V neděli 11. listopadu můžeme zvláště vzpomenout na oběti válečných konfliktů

100 let od konce první světové války či pohřby českých vojáků nedávno padlých v Afghánistánu jsou dobrým důvodem pro to, aby se v tuto neděli na 2 minuty a 20 sekund rozezněly zvony v chrámech napříč ČR či proběhly další modlitební vzpomínky. Na oběti konfliktů se bude 11. listopadu 2018, v Den válečných veteránů, vzpomínat od Prahy po Ostravu.
Publikováno: 9. 11. 2018 12:15

Foto z pietního aktu v beskydských Starých Hamrech: Jan Bužek / Člověk a víra

Hrůzy války ať připomenou zvony

Římskokatolická církev v ČR se stejně jako další církve u nás či vláda naší republiky připojuje k iniciativě britské a německé ambasády v Praze, a letos poprvé si u nás připomene výročí konce první světové války. 11. listopadu 2018 ve 13.30 se na 2 minuty a dvacet vteřin rozezní zvony.

Britský velvyslanec Nick Archer a německý velvyslanec Dr. Christoph Israng ve společném prohlášení uvedli, že „vyzvánění kostelních a jiných zvonů je symbolickým poděkováním za ukončení války a má připomenout důležitost života v míru”.

Jedná se o sté výročí uzavření příměří mezi Státy Dohody a Německou říší, kterým skončila první světová válka na západních bojištích a v roce připomínky 100 let od vzniku Československa.

Oslavy konce války v režii velvyslanectví však započnou již v sobotu. Velvyslanci se v předvečer nedělního Dne vzpomínek zúčastní britsko-německé ekumenické bohoslužby v kostele sv. Klimenta v Praze. V neděli se pak na válečném hřbitově Společenství národů v areálu pražských Olšanských hřbitovů uskuteční tradiční pietní akt za účasti britského velvyslance, přidělence obrany a dalších významných hostů.

Modlitby, koncerty či pietní setkání napříč republikou

V různých částech republiky proběhne již v tuto neděli také několik dalších akcí, při kterých můžeme pamatovat na vojáky padlé v různých konfliktech moderní doby, zejména první světové válce.  Zveme vás na ně.

Ostravsko-opavská diecéze

Petřvald u Karviné

V neděli 11. listopadu v 10.00 hodin bude sloužena mše svatá za oběti I. světové války i za další oběti válek ve světě. V 11.00 hodin proběhne pietní akt u pomníku padlých.

Ostrava

Téhož dne se biskup František Václav Lobkowicz zúčastní pietního aktu u památníku padlých vojáků v Komenského sadech v Ostravě u příležitosti 100. výročí ukončení 1. světové války. Pietní akt začíná v 10.50 hodin.

Pražská arcidiecéze

Praha

V pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha bude v neděli 11. listopadu od 19.00 slavnostně u příležitosti této vzpomínky provedeno  Requiem Oratio spei pro sólisty, sbor a orchestr Juraje Filase.

Toto dílo zazní v rámci mimořádného koncertu „Modlitba naděje“ pod záštitou kardinála Dominika Duky OP. Koncert v katedrále připravila Filharmonie Hradec Králové ve spolupráci s organizací Post Bellum. Více na webu pražského arcibiskupství.

Plzeňská diecéze

Rokycany

V Rokycanech bude mše za veterány sloužena 18. listopadu 2018. Podrobnosti připravujeme.

(Zdroj: britská ambasáda v Praze, biskupství)

 

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

30. ročník Katolické charismatické konference

„Zůstaňte v mé lásce“ (J 15,9) byl mottem již 30. ročníku Katolické charismatické konference, která se konala ve dnech 10.-14. července na brněnském Výstavišti. Hlavním hostem letošního jubilejního ročníku byl slovenský řeholní kněz a misionář P. Michal Zamkovský CSsR a zahraničním hostem Miriam Swaffieldová, která pomáhá studentům v jejich cestě s Bohem a učí je evangelizovat. Program konference tvoří přednášky, adorace, možnost svátosti smíření, neformální setkání, společná a přímluvná modlitba a bohoslužby. Konference se účastní také více než tisícovka dětí, pro které připravují mladí dobrovolníci, tzv. „pomeranči“, paralelní dětskou konferenci.
15.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2019

V týdnu od 15. července se můžete těšit na Kafemlýnek věnovaný fenoménu Pomalé módy nebo Barvínek o geocachingu.
12.07.2019

Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční už po čtvrté

Pod záštitou České biskupské konference, ministerstva kultury a dalších institucí pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve dnech 11. až 18. srpna 2019 v pořadí již čtvrtý ročník duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, jehož hlavním cílem je zprostředkovat člověku 21. století dědictví barokní doby, a to skrze nejrůznější duchovní i kulturní akce. Jedná se o jeden z největších kulturních projektů v České republice přímo pořádaných farností, který každoročně přitáhne stovky návštěvníků.
12.07.2019

Katolický týdeník: Víra na stříbrném plátně

Filmy mohou, stejně jako další média a sdělovací prostředky, duchovně promlouvat ke svému publiku. Jejich vliv navíc stále roste, a nabízí tak příležitost k oslovení velkého množství lidí.
12.07.2019

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner chce povzbudit věřící na národní pouti v ukrajinské Zarvanici

S povzbuzením a také s pozdravy z České republiky vystoupí v sobotu 13. července 2019 olomoucký arcibiskup Jan Graubner na národní pouti v ukrajinské Zarvanici, kam jej pozvali ukrajinští biskupové. Pouť je letos věnovaná 30. výročí vystoupení ukrajinské řeckokatolické církve z ilegality a také modlitbě za mír na Ukrajině. Arcibiskup dále navštíví místa, kde už dlouhá léta pomáhají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Jejich společná cesta potrvá od 11. do 17. července.
11.07.2019