Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Jak si letos připomenout Den Bible?

Datum publikace8. 11. 2018, 14.30
TiskTisk

Na neděli 18. listopadu připadá letos Den Bible, který se tradičně slaví týden před Slavností Ježíše Krista Krále. Záměrem je podpořit šíření Bible v našich zemích a proto v tento den probíhá v katolických kostelích sbírka. Níže najdete různé tipy, jak si Den Bible připomenout; ve farnosti, při výuce náboženství nebo doma v rodině.

Foto: Vojtěch Pospíšil / Člověk a Víra

Sbírka na podporu biblického apoštolátu

České katolické biblické dílo je pastorační instituce založená v roce 1993 Českou biskupskou konferencí a jejím úkolem je především pomáhat lidem lépe porozumět Písmu svatému. Kromě jiného pořádá úvody do práce s Biblí ve farnostech, biblické duchovní obnovy a biblické kurzy pro všechny věkové kategorie, a to ve všech českých i moravských diecézích. 

Posláním České biblické společnosti je vydávat Český ekumenický překlad Bible (ČEP) v různých formátech a provedeních. Dále vydává křesťanskou literaturu pro dospělé a děti, poskytuje vydavatelskou službu církvím a získává prostředky na podporu šíření Bible. Jednou z posledních novinek vydanou ke 100. výročí založení Československa je Česko-slovenská Bible.

Aby bylo možné reagovat na aktuální požadavky v biblického apoštolátu, je potřeba pomoci věřících. Proto se v kostelech se na Den Bible koná sbírka na podporu biblického apoštolátu. Podle rozhodnutí České biskupské konference náleží 25 % výnosu této sbírky Českému katolickému biblickému dílu75 % České biblické společnosti.

K četbě Písma svatého povbzuje také kardinál Dominik Duka, jehož dopis, který se bude číst ve všech kostelích 33. neděli v mezidobí, tj. 18. listopadu na Den Bible, najdete v příloze.

Různé tipy, jak si připomenout Den Bible ve farnosti, v hodině náboženství nebo v rodině, najdete na stránkách Českého katolického biblického díla:

Ke slavení ve farnosti může patřit:

  • biblicky zaměřená homilie
  • ukázková biblická hodina
  • přednáška pozvaného hosta
  • biblický růženec – společná modlitba s využitím powerpointu 
  • vývěska s biblickou tématikou
  • biblicky zaměřené odpoledne pro rodiny
  • promítání filmu s biblickou tématikou
  • biblická výstava (reálie, historie, chutě, vůně)
  • výstava různých vydání Bible, které mají farníci doma nebo které jsou ve farním archívu
  • opisování Bible (její části) v kostele, v rodinách
  • čtení Bible - např. střídat se při čtení celého Nového zákona, nebo uspořádat Noc Žalmů (Čte se všech 150 žalmů a zabere to cca 8 hodin.), Noc s apoštoly víry (Čte se 15 apoštolských listů sv. Pavla, sv. Petra, sv. Jakuba a na List Židům a zabere to cca 7 hodin.) atd.

Ke slavení Dne Bible v rodině může patřit:

  • Důkladná příprava na nedělní biblické texty
  • Po celý týden číst denně úryvek z Bible
  • Společná modlitba růžence 
  • Rozhovor nad Písmem

K připomínce v hodině náboženství nebo rodině můžete využít biblické hry:

  • Activity Bible Hru hrají minimálně dvě družstva o minimálně 2 členech. Muže hrát i více družstev, v každém muže být až 6 členů. Pro každé družstvo je jedna figurka. Jeden z družstva hodí kostkou a posune figurku na dané pole. Jeden z hráčů vytáhne kartu popisuje/kreslí/předvádí zadaný pojem ve snaze ho co nejsrozumitelněji přiblížit svému družstvu. Družstvo nahlas říká vše, o čem se domnívá, že by mohlo odpovídat hádanému pojmu. Předvádějící nesmí na výkřiky reagovat. Čas na uhádnutí je 2 minuty. Pokud družstvo pojem neuhádne, hraje další družstvo a v dalším kole neháže kostkou, ale jen popisuje nový pojem z nové karty. Cílem hry je dostat se co nejdříve od startu do cíle.
  • Město, jméno ... Jedná se o známou hru v „biblické úpravě'. Moderátor připraví kartičky s tabulkou a vepíše do nich MĚSTO / JMÉNO / HORA-ŘEKA / ZVÍŘE /…/ BODY. Jeden hráč nahlas řekne A, pak v duchu odříkává abecedu. Druhý hráč řekne STOP. První hráč oznámí písmeno, ke kterému došel, např. J a všichni začnou co nejrychleji vypisovat slova v tabulce začínající vybraným písmenem, která se vyskytují v Bibli.
  • Kdo je kdo Moderátor připraví kartičky se jmény libovolné biblické postavy (nebo vyrobí čelenky z papíru) a nalepí je účastníkům na čelo (hráč neví, co má napsáno na čele). Účastníci se potkají ve skupině a vedou mezi sebou rozhovor, kdy se pomocí uzavřených otázek (na které se odpovídá ANO / NE / NEVÍM) snaží dovtípit, kterou biblickou postavu mají napsanou na čele.
  • Popletená písmenka Moderátor napíše na tabuli nebo na lístečky slova, ve kterých jsou přeházená písmenka. Účastníci se snaží co nejdříve popletená písmenka správně poskládat.
    Příklad: ŠEŽIJ / BROH / HARBÁMA / DĚLAN / TAPOPO / KÁSAL / TASEREDO / 
    Správné znění: JEŽÍŠ / HROB / ABRAHÁM / ANDĚL / POTOPA / LÁSKA / DESATERO / 

(Zdroj: České katolické biblické dílo)

Soubory ke stažení

Autor článku: Radka Blajdová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou