Peníze z ČR pomohou křesťanům na Blízkém východě s obnovou domů

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner se spolu s dalšími lidmi vydal minulý týden do Iráku, aby zmapoval potřeby obyvatel v městech zničených bojovníky tzv. Islámského státu. Peníze vybrané mezi českými věřícími mimo jiné pomohou místním křesťanům při opravě domů.
Publikováno: 12. 11. 2018 19:00

Foto P. Petr Gatnar

Návštěva trvala jen dva dny, ale zanechala silné dojmy. Mosul návštěvníka šokuje a zavalí smutkem. Město větší než Praha je totálně zničené. Na některá místa nás ani nepustili, protože nejsou zbavena min,“ popsal po návratu z největšího severoirského města olomoucký arcibiskup a zároveň delegát ČBK pro Charitu. Do Iráku se vydal s ředitelem Charity ČR Lukášem Curylem, ředitelem TV Noe P. Leošem Ryškou a poslancem Marianem Jurečkou a během pobytu ve městech zničených bojovníky tzv. Islámského státu mapovali potřeby obyvatel, kteří se chtějí vrátit domů.

Hlavním cílem pobytu byl Karakoš, kde před příchodem tzv. Islámského státu žilo asi 50 tisíc obyvatel – v naprosté většině křesťanů. „Všichni byli vyhnáni, většina domů vypálena, některé zbořeny, jiné poškozeny. Zatím se vrátilo na 23 tisíc lidí a město už žije: hlavní ulice byla večer plná lidí,“ popsal arcibiskup Graubner a pokračoval: „Chtěli bychom podpořit např. opravy domů v tomto městě, protože je to skvěle a transparentně připravený projekt.“ Ačkoli zde byly zničeny úřady, a proto neexistuje ani žádná dokumentace, zorganizovala církev mladé dobrovolníky, kteří provedli důkladnou fotodokumentaci sedmi tisíc domů. „Tým odborníků ocenil způsobené škody, vytvořil kartotéku celého města a pravidla pro dotace od dárců. Majitel musí dům sám opravit a teprve po kolaudaci dostane dotaci,“ popsal olomoucký arcibiskup.

Dar ze sbírek v ČR pro blízkovýchodní křesťany podle něj může pomoci opravit některou ulici. Oprava vypáleného domu vyjde na asi čtvrt milionu korun. V ekonomice místní projevovali největší zájem o vybudování drůbežárny, bylo jich tu několik, nezůstala žádná. „I tento záměr vidíme jako vhodný a budeme hledat cesty realizace,“ dodal arcibiskup Graubner.

Jako velké povzbuzení pro Evropany vidí víru iráckých křesťanů. „Nikdo se nechce stěhovat tam, kde nefunguje kostel. Vypálené kostely ovšem zatím neopravují, protože bydlení má přednost, jen je vyklidili a očistili podlahy. Stěny a stropy jsou plné sazí, ale na mši svatou chodí téměř všichni. Nejprve opravili pastorační středisko. Katecheze i různé vzdělávací kurzy tu navštěvuje až 1500 lidí denně. Kněží mají mimořádnou úctu všech lidí, ale je vidět, že si ji svou obětavostí a nasazením pro druhé zaslouží,“ uvedl arcibiskup Graubner.

Autor článku:
Jiří Gračka

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019