Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Asia Bibiová je po 9 letech na svobodě

Datum publikace31. 10. 2018, 11.00
TiskTisk

Pákistánský nejvyšší soud dnes, 31. října 2018 v 9.20 (5.20 našeho času), osvobodil křesťanku Asii Bibiovou, která byla v roce 2009 po hádce s muslimskými ženami zatčena a v roce 2010 odsouzena k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda. V zemi byly zavedeny nejpřísnější bezpečností opatření vzhledem k hrozícím protestům extremistických skupin.

Foto: OPEN DOORS/ AFP

Vítězství spravedlnosti

Asia Bibiová, jejíž případ pobouřil křesťany na celém světě, se stala první ženou odsouzenou k smrti podle přísných pákistánských zákonů o rouhání, přestože ona vždy rouhání odmítala. Po dlouhých devíti letech, které Asia Bibiová, matka pěti dětí, strávila v utrpení a odloučení, může dnes opustit vězení.

Z bezpečnostních důvodů není uvedeno, ve které věznici se Asia Bibová nachází, vzhledem k tomu, že hrozí masivní pouliční protesty radikálních zastánců islámu, které by toto rozhodnutí mohlo vyvolat. Již dříve islamisté hrozili celonárodními protesty, pokud soud ženu osvobodí, a požadovali provedení popravy. Kvůli podpoře odsouzené byly v roce 2011 zavražděni guvernér a ministr pro menšiny.

Její rodina a celá křesťanská komunita očekávala s úzkostí rozhodnutí soudu. „Jsme šťastni. Pán vyslyšel prosby Asie a všech, kteří ji byli nablízku. Dnes je krásný den, který si budeme navždy pamatovat. Spravedlnost zvítězila a nevinná bude opět na svobodě,' komentoval na stránkách Vatican Insider Joseph Nadeem, který v těchto letech poskytoval díky nadaci Renaissance Education Foundation podporu rodině Asie Bibiové. 

Zemi hrozí „občanská válka'

Verdikt Pákistánského soudu byl vysloven v hlavním městě Islámábádu za nejpřísnějších bezpečnostích opatření. Budovu Nejvyššího soudu hlídá více než 300 policistů a složky armády jsou rozmístěny u dalších státních a diplomatických budov. Klima v zemi připomíná „občanskou válku', je to velká zkouška pro demokratickou stabilitu země.

Policejní složky hlídají také nejvýznamnější křesťanské katedrály v zemi. Vzhledem k očekávaným protestním akcím extremistických skupin vláda zablokovala od 9 do 21 hod i mobilní síť.

Velké nebezpečí hrozí také soudcům, kteří křesťanku osvobodili. Podle mentality fanatiků se tak sám Nejvyšší soud stává rouhačem a hrozí pokus o svržení demokratických institucí státu a vytvoření teokracie založené na islámském právu. Vedoucí představitel radikálů slíbil odvetná opatření vůči křesťanům, kteří tvoří v Pákistánu menšinu, pouze 1,6% oproti 90% muslimů. 

Pákistánská vláda dala najevo, že zákony musí být respektovány

Případ Asie Bibiové se stal symbolem politicko-náboženského střetu v Pákistánu. Nejvyšší soud tudíž nechtěl obětovat její život, aby se tak vyhnul prostestům v ulicích. Pákistánská vláda s podporou armády tak chce dát jasně najevo, že zákony musí být respektovány a reakci fanatiků chce držet pod kontrolou.

I přestože je Asie Bibiová propuštěna na svobodu, stále jí hrozí nebezpečí. Proto se nyní očekává, že se spolu se svojí rodinou přestěhuje do zahraničí, buď do Evropy nebo do Spojených států. Její rodina vyjádřila přání, že by dala přednost anglicky mluvící zemi, aby zajistila kontinuitu ve vzdělání tří dětí ve školním věku.

(Zdroj: ČTK, La Stampa)

Autor článku: Radka Blajdová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou