Papež František: Synoda musí nadále pracovat v našich srdcích

Na závěr biskupské synody papež František poděkoval všem účastníkům – zejména mladým lidem a zdůraznil tři hlavní body, které „ponese ve svém srdci."
Publikováno: 29. 10. 2018 1:00

Foto: Vatican News

Synoda není parlament

Nejprve připomněl přítomným, že "synoda není parlament." Synoda je spíše "chráněným prostorem", kde může pracovat Duch Svatý. Z tohoto důvodu informace o tom, co se dělo na synodě, byly obecnější, s několika konkrétními detaily. "Nezapomeňte, že to byl to Duch Svatý, co právě zde působil," dodal papež.

Synoda musí pracovat v našich srdcích

Druhý bod se týkal závěrečného synodního dokumentu, který byl schválen v sobotu. Podle Františka však výsledek Synody není dokumentem. Synoda podle něj musí spíše pracovat v našich srdcích. "Duch nám dává dokument, který pracuje v našich srdcích. Jsme příjemci dokumentu, nikoliv lidé zvenčí. Aby mohl dokument fungovat, je důležité se s dokumentem modlit, studovat ho a prosit o světlo," uvedl v neděli.

Bojujte s velkým žalobcem modlitbou a pokáním

"Myslím na naši Matku, svatou Matku církev," řekl dále Svatý otec. Závěrečný dokument připouští, že církev je svatá, i když její děti jsou hříšníky. "Velký žalobce vždy využívá našich hříchů; a teď zvláště silně obviňuje, a toto obvinění se stává pronásledováním." To není podle papeže jen fyzickým násilím, které vidíme v některých částech světa, ale také obvinění, která mají pošpinit církev. "Je čas bránit naši Matku; a naše matka se proti velkému žalobci brání modlitbou a pokáním. To je důvod, proč jsem požádal věřící, aby se modlili během měsíce října růženec a modlitbu ke svatému archanděli Michailovi," dodal.  

Papež František řekl na úplný závěr: "Nyní Duch Svatý dává tento dokument nám všem a i mně, abychom se zamysleli nad tím, co nám chce říci. Děkuji mnohokrát. Děkuji všem!"

(Zdroj: Vatican News)
 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Modlitba a mše za oběti střelby v Ostravě

ČBK vyzývá k modlitbám za oběti tragické události z dnešního rána ve Fakultní nemocnici v Ostravě a jejich rodiny.
10.12.2019

Nikdo nesmí na ulici umrznout. V Praze byla otevřena nová noclehárna pro lidi bez domova.

V Praze žijí bez domova čtyři tisíce lidí. Přespávají na ubytovnách, na gauči u přátel, ale také venku v parcích a opuštěných objektech. Když se ochladí, vyhledávají noclehárny. Jejich kapacita ale v zimních měsících nestačí. Aby lidé venku neumrzli, otevřela na začátku prosince Arcidiecézní charita Praha spolu s Armádou spásy krizovou noclehárnu v Praze-Michli. Bude fungovat až do konce března.
10.12.2019

Justitia et Pax Europa: Domorodé národy jsou živou výzvou k naději

Prohlášení Justitia et Pax Europa (Spravedlnost a mír) u příležitosti Dne lidských práv, 10. prosince 2019. Text přinášíme v plném překladu.
10.12.2019

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2019

Modleme se za to, abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade.
10.12.2019

Papež jmenoval kardinála Tagleho prefektem Kongregace pro evangelizaci národů

Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo jmenování nového prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, latinsky tradičně nazývané propaganda fide, jakož i výměny velmistra rytířského řádu strážců svatého hrobu jeruzalémského.
09.12.2019