V neděli 11. listopadu můžeme zvláště vzpomenout na oběti válečných konfliktů

Datum publikace9. 11. 2018, 11.15

100 let od konce první světové války či pohřby českých vojáků nedávno padlých v Afghánistánu jsou dobrým důvodem pro to, aby se v tuto neděli na 2 minuty a 20 sekund rozezněly zvony v chrámech napříč ČR či proběhly další modlitební vzpomínky. Na oběti konfliktů se bude 11. listopadu 2018, v Den válečných veteránů, vzpomínat od Prahy po Ostravu.

Foto z pietního aktu v beskydských Starých Hamrech: Jan Bužek / Člověk a víra

Hrůzy války ať připomenou zvony

Římskokatolická církev v ČR se stejně jako další církve u nás či vláda naší republiky připojuje k iniciativě britské a německé ambasády v Praze, a letos poprvé si u nás připomene výročí konce první světové války. 11. listopadu 2018 ve 13.30 se na 2 minuty a dvacet vteřin rozezní zvony.

Britský velvyslanec Nick Archer a německý velvyslanec Dr. Christoph Israng ve společném prohlášení uvedli, že „vyzvánění kostelních a jiných zvonů je symbolickým poděkováním za ukončení války a má připomenout důležitost života v míru”.

Jedná se o sté výročí uzavření příměří mezi Státy Dohody a Německou říší, kterým skončila první světová válka na západních bojištích a v roce připomínky 100 let od vzniku Československa.

Oslavy konce války v režii velvyslanectví však započnou již v sobotu. Velvyslanci se v předvečer nedělního Dne vzpomínek zúčastní britsko-německé ekumenické bohoslužby v kostele sv. Klimenta v Praze. V neděli se pak na válečném hřbitově Společenství národů v areálu pražských Olšanských hřbitovů uskuteční tradiční pietní akt za účasti britského velvyslance, přidělence obrany a dalších významných hostů.

Modlitby, koncerty či pietní setkání napříč republikou

V různých částech republiky proběhne již v tuto neděli také několik dalších akcí, při kterých můžeme pamatovat na vojáky padlé v různých konfliktech moderní doby, zejména první světové válce.  Zveme vás na ně.

Ostravsko-opavská diecéze

Petřvald u Karviné

V neděli 11. listopadu v 10.00 hodin bude sloužena mše svatá za oběti I. světové války i za další oběti válek ve světě. V 11.00 hodin proběhne pietní akt u pomníku padlých.

Ostrava

Téhož dne se biskup František Václav Lobkowicz zúčastní pietního aktu u památníku padlých vojáků v Komenského sadech v Ostravě u příležitosti 100. výročí ukončení 1. světové války. Pietní akt začíná v 10.50 hodin.

Pražská arcidiecéze

Praha

V pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha bude v neděli 11. listopadu od 19.00 slavnostně u příležitosti této vzpomínky provedeno  Requiem Oratio spei pro sólisty, sbor a orchestr Juraje Filase.

Toto dílo zazní v rámci mimořádného koncertu „Modlitba naděje“ pod záštitou kardinála Dominika Duky OP. Koncert v katedrále připravila Filharmonie Hradec Králové ve spolupráci s organizací Post Bellum. Více na webu pražského arcibiskupství.

Plzeňská diecéze

Rokycany

V Rokycanech bude mše za veterány sloužena 18. listopadu 2018. Podrobnosti připravujeme.

(Zdroj: britská ambasáda v Praze, biskupství)

Autor článku: František Jemelka