Peníze z ČR pomohou křesťanům na Blízkém východě s obnovou domů

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner se spolu s dalšími lidmi vydal minulý týden do Iráku, aby zmapoval potřeby obyvatel v městech zničených bojovníky tzv. Islámského státu. Peníze vybrané mezi českými věřícími mimo jiné pomohou místním křesťanům při opravě domů.
Publikováno: 12. 11. 2018 18:00

Foto P. Petr Gatnar

Návštěva trvala jen dva dny, ale zanechala silné dojmy. Mosul návštěvníka šokuje a zavalí smutkem. Město větší než Praha je totálně zničené. Na některá místa nás ani nepustili, protože nejsou zbavena min,“ popsal po návratu z největšího severoirského města olomoucký arcibiskup a zároveň delegát ČBK pro Charitu. Do Iráku se vydal s ředitelem Charity ČR Lukášem Curylem, ředitelem TV Noe P. Leošem Ryškou a poslancem Marianem Jurečkou a během pobytu ve městech zničených bojovníky tzv. Islámského státu mapovali potřeby obyvatel, kteří se chtějí vrátit domů.

Hlavním cílem pobytu byl Karakoš, kde před příchodem tzv. Islámského státu žilo asi 50 tisíc obyvatel – v naprosté většině křesťanů. „Všichni byli vyhnáni, většina domů vypálena, některé zbořeny, jiné poškozeny. Zatím se vrátilo na 23 tisíc lidí a město už žije: hlavní ulice byla večer plná lidí,“ popsal arcibiskup Graubner a pokračoval: „Chtěli bychom podpořit např. opravy domů v tomto městě, protože je to skvěle a transparentně připravený projekt.“ Ačkoli zde byly zničeny úřady, a proto neexistuje ani žádná dokumentace, zorganizovala církev mladé dobrovolníky, kteří provedli důkladnou fotodokumentaci sedmi tisíc domů. „Tým odborníků ocenil způsobené škody, vytvořil kartotéku celého města a pravidla pro dotace od dárců. Majitel musí dům sám opravit a teprve po kolaudaci dostane dotaci,“ popsal olomoucký arcibiskup.

Dar ze sbírek v ČR pro blízkovýchodní křesťany podle něj může pomoci opravit některou ulici. Oprava vypáleného domu vyjde na asi čtvrt milionu korun. V ekonomice místní projevovali největší zájem o vybudování drůbežárny, bylo jich tu několik, nezůstala žádná. „I tento záměr vidíme jako vhodný a budeme hledat cesty realizace,“ dodal arcibiskup Graubner.

Jako velké povzbuzení pro Evropany vidí víru iráckých křesťanů. „Nikdo se nechce stěhovat tam, kde nefunguje kostel. Vypálené kostely ovšem zatím neopravují, protože bydlení má přednost, jen je vyklidili a očistili podlahy. Stěny a stropy jsou plné sazí, ale na mši svatou chodí téměř všichni. Nejprve opravili pastorační středisko. Katecheze i různé vzdělávací kurzy tu navštěvuje až 1500 lidí denně. Kněží mají mimořádnou úctu všech lidí, ale je vidět, že si ji svou obětavostí a nasazením pro druhé zaslouží,“ uvedl arcibiskup Graubner.

Autor článku:
Jiří Gračka

Související články

Další aktuality

Papež František ustanovil službu laického katechety

Svatý stolec zveřejnil dnes 11. května 2021 Motu proprio „Antiquum ministerium“, kterým papež František ustanovuje službu laického katechety. Cílem je podpořit evangelizaci současného světa zdola, v laickém prostředí, aniž bychom - jak zdůrazňuje papež - upadali do klerikalizace.
11.05.2021

Aplikace Noc kostelů pro Android

Pro návštěvníky letošní Noci kostelů je k dispozici další možnost, jak si předem naplánovat vlastní program z široké nabídky, kterou pořadatelé chystají. Kromě již tradičních webových stránek www.nockostelu.cz a různých tiskovin je možné využít také aplikaci pro zařízení se systémem Android.
11.05.2021

Aktualizovaný program: Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého - Nepomuk 2021

Přinášíme vám aktualizovaný program oslav 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého, kterého si v květnu 2021 připomene město Nepomuk. Jedná se o největší událost v novodobé historii této obce, ve které se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil.
11.05.2021

Biskup František Radkovský bude sloužit zádušní mši za oběti koronaviru

V neděli 16. května od 18:00 bude pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka sloužena mše svatá za oběti pandemie covid-19. Mši svatou bude v kostele Povýšení sv. Kříže v Karlových Varech-Rybářích celebrovat biskup František Radkovský.
11.05.2021

Ztišení u Pánových nohou pro zdravotníky a dobrovolníky ve zdravotnictví

Na zájem a přání zdravotníků zastavit se, načerpat síly, ztišit se, ale i vzájemně se obohatit, reaguje „Jsme blízko vám – Institut klinické pastorační péče“ svou nabídkou připravovaných akcí.
11.05.2021