Představení Poslední soud oživilo fresky od Michelangela

01. 11. 2018 Rubrika: Zahraniční
„Poslední soud. Michelangelo a tajemství Sixtínské kaple" je velkolepým představením, které můžou vidět nejen milovníci tohoto renesančního umělce v římském Auditoriu. Jedná se o show plnou speciálních efektů a technologií, kdy se jeviště i hlediště auditoria promění v Sixtinskou kapli a fresky Michelangela ožijí. Pokud se chystáte do Říma, nenechte si představení ujít, shlédnout ho můžete i celou divadelní sezónu v roce 2019.

Představení přibližuje kulturní skvost současným vizuálním jazykem

Autorem a iniciátorem tohoto velkolepého představení Poslední soud. Michelangelo a tajemství Sixtinské kaple" je jeden z nejznámějších producentů Marco Balich. Na realizaci se podíla společnost Artainment Worldwide Shows, která představení považuje za zrození nového uměleckého žánru, v němž spojuje kouzlo a krásu největších uměleckých děl s působením na emoce diváka. Projekt je prezentován jako inovativní způsob, jak přiblížit široké veřejnosti a především mladým lidem kulturní dědictví současným vizuálním jazykem. Odbornou pomoc s realizací zajistila Vatikánská muzea.

Unikátní je, že „hlavním protagonistou" tohoto představení je samotné umělecké dílo. Fresky Sixtínské kaple jsou promítány ve 270 °, tudíž divák se ocitá uprostřed tohoto skvostu italské renesance a stává se součástí děje. Fresky na stěnách se dávají do pohybu, před očima díváků ožívají a Michelangelo (hlas herce Pierfrancesca Favina) spolu s papežem vysvětlují, co fresky znázorňují. Divák tak může pochopit zrod a historický kontext vzniku tohoto mistrovského díla dějin umění. Představení začíná leteckým pohledem na Řím a díky technice se divák přenese o 500 let zpět, do renesančního Říma.

Představení působí na všechny smysly diváka

Autor se snaží působit na všechny smysly diváka. Kromě vizuálních vjemů - promítání obrazů na všechny stěny i strop auditoria - v představení vystupují živí herci. Ti ale nezůstávají pouze na pódiu, ale procházejí mezi diváky nebo se „vznáší" nad pódiem, např. když Michelangelo přemýšlí, jakou scénu znázornit na strop Sixtínské kaple... Hranice mezi videem a představením se volně prolínají, někdy lze na první pohled jen těžko rozeznat, zda se jedná o projekci nebo zda ze stěn vystupují reálné postavy směřující do Sixtinské kaple k volbě nového papeže. V tom okamžiku se uprostřed auditoria objeví komín, z kterého vychází bílý kouř a je dokonce i cítit vůně kadidla...

Celé představení je umocněno hudbou Stinga doplněnou skladbami Johna Metcalfeho, a vytváří tak jedinečný umělecký zážitek.

Představení ohromí jak milovníka umění tak i široké publikum

Představení, které trvá 60 minut, je určeno širokému publiku, od milovníků umění až po studenty či příznivce moderních show. Během prvních 8 měsíců (premiéra byla na jaře letošního roku) představení shlédlo 170 000 diváků. Lze se na něj jít podívat skoro každý den a bude možné je shlédnout i po celou divadelní seźonu 2019. Vstupenky (na příští 3 měsíce) si můžete zakoupit i přes internet.

Představení je v italštině, ale díky vícejazyčnému zvukovému systému ho můžete sledovat i v angličtině, němčině, francouzštině, ruštině, španělštině, portugalštině, čínštině či japonštině. Cena vstupenky se pohybuje od cca 16 EUR do 35 EUR. Auditorium se nachází na začátku ulice Via della Concializione (naproti Andělskému hradu).

Více informací můžete získat na www.giudiziouniversale.com

Autor článku: Radka Blajdová