Charita má devět nových oceněných. Ze všech koutů ČR

Pět mužů a čtyři ženy totiž v tomto týdnu obdrželi Cenu Charity Česká republika za rok 2018. Byli vybráni z osmi tisícovek zaměstnanců ve všech diecézích svými kolegy jako ti, kterým nechybí obětavost a zápal pro charitní dílo. To je všechny spojuje.
Publikováno: 2. 11. 2018 10:15

Foto: Lubomír Kotek

Hana Mácová, Miroslav Čapek, Kateřina Litošová (sestra Dagmar), Roman Striženec, Marie Jakubíková, Jan Hanuš, Tomáš Fexa, Grace Mboizi a Romana Dvořáková; letošní laureáti ceny reprezentující 8 (arci)diecézních Charit a Českou katolickou charitu.

Jde vesměs o dlouhodobé pracovníky z místních Charit, doslova ‚lidi na svém místě‘, kteří jsou pro ostatní skutečným vzorem,“ uvedl na středečním předávání v pražském Obecním domě ředitel organizace Lukáš Curylo.

Ředitel současně vyzdvihl význam Ceny i nezištné, obětavé práce, spojené často s velkým osobním nasazením, za niž bylo letos devět kandidátů na Cenu navrženo. Citoval slova matky Terezy, že „mnoho lidí na světě zoufale touží po kousku chleba; ale mnohem více je těch, kdo zoufale touží po malém kousku lásky“, a připomněl, že jedním z úkolů Charity je i šíření milosrdné lásky – caritas, od níž organizace odvozuje svůj název. Poděkoval oceněným, mezi nimiž letos byli ředitelé místních Charit, pečovatelky, zakladatelka nízkoprahového zařízení, ale i pracovník mise v Ugandě, že toto poselství pomáhají Charitě naplňovat.

Diplomy, květiny a dárky předával přítomným vedle ředitele Charity Česká republika Lukáše Curyla také prezident organizace biskup Pavel Posád a zástupci partnerských organizací Nadace České spořitelny Dagmar Sladká a společnosti T-Mobile Boris Kučera.

Během následného benefičního koncertu Arcidiecézní charity Praha zazpíval dětský pěvecký sbor Rolnička Praha skladby Antonína Dvořáka, Benjamina Brittena, Johna Ruttera, Andrewa Lloyda Webera. Vrcholem večera byla Symfonie č. 5 „Osudová“ v podání Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK.

Koncert se uskutečnil pod patronací kardinála Dominika Duky OP ve prospěch České nemocnice sv. Karla Lwangy v Ugandě, kterou provozuje Arcidiecézní charita Praha.

Cena Charity je poděkováním a veřejným uznáním za nelehkou a obětavou práci vynikajících pracovníků, dobrovolníků a podporovatelů Charity Česká republika. Letos byla udělena pojedenácté. Jednotlivé kandidáty nominují diecézní Charity se souhlasem místního biskupa.

Více na @CharitaCR.

(Zdroj: Jan Oulík, tiskový mluvčí Charity ČR)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 16. do 22. září 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
15.09.2019