Indičtí křesťané žádají spravedlnost pro křesťany z kasty Dalitů

Indičtí katolíci a protestanté společně vyzvali k ukončení diskriminace křesťanů, kteří pocházejí z nejnižší indické kasty Dalitů. Učinili tak v neděli 11. září, kdy uplynulo deset let od útoků na křesťany v okrese Kandhamal v indickém státě Uríša, při kterém bylo zabito nejméně 100 věřících. V rámci výzvy byla sloužena mše svatá v Novém Dilí na paměť obětí masakru a připomínka postavení Dalitů ve společnosti.
Publikováno: 15. 11. 2018 13:00

Foto: ActionAid India / CC BY-NC-ND 2.0

Vyzýváme celou křesťanskou komunitu, aby probudila svoji víru a svědomí a stala se hlasem umlčených a postavila se za ohroženou komunitu Dalitů ve společnosti,“ řekl ve svém poselství biskup Sarat Chandra Nayak z Berhampur.

Vzpomínka na Kandhamal 2008

Biskup Nayak řekl, že výbuch násilí proti křesťanům v Kandhamalu v roce 2008 byl výrazem společenské netolerance proti posílení společenského postavení Dalitů. „Byli to ti nejchudší z Dalitů, kteří byli jednoduše zmasakrováni. Nesmíme zapomenout jejich svědectví víry,“ řekl biskup.

P. Devasagayaraj Zackarias, sekretář biskupské sekce pro Dality, uvedl, že k nedělní liturgii se připojily farnosti z celé Indie, aby se modlily za práva Dalitů a ukončení jejich diskriminace. Podle něj je jejich nerovnoprávnost tématem pro celou katolickou církev a ostatní církve v Indii.

Dalitové v Indii

Nedotknutelní neboli Dalitové jsou nejnižší a opovrhovaná skupina v indickém kastovním systému. Odhaduje se, že k nim náleží přes 160 miliónů Indů. Podle hinduistických pravidel a tradic se lidé jako nedotknutelní rodí, což je trestem za hříchy spáchané v minulých životech. Přestože „nedotknutelnost“ byla zrušena v roce 1950, přetrvává společenská perzekuce Dalitů v nejrůznějších formách.

Počet Dalitů, kteří konvertovali ke křesťanství, aby unikli chudobě, vykořisťování a ponižování, se odhaduje na zhruba 30% z 27 milionů indických křesťanů. Přestože jim indická ústava zaručuje speciální privilegia na jejich podporu, tak je jejich postavení stále umenšováno prostřednictvím prezidentských dekretů.

Generální sekretář indické Národní rady církví Roger Gaikwad řekl, že nespravedlnost kastovního sytému stále pokračuje. „Stále k nám přichází svědectví Dalitů, že je jim odpírán přístup k vodě, vstup d chrámů, kvalitní vzdělávání a základní lékařská péče a pracovní příležitosti. Stále se děje násilí, kdy jsou dalitské ženy znásilňovány a muži zabíjeni,“ prohlásil.

(Zdroj: Vatican News)

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

125. plenární zasedání ČBK proběhlo opět částečně online

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali v rámci 125. plenárního zasedání 19. - 20. ledna 2021 v Praze na Arcibiskupství pražském. Z důvodu protipandemických opatření ze strany Vlády ČR se část biskupů setkala osobně a část se připojila na jednání formou online konference stejně jako na podzimním jednání loni. Hlavním tématem tohoto plenárního zasedání byly ekonomické záležitosti, jejichž schválení bylo nezbytné pro další chod církevních institucí v roce 2021.
20.01.2021

Papež František: Jednota je dar, o nějž je třeba prosit modlitbou

Dopoledne pronesl Petrův nástupce v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pravidelnou katechezi. Jako každý rok zaměřil papež pozornost na probíhající Týden modliteb za jednotu křesťanů (18. - 25. ledna), což dobře zapadlo do cyklu, ve kterém již od 6. května loňského roku pojednává o modlitbě. Ve své katechezi připomněl, že jednoty je dosaženo pouze s Boží milostí, a ne naší vlastní silou vůle.
20.01.2021

Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ schválila Vláda ČR

Vláda ČR na svém zasedání 11. ledna 2021 schválila Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ pro roky 2021 a 2022, na jehož tvorbě se podíleli i zástupci České biskupské konference.
20.01.2021

Katolický týdeník: Sociální izolace drtí vztahy

Za poslední rok jsme to slyšeli bezpočtukrát: buďte doma, s nikým se nepotkávejte. Zvláště jste-li vyššího věku, nemocní nebo s někým takovým žijete.
20.01.2021

IROP podpoří projekty v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a IZS

Evropská unie poskytne ČR dodatečné prostředky z nového investičního nástroje REACT-EU. Celkem se jedná o cca 21,7 mld. Kč, které budou rozděleny prostřednictvím nových výzev Integrovaného regionálního operačního programu.
19.01.2021