Češi vezou finanční pomoc iráckým křesťanům

Datum publikace8. 11. 2018, 14.15

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner se společně s dalšími lidmi vydal do iráckých měst zničených bojovníky tzv. Islámského státu, aby zmapoval potřeby obyvatel v místech poznamenaných válečnými událostmi.

Foto: archiv TV Noe

Zbořené kostely a kláštery, vypálené školy a domy, ale také všudypřítomná znamení touhy vrátit do těchto míst život potkávají českou delegaci na Blízkém východě, kterou kromě arcibiskupa Graubnera tvoří i ředitel Charity ČR Lukáš Curylo, ředitel TV Noe P. Leoš Ryška nebo poslanec Marian Jurečka.

Dnes, ve čtvrtek 8. listopadu 2018, česká delegace navštívila město Mosul, svého času baštu Islámského státu. Provedl je zde místní arcibiskup Yohanna Petros Mouche. V předchozích dnech zástupci ČR navštívili také Irbíl nebo Karakoš.

K pomoci iráckým křesťanům vyzval arcibiskup Graubner i při oslavě svých narozenin na konci srpna letošního roku. Už před oslavou věřící upozornil, že příspěvek do sbírky při bohoslužbě mohou chápat jako narozeninovou pozornost. „Osobně žádné dary nevyžaduji. Pokud ale někdo přece chce něco darovat, udělá mi radost, když přispěje na pomoc pronásledovaným křesťanům na Blízkém východě, aby se mohli vrátit do svých domovů. To mi skutečně leží na srdci,“ sdělil.

Na podnět ČBK byla rovněž vyhlášena celonárnodní sbírka Charity ČR, jejíž výtěžek byl určen na pomoc zemím Blízkého východu. Celková částka, která byla vybrána přesáhla 12 milionů 230 tisíc korun. Peníze by měly pomoci křesťanům z těchto zemí se vrátit zpět do jejich domovů.

Aktuální informace ze čtyřdenní cesty po Iráku lze sledovat například na facebookových profilech TV Noe nebo Mariana Jurečky.

(Zdroj: Jiří Gračka, tiskový mluvčí Arcibiskupství olomouckého)

Autor článku: František Jemelka