Asie Bibiová byla údajně propuštěna z vězení

Datum publikace8. 11. 2018, 15.30

Ve středu 7. listopadu byla zveřejněna informace, že Asia Bibiová byla propuštěna z vězení a byla transportována letadlem na neznámé místo. Její manžel Ashiq Masih požádal italskou vládu o pomoc.

Foto: Aid to the Church in Need

Asia Bibiová byla transportována letadlem

47 letá Asia Bibiová, jež byla před devití lety neprávem obviněna za urážku islámského proroka Mohameda, byla osvobozena Pákistánským nejvyšším soudem sice již 31. října, ale bezpečnostní situace v zemi nedovolovala její propuštění z vězení.

Ve středu 7. listopadu informovala agentura Reuters s odvoláním na tři bezpečnostní zdroje o tom, že Asia Bibiová byla propuštěna z vězení, ale je v ochranné vazbě na bezpečném místě kvůli obavám, že by se mohla stát terčem útoků. Jiná média uvedla, že Asia Bibiová byla pouze převezena do jiného vězeňského zařízení.

Její advokát uvedl: Byla propuštěna. Bylo mi řečeno, že byla transportována letadlem a nikdo neví, kde přistane.' Rozkaz o propuštění dorazil ve středu do vězení ve městě Multán v provincii Paňdžáb, kde byla žena zadržována. Asia Bibiová byla údajně letecky transportována na letiště poblíž pákistánského hlavního města Islámábádu. Ale vzhledem k tomu, že její život je v ohrožení, zůstává v ochranné vazbě, uvedly zdroje pod podmínkou anonymity.

Také právní zástupce Bibiové, který vzhledem k neustálým výhružkám muel Pákistán opustit, agentuře Reuters telefonicky z Nizozemska potvrdil, že jeho klientka už není ve vězení. Mohu vám říct jen tolik, že byla propuštěna,' řekl právník. Převoz z provincie Paňdžáb do bezpečnějšího zařízení v Islámábádu provázela podle AP přísná bezpečnostní opatření. Silnice vedoucí na letiště střežili vojáci.

Manžel Asie Bibiové prosí o pomoc italskou vládu

Bibiové nabídlo azyl několik zemí, mimo jiné Itálie, Francie či Španělsko. Italská vláda tento týden uvedla, že je připravena pomoci najít řešení, které by Bibiové „zajistilo budoucnost'. Udělám vše, co je v lidských silách, abych této ženě zabezpečil budoucnost,' napsal na twitteru italský ministr vnitra Matteo Salvini. Také italské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je připraveno podniknout všechny kroky, o nichž by mohla vláda v této záležitosti rozhodnout.

Také Ashiq Masih, manžel Asie Bibiové, se obrátil tento týden po telefonu na papežskou nadaci ACN (Aid to the Church in Need) se zoufalou prosbou: Prosím italskou vládu, aby pomohla mé rodině dostat se pryč z Pákistanu. Velmi se bojíme, protože naše životy jsou v obrovském ohrožení. Nemáme už ani co jíst, protože nemůžeme opustit náš dům a jít na nákup.“

Z tohto důvodu požádal Ashiq italskou vládu o udělení azylu a hlavně o pomoc při odjezdu ze země. Zároveň vyzval média a mezinárodní společenství, aby nadále věnovaly pozornost dramatické situaci, ve které se nachází jeho manželka. „Asia je dnes naživu jen díky této pozornosti. Děkuji nadaci ACN zejména za príležitost říci světu o naší situaci, když nás pozvala letos v únoru do Říma při příležitosti osvětlení Kolosea načerveno.“

Lidi pronásledované za víru budeme moci podpořit i v České republice, a to na tzv. Červenou středu, která se bude konat 28. listopadu 2018.

(Zdroj: ČTK, Vatican News, ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi)

Autor článku: Radka Blajdová