Indičtí křesťané žádají spravedlnost pro křesťany z kasty Dalitů

Indičtí katolíci a protestanté společně vyzvali k ukončení diskriminace křesťanů, kteří pocházejí z nejnižší indické kasty Dalitů. Učinili tak v neděli 11. září, kdy uplynulo deset let od útoků na křesťany v okrese Kandhamal v indickém státě Uríša, při kterém bylo zabito nejméně 100 věřících. V rámci výzvy byla sloužena mše svatá v Novém Dilí na paměť obětí masakru a připomínka postavení Dalitů ve společnosti.
Publikováno: 15. 11. 2018 14:00

Foto: ActionAid India / CC BY-NC-ND 2.0

Vyzýváme celou křesťanskou komunitu, aby probudila svoji víru a svědomí a stala se hlasem umlčených a postavila se za ohroženou komunitu Dalitů ve společnosti,“ řekl ve svém poselství biskup Sarat Chandra Nayak z Berhampur.

Vzpomínka na Kandhamal 2008

Biskup Nayak řekl, že výbuch násilí proti křesťanům v Kandhamalu v roce 2008 byl výrazem společenské netolerance proti posílení společenského postavení Dalitů. „Byli to ti nejchudší z Dalitů, kteří byli jednoduše zmasakrováni. Nesmíme zapomenout jejich svědectví víry,“ řekl biskup.

P. Devasagayaraj Zackarias, sekretář biskupské sekce pro Dality, uvedl, že k nedělní liturgii se připojily farnosti z celé Indie, aby se modlily za práva Dalitů a ukončení jejich diskriminace. Podle něj je jejich nerovnoprávnost tématem pro celou katolickou církev a ostatní církve v Indii.

Dalitové v Indii

Nedotknutelní neboli Dalitové jsou nejnižší a opovrhovaná skupina v indickém kastovním systému. Odhaduje se, že k nim náleží přes 160 miliónů Indů. Podle hinduistických pravidel a tradic se lidé jako nedotknutelní rodí, což je trestem za hříchy spáchané v minulých životech. Přestože „nedotknutelnost“ byla zrušena v roce 1950, přetrvává společenská perzekuce Dalitů v nejrůznějších formách.

Počet Dalitů, kteří konvertovali ke křesťanství, aby unikli chudobě, vykořisťování a ponižování, se odhaduje na zhruba 30% z 27 milionů indických křesťanů. Přestože jim indická ústava zaručuje speciální privilegia na jejich podporu, tak je jejich postavení stále umenšováno prostřednictvím prezidentských dekretů.

Generální sekretář indické Národní rady církví Roger Gaikwad řekl, že nespravedlnost kastovního sytému stále pokračuje. „Stále k nám přichází svědectví Dalitů, že je jim odpírán přístup k vodě, vstup d chrámů, kvalitní vzdělávání a základní lékařská péče a pracovní příležitosti. Stále se děje násilí, kdy jsou dalitské ženy znásilňovány a muži zabíjeni,“ prohlásil.

(Zdroj: Vatican News)

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019