Indičtí křesťané žádají spravedlnost pro křesťany z kasty Dalitů

Indičtí katolíci a protestanté společně vyzvali k ukončení diskriminace křesťanů, kteří pocházejí z nejnižší indické kasty Dalitů. Učinili tak v neděli 11. září, kdy uplynulo deset let od útoků na křesťany v okrese Kandhamal v indickém státě Uríša, při kterém bylo zabito nejméně 100 věřících. V rámci výzvy byla sloužena mše svatá v Novém Dilí na paměť obětí masakru a připomínka postavení Dalitů ve společnosti.
Publikováno: 15. 11. 2018 14:00

Foto: ActionAid India / CC BY-NC-ND 2.0

Vyzýváme celou křesťanskou komunitu, aby probudila svoji víru a svědomí a stala se hlasem umlčených a postavila se za ohroženou komunitu Dalitů ve společnosti,“ řekl ve svém poselství biskup Sarat Chandra Nayak z Berhampur.

Vzpomínka na Kandhamal 2008

Biskup Nayak řekl, že výbuch násilí proti křesťanům v Kandhamalu v roce 2008 byl výrazem společenské netolerance proti posílení společenského postavení Dalitů. „Byli to ti nejchudší z Dalitů, kteří byli jednoduše zmasakrováni. Nesmíme zapomenout jejich svědectví víry,“ řekl biskup.

P. Devasagayaraj Zackarias, sekretář biskupské sekce pro Dality, uvedl, že k nedělní liturgii se připojily farnosti z celé Indie, aby se modlily za práva Dalitů a ukončení jejich diskriminace. Podle něj je jejich nerovnoprávnost tématem pro celou katolickou církev a ostatní církve v Indii.

Dalitové v Indii

Nedotknutelní neboli Dalitové jsou nejnižší a opovrhovaná skupina v indickém kastovním systému. Odhaduje se, že k nim náleží přes 160 miliónů Indů. Podle hinduistických pravidel a tradic se lidé jako nedotknutelní rodí, což je trestem za hříchy spáchané v minulých životech. Přestože „nedotknutelnost“ byla zrušena v roce 1950, přetrvává společenská perzekuce Dalitů v nejrůznějších formách.

Počet Dalitů, kteří konvertovali ke křesťanství, aby unikli chudobě, vykořisťování a ponižování, se odhaduje na zhruba 30% z 27 milionů indických křesťanů. Přestože jim indická ústava zaručuje speciální privilegia na jejich podporu, tak je jejich postavení stále umenšováno prostřednictvím prezidentských dekretů.

Generální sekretář indické Národní rady církví Roger Gaikwad řekl, že nespravedlnost kastovního sytému stále pokračuje. „Stále k nám přichází svědectví Dalitů, že je jim odpírán přístup k vodě, vstup d chrámů, kvalitní vzdělávání a základní lékařská péče a pracovní příležitosti. Stále se děje násilí, kdy jsou dalitské ženy znásilňovány a muži zabíjeni,“ prohlásil.

(Zdroj: Vatican News)

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Pokračuje celková rekonstrukce opavské konkatedrály za 78 milionů

Až do prosince letošního roku bude probíhat oprava opavské konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Celková rekonstrukce za téměř 78 milionů korun zde začala v březnu loňského roku. Podařilo se nám podívat dovnitř kostela, který kompletně vyplnilo lešení.
04.08.2020

Pouť k Panně Marii Klokotské se bude letos konat od 13. do 16. srpna 2020

Letošní pouť k Panně Marii Klokotské bude nabitá bohatým duchovním programem. Konat se bude od čtvrtka 13. srpna do neděle 16. srpna.
04.08.2020

Vatikán: Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. není znepokojující

Vatikánské tiskové středisko reagovalo na zprávy, které se objevily včera (3.8. 2020) v médiích ohledně zdravotního stavu emeritního papeže Benedikta XVI. Podle mluvčího Vatikánu není stav emeritního papeže znepokojující, i když Benedikt XVI. trpí bolestivou chorobou.
04.08.2020

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020