Peníze z ČR pomohou křesťanům na Blízkém východě s obnovou domů

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner se spolu s dalšími lidmi vydal minulý týden do Iráku, aby zmapoval potřeby obyvatel v městech zničených bojovníky tzv. Islámského státu. Peníze vybrané mezi českými věřícími mimo jiné pomohou místním křesťanům při opravě domů.
Publikováno: 12. 11. 2018 19:00

Foto P. Petr Gatnar

Návštěva trvala jen dva dny, ale zanechala silné dojmy. Mosul návštěvníka šokuje a zavalí smutkem. Město větší než Praha je totálně zničené. Na některá místa nás ani nepustili, protože nejsou zbavena min,“ popsal po návratu z největšího severoirského města olomoucký arcibiskup a zároveň delegát ČBK pro Charitu. Do Iráku se vydal s ředitelem Charity ČR Lukášem Curylem, ředitelem TV Noe P. Leošem Ryškou a poslancem Marianem Jurečkou a během pobytu ve městech zničených bojovníky tzv. Islámského státu mapovali potřeby obyvatel, kteří se chtějí vrátit domů.

Hlavním cílem pobytu byl Karakoš, kde před příchodem tzv. Islámského státu žilo asi 50 tisíc obyvatel – v naprosté většině křesťanů. „Všichni byli vyhnáni, většina domů vypálena, některé zbořeny, jiné poškozeny. Zatím se vrátilo na 23 tisíc lidí a město už žije: hlavní ulice byla večer plná lidí,“ popsal arcibiskup Graubner a pokračoval: „Chtěli bychom podpořit např. opravy domů v tomto městě, protože je to skvěle a transparentně připravený projekt.“ Ačkoli zde byly zničeny úřady, a proto neexistuje ani žádná dokumentace, zorganizovala církev mladé dobrovolníky, kteří provedli důkladnou fotodokumentaci sedmi tisíc domů. „Tým odborníků ocenil způsobené škody, vytvořil kartotéku celého města a pravidla pro dotace od dárců. Majitel musí dům sám opravit a teprve po kolaudaci dostane dotaci,“ popsal olomoucký arcibiskup.

Dar ze sbírek v ČR pro blízkovýchodní křesťany podle něj může pomoci opravit některou ulici. Oprava vypáleného domu vyjde na asi čtvrt milionu korun. V ekonomice místní projevovali největší zájem o vybudování drůbežárny, bylo jich tu několik, nezůstala žádná. „I tento záměr vidíme jako vhodný a budeme hledat cesty realizace,“ dodal arcibiskup Graubner.

Jako velké povzbuzení pro Evropany vidí víru iráckých křesťanů. „Nikdo se nechce stěhovat tam, kde nefunguje kostel. Vypálené kostely ovšem zatím neopravují, protože bydlení má přednost, jen je vyklidili a očistili podlahy. Stěny a stropy jsou plné sazí, ale na mši svatou chodí téměř všichni. Nejprve opravili pastorační středisko. Katecheze i různé vzdělávací kurzy tu navštěvuje až 1500 lidí denně. Kněží mají mimořádnou úctu všech lidí, ale je vidět, že si ji svou obětavostí a nasazením pro druhé zaslouží,“ uvedl arcibiskup Graubner.

Autor článku:
Jiří Gračka

Související články

Další aktuality

Modlitba a mše za oběti střelby v Ostravě

ČBK vyzývá k modlitbám za oběti tragické události z dnešního rána ve Fakultní nemocnici v Ostravě a jejich rodiny.
10.12.2019

Nikdo nesmí na ulici umrznout. V Praze byla otevřena nová noclehárna pro lidi bez domova.

V Praze žijí bez domova čtyři tisíce lidí. Přespávají na ubytovnách, na gauči u přátel, ale také venku v parcích a opuštěných objektech. Když se ochladí, vyhledávají noclehárny. Jejich kapacita ale v zimních měsících nestačí. Aby lidé venku neumrzli, otevřela na začátku prosince Arcidiecézní charita Praha spolu s Armádou spásy krizovou noclehárnu v Praze-Michli. Bude fungovat až do konce března.
10.12.2019

Justitia et Pax Europa: Domorodé národy jsou živou výzvou k naději

Prohlášení Justitia et Pax Europa (Spravedlnost a mír) u příležitosti Dne lidských práv, 10. prosince 2019. Text přinášíme v plném překladu.
10.12.2019

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2019

Modleme se za to, abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade.
10.12.2019

Papež jmenoval kardinála Tagleho prefektem Kongregace pro evangelizaci národů

Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo jmenování nového prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, latinsky tradičně nazývané propaganda fide, jakož i výměny velmistra rytířského řádu strážců svatého hrobu jeruzalémského.
09.12.2019