Charita má devět nových oceněných. Ze všech koutů ČR

02. 11. 2018 téma: Charita Rubrika: Domácí
Pět mužů a čtyři ženy totiž v tomto týdnu obdrželi Cenu Charity Česká republika za rok 2018. Byli vybráni z osmi tisícovek zaměstnanců ve všech diecézích svými kolegy jako ti, kterým nechybí obětavost a zápal pro charitní dílo. To je všechny spojuje.

Foto: Lubomír Kotek

Hana Mácová, Miroslav Čapek, Kateřina Litošová (sestra Dagmar), Roman Striženec, Marie Jakubíková, Jan Hanuš, Tomáš Fexa, Grace Mboizi a Romana Dvořáková; letošní laureáti ceny reprezentující 8 (arci)diecézních Charit a Českou katolickou charitu.

Jde vesměs o dlouhodobé pracovníky z místních Charit, doslova ‚lidi na svém místě‘, kteří jsou pro ostatní skutečným vzorem,“ uvedl na středečním předávání v pražském Obecním domě ředitel organizace Lukáš Curylo.

Ředitel současně vyzdvihl význam Ceny i nezištné, obětavé práce, spojené často s velkým osobním nasazením, za niž bylo letos devět kandidátů na Cenu navrženo. Citoval slova matky Terezy, že „mnoho lidí na světě zoufale touží po kousku chleba; ale mnohem více je těch, kdo zoufale touží po malém kousku lásky“, a připomněl, že jedním z úkolů Charity je i šíření milosrdné lásky – caritas, od níž organizace odvozuje svůj název. Poděkoval oceněným, mezi nimiž letos byli ředitelé místních Charit, pečovatelky, zakladatelka nízkoprahového zařízení, ale i pracovník mise v Ugandě, že toto poselství pomáhají Charitě naplňovat.

Diplomy, květiny a dárky předával přítomným vedle ředitele Charity Česká republika Lukáše Curyla také prezident organizace biskup Pavel Posád a zástupci partnerských organizací Nadace České spořitelny Dagmar Sladká a společnosti T-Mobile Boris Kučera.

Během následného benefičního koncertu Arcidiecézní charity Praha zazpíval dětský pěvecký sbor Rolnička Praha skladby Antonína Dvořáka, Benjamina Brittena, Johna Ruttera, Andrewa Lloyda Webera. Vrcholem večera byla Symfonie č. 5 „Osudová“ v podání Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK.

Koncert se uskutečnil pod patronací kardinála Dominika Duky OP ve prospěch České nemocnice sv. Karla Lwangy v Ugandě, kterou provozuje Arcidiecézní charita Praha.

Cena Charity je poděkováním a veřejným uznáním za nelehkou a obětavou práci vynikajících pracovníků, dobrovolníků a podporovatelů Charity Česká republika. Letos byla udělena pojedenácté. Jednotlivé kandidáty nominují diecézní Charity se souhlasem místního biskupa.

Více na @CharitaCR.

(Zdroj: Jan Oulík, tiskový mluvčí Charity ČR)

Autor článku: František Jemelka