Indičtí křesťané žádají spravedlnost pro křesťany z kasty Dalitů

Indičtí katolíci a protestanté společně vyzvali k ukončení diskriminace křesťanů, kteří pocházejí z nejnižší indické kasty Dalitů. Učinili tak v neděli 11. září, kdy uplynulo deset let od útoků na křesťany v okrese Kandhamal v indickém státě Uríša, při kterém bylo zabito nejméně 100 věřících. V rámci výzvy byla sloužena mše svatá v Novém Dilí na paměť obětí masakru a připomínka postavení Dalitů ve společnosti.
Publikováno: 15. 11. 2018 14:00

Foto: ActionAid India / CC BY-NC-ND 2.0

Vyzýváme celou křesťanskou komunitu, aby probudila svoji víru a svědomí a stala se hlasem umlčených a postavila se za ohroženou komunitu Dalitů ve společnosti,“ řekl ve svém poselství biskup Sarat Chandra Nayak z Berhampur.

Vzpomínka na Kandhamal 2008

Biskup Nayak řekl, že výbuch násilí proti křesťanům v Kandhamalu v roce 2008 byl výrazem společenské netolerance proti posílení společenského postavení Dalitů. „Byli to ti nejchudší z Dalitů, kteří byli jednoduše zmasakrováni. Nesmíme zapomenout jejich svědectví víry,“ řekl biskup.

P. Devasagayaraj Zackarias, sekretář biskupské sekce pro Dality, uvedl, že k nedělní liturgii se připojily farnosti z celé Indie, aby se modlily za práva Dalitů a ukončení jejich diskriminace. Podle něj je jejich nerovnoprávnost tématem pro celou katolickou církev a ostatní církve v Indii.

Dalitové v Indii

Nedotknutelní neboli Dalitové jsou nejnižší a opovrhovaná skupina v indickém kastovním systému. Odhaduje se, že k nim náleží přes 160 miliónů Indů. Podle hinduistických pravidel a tradic se lidé jako nedotknutelní rodí, což je trestem za hříchy spáchané v minulých životech. Přestože „nedotknutelnost“ byla zrušena v roce 1950, přetrvává společenská perzekuce Dalitů v nejrůznějších formách.

Počet Dalitů, kteří konvertovali ke křesťanství, aby unikli chudobě, vykořisťování a ponižování, se odhaduje na zhruba 30% z 27 milionů indických křesťanů. Přestože jim indická ústava zaručuje speciální privilegia na jejich podporu, tak je jejich postavení stále umenšováno prostřednictvím prezidentských dekretů.

Generální sekretář indické Národní rady církví Roger Gaikwad řekl, že nespravedlnost kastovního sytému stále pokračuje. „Stále k nám přichází svědectví Dalitů, že je jim odpírán přístup k vodě, vstup d chrámů, kvalitní vzdělávání a základní lékařská péče a pracovní příležitosti. Stále se děje násilí, kdy jsou dalitské ženy znásilňovány a muži zabíjeni,“ prohlásil.

(Zdroj: Vatican News)

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019