Oslavy 100 let naší republiky proběhnou i v Římě

Oslavy 100 let od založení Československa budou probíhat i za hranicemi naší republiky. Kardinál Dominik Duka OP si tento historický okamžik připomene již tento čtvrtek, 25. října v Římě, kde uctí památku kardinála Josefa Berana a bazilikou sv. Petra se rozezní Svatováclavský chorál i naše státní hymna. V Lateránské bazilice poté představí soubor Collegium 1704 a sbor Centre de musique baroque de Versailles mistrovské dílo Missa Salisburgensis od českého rodáka Heinricha Bibera.
Publikováno: 24. 10. 2018 15:45

Ilustrační foto: Michal Klečka / Člověk a Víra

Součástí delegace, která si ve věčném městě připomene 100 let od založení Československa, bude kromě kardinála Dominika Duky také ministr kultury Antonín Staněk. 

Nejprve se pomodlí v bazilice sv. Petra u oltáře sv. Václava a uctí památku kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se teprve tento rok v dubnu vrátily do své vlasti. Bazilikou sv. Petra také zazní Svatováclavský chorál a naše státní hymna. Poté se delegáti vydají do Nepomucena, které poskytuje zázemí českým seminaristům studujícím v Římě.

Ve stejný den ve čtvrtek 25. října začne v 19:00 hod v Lateránské bazilice jedinečný koncert orchestru Collegium 1704 a sboru Centre de musique baroque de Versailles u příležitosti 100 letého výročí ukončení 1. světové války. Na programu bude mistrovské dílo Missa Salisburgensis od českého rodáka Heinricha Bibera. Světoznámý sbor a orchestr doplní také dětský sbor Centre de Musique Baroque de Versailles, celkem vystoupí 120 účinkujících.

Toto dílo Heinricha Bibera, které patří k vrcholům evropské barokní hudby, vzniklo v roce 1682 k připomínce 1100 let od založení salcburského biskupství. Salcburskou mši doplní stěžejní dílo Jeana Baptista Lullyho Te Deum, které rovněž patří k vrcholům evropské barokní hudby.

Koncert se uskuteční ve spolupráci Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci, Velvyslanectví Francie při Svatém stolci a Delegace Evropské Unie při Svatém stolci za podpory Bohemian Heritage Fund a Chateau de Versailles Spectacles. Koncert se koná pod záštitou prezidenta České republiky.

(Zdroj: Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci, Arcibiskupství pražské)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

V Římě zemřel slovenský kardinál Jozef Tomko

V pondělí 8.8. 2022 v brzkých ranních v Římě zemřel kard. Jozef Tomko, emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů.
09.08.2022

Mše svatá za oběti sexuálního zneužívání v církvi

25. srpna od 18.00 hodin se v klášteře dominikánů v Olomouci uskuteční mše svatá, při které se budeme modlit za všechny oběti sexuálních deliktů (nejen) v katolické církvi. Mše je součástí programu konference na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi, která proběhne od 25. – 26. srpna v Olomouci, ale na bohoslužbu je zvána široká veřejnost. Koncelebrovat budou také biskupové Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský a Josef Nuzík, administrátor Arcidiecéze olomoucké.
05.08.2022

Charita Česká republika bude opět pomáhat lidem s exekucemi v rámci Milostivého léta II

Celkem 66 charitních poraden rozesetých na území Česka je připraveno od 1. září do 30. listopadu letošního roku pomáhat dlužníkům veřejnoprávních institucí, státních a polostátních firem umořit vysoké úroky, penále a náklady na exekuce, které mnohdy několikanásobně přesahují samotnou výši dluhu a pro dlužníky a jejich rodiny jsou ekonomicky likvidační. Dlužníci, kteří se chtějí zbavit svých dluhů, mají příležitost využít mimořádnou „dluhovou amnestii“ v rámci Milostivého léta II.
04.08.2022

Konference na téma šetření sexuálních deliktů v církvi se uskuteční v Olomouci

Cyrilometodějská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci společně s Českou biskupskou konferencí pořádá od 25. – 26. srpna konferenci na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi. Cílem konference je prohloubení teoretických a praktických dovedností při šetření těchto činů v katolické církvi.
02.08.2022

Text národní syntézy Synody o synodalitě

Na Velehradě se 6. července 2022 uskutečnilo Národní synodální setkání, kterým vyvrcholila národní fáze synodálního procesu Synody o synodalitě: Společenství, spoluúčast, poslání. Přinášíme finální text národní syntézy, do kterého byly zapracovány rovněž připomínky vzešlé z tohoto velehradského setkání.
22.07.2022