuce, které mnohdy několikanásobně přesahují samotnou výši dluhu a pro dlužníky a jejich rodiny jsou ekonomicky likvidační. Dlužníci, kteří se chtějí zbavit svých dluhů, mají příležitost využít mimořádnou „dluhovou amnestii“ v rámci Milostivého léta II.
04.08.2022

Konference na téma šetření sexuálních deliktů v církvi se uskuteční v Olomouci

Cyrilometodějská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci společně s Českou biskupskou konferencí pořádá od 25. – 26. srpna konferenci na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi. Cílem konference je prohloubení teoretických a praktických dovedností při šetření těchto činů v katolické církvi.
02.08.2022

Text národní syntézy Synody o synodalitě

Na Velehradě se 6. července 2022 uskutečnilo Národní synodální setkání, kterým vyvrcholila národní fáze synodálního procesu Synody o synodalitě: Společenství, spoluúčast, poslání. Přinášíme finální text národní syntézy, do kterého byly zapracovány rovněž připomínky vzešlé z tohoto velehradského setkání.
22.07.2022