Betlémské světlo 2018. Již potřicáté

Datum publikace13. 11. 2018, 14.00

V neděli 16. prosince 2018 v 9.00 hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově předají skauti světlo z Betléma do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho. Po skončení bohoslužby si světélko v lucernách či na hořící svíci mohou první zájemci odnést domů. Další organizace šíření Betlémského světla ve farnostech a obcích již záleží na místních podmínkách. Je možné ho uchovávat na farách, obecních úřadech, ve skautských klubovnách i u dobrovolníků. Zájemci si pro něho mohou přijít sami nebo – zejména starší – mohou požádat o jeho přinesení domů.

Foto: Vít Kobza

Jak uvádí web www.betlemskesvetlo.cz: „v letošním roce se chystá již třicátá cesta skautů s Betlémským světlem. K této příležitosti se neuskuteční předávání světla ve Vídni, ale v Linci, kde celá novodobá tradice začala. Slavnostní ekumenická bohoslužba tedy proběhne v sobotu 15. prosince 2018 v linecké katedrále Neposkvrněného Početí Panny Marie (Mariendom). Betlémské světlo budeme s pomocí skautských kurýrů rozvážet vlaky po České republice v neděli 16. prosince. Heslo německých skautů pro letošek zní ´Mír potřebuje rozmanitost – společně pro tolerantní společnost´ a odkazuje na klíčovou myšlenku zakladatele skautingu lorda Roberta Badena-Powella. Betlémské světlo v tomto může pomoci jako jeden ze symbolů míru a porozumění mezi národy.“

Akce šíření Betlémského světla poprvé proběhla v Rakousku v roce 1986 jako charitativní akce pro radost postiženým dětem. Do Betléma, místa narození Ježíše Krista, je pro Betlémské světlo každý rok vyslán chlapec nebo děvče (říká se jim Dítě Betlémského světla), kteří vykonali něco dobrého. Odtud se světlo lásky a pokoje šíří do celého světa.

Autor článku: Martina Jandlová