Lupa
Obsah
Portál

Zemřela Zdeňka Hledíková, velká znalkyně českého církevního středověku

Datum publikace15. 11. 2018, 14.15
TiskTisk

(AKTUALIZOVÁNO 16. 11.) Ve věku 80 let zemřela úterý 13. listopadu 2018 významná historička a archivářka prof. Zdeňka Hledíková. Přední odbornice na církevní dějiny středověku a pomocné vědy historické. Tato někdejší ředitelka Českého historického ústavu v Římě, která měla přístup i do vatikánského soukromého archivu, rovněž v novém tisíciletí působila na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Poslední rozloučení proběhne 24. listopadu v Praze.

Foto spolužáků z filosofické fakulty Univerzity Karlovy: Helena Kodalíková

Zdeňka Hledíková se narodila 23. října 1938 v Praze. Vystudovala archivnictví na FF UK (1955–1960) a stala se odbornou pracovnicí ve Státním archivu v Plzni a později v Archivu Ústředního ředitelství Československého filmu v Praze.

Následně se vrátila na FF UK, kde v roce 1967 získala doktorát, o dva roky později ji byl udělen titul kandidát věd; roku 1991 se habilitovala a v roce 1997 získala profesuru. Potom již zůstala odborně spjata s Filozofickou fakultou pražské univerzity, ačkoli od roku 1994 mnoho let dojížděla také do Říma, kde do r. 2009 vedla Český historický ústav. Od roku 2002 také působila i na Katolické teologické fakultě stejné alma mater.

Svou odbornou pozornost směřovala na medievistickou oblast, tedy na dějiny středověku se specializací na církevní dějiny. V roce 2010, jako druhá česká žena, održela Řád sv. Řehoře Velikého, který patří mezi pět vyznamenání, která uděluje sám papež. O dva roky později pak převzala z rukou ministra školství cenu Cenu Milady Paulové.

Snad všichni studenti historie a archivnictví na tuzemských vysokých školách velmi důvěrně poznali její prakticky nepostradatelné Dějiny správy v českých zemích od počátků státu po současnost (spolu s Janem Dobešem a Janem Janákem, NLN 2005); mj. i zájemci z řad širší veřejnsti si pak oblíbili její díla jako Arnošt z Pardubic – arcibiskup, zakladatel, rádce (Vyšehrad 2008), Svět české středověké církve (Argo 2010) a mnoho dalších skvělých knih, ve kterých mistrně skloubila svou odbornou erudici a zkušenosti s nepochybným vypravěčským talentem.

Poslední rozloučení s profesorkou Zdeňkou Hledíkovou proběhne v sobotu 24. listopadu od 11.00 v kostele sv. Petra a Pavla v Praze Radotíně.

Chtěli byste se s paní profesorkou blíže seznámit? Doporučujeme profilový rozhovor v Katolickém týdeníku.

(S využitím Wikipedie a článku Marie Opatrné na webu www.ktf.cuni.cz)

Soubory ke stažení

Autor článku: František Jemelka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou