Čtvrtstoletí Světového dne obětí dopravních nehod. Aktuální téma na neděli

Datum publikace15. 11. 2018, 13.00

Při setkáních na Plzeňsku, v Praze a Moravské Chrastové na Svitavsku si také lidé u nás v neděli připomenou oběti dopravních nehod. Listopadový světový den vzpomínky na ně existuje již 25 let.

Foto sochy sv. Kryštofa od M. Kotrby z časopisu Veronica: Jakub Sobotka

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli při dopravních nehodách, a vyjádřit solidaritu s utrpením jejich blízkých a dalších, kdo nesou dlouhodobé dopady neštěstí na silnicích – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů a bohoslužeb, kterými se v České republice společně připojujeme ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu a v letošním roce připadá na 18. listopadu.

Symbolický řetězec zahájí v 11 hodin pietní akt u  Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově (za parkovištěm čerpací stanice Mol pod pěší lávkou přes dálnici z ulice Kloknerova). Organizují ho členové a spolupracovníci Českého sdružení obětí dopravních nehod.

V západních Čechách proběhne v 15 hodin za účasti plzeňského biskupa Tomáše Holuba a zástupců křesťanských církví z regionu ekumenická bohoslužba Na památku obětí dopravních nehod v naší dosud jediné dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu).

O týden později, v neděli 25. listopadu od 14.30 hodin řetězec zakončí ekumenická bohoslužba v evangelickém kostele v Moravské Chrastové.

Vrátit čas nedokážeme. Vrátit životy neumíme. Ale můžeme při sobě stát, navzájem si pomáhat a vědět, že nikdy nejsme sami. Ani v těch nejhorších chvílích, kdy bolí i dýchat. Hodně věcí nemůžeme, ale být tu pro sebe navzájem, ano,“ říká spoluzakladatelka sdružení Plzeňská zastávka Mirka Šimková, která sama před devíti roky přišla při autonehodě o manžela.

Světový den obětí dopravních nehod slaví letos 25. narozeniny. Má podpořit společenské uznání ztráty a bolesti pozůstalých po obětech nehod a přispět k tvorbě globální kultury silniční bezpečnosti. Nehody na silnicích si podle Evropské federace obětí dopravních nehod (FEVR) za čtvrtstoletí jejich veřejného připomínání vyžádaly více než 30 milionů mrtvých a více než bilion zraněných.

(Zdroj: Karel Šimr, farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu a koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR)

Autor článku: František Jemelka