Vatikán bude hostit konferenci o klimatických změnách

14. 11. 2018 Rubrika: Papež František
Konference pod názvem „Klimatické změny, zdraví planety a budoucnost lidstva“ se uskuteční zítra ve Vatikánu. Mezi panelisty budou experti z celého světa a má být přípravou na 24. zasedání Konference stran (COP24) Rámcové konvence OSN o klimatických změnách, která se bude v prosinci tohoto roku konat v polských Katovicích.

Dopady klimatických změn na lidstvo a ekosystémy na všech úrovních jsou čím dál vážnější. Podle zjištění vědecké komunity devastují stabilitu života na Zemi a mohou představovat vážné riziko pro kvalitu lidského života, přičemž otázkou je i přežití lidstva. Otázkou klimatických změn se zabýval i papež František ve své encyklice Laudato si´.

Klimatické změny jsou globálním problémem, který má vážné ekologické, sociální, ekonomické, distribuční a politické implikace, a představují pro lidstvo jednu z hlavních současných výzev. Nejtíživější dopady pravděpodobně v příštích desetiletích pocítí rozvojové země. To se dotýká zdrojů produkce těch nejchudších, kteří jsou nuceni rovněž migrovat za velké nejistoty, pokud jde o budoucnost jejich života i jejich dětí. Tragicky se zvyšuje počet migrantů, kteří utíkají před bídou umocněnou zhoršováním životního prostředí, nedostává se jim statutu uprchlíků podle mezinárodních konvencí a nesou tíži vlastního života zbaveného jakýchkoli ochranných norem,“ uvádí v encyklice papež František.

Konference nabídne v pěti diskuzních panelech nová vědecká zjištění týkající se klimatických změn v regionech i globálním měřítku. Dále se bude zabývat klimatickým změnami v souvislosti jejími dopady na lidi a přírodní zdroje. V neposlední řadě pak tematizovat budoucí směřování výzkumu v souvislosti s nadcházející konferencí COP24 v Polsku.

Mezi známými jmény na konferenci bude např. významný americký ekonom Jeffrey Sachs, který se dlouhodobě zabývá tématy jako hospodářský růst, udržitelnost životního prostředí, oddlužení rozvojových zemí, snižování chudoby či globalizace.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Soubory ke stažení

Program konference velikost: 1 MB Stáhnout
Autor článku: Tomáš Tetiva