Programové tipy Radia Proglas na 47. týden 2018

V týdnu od 19.-25. listopadu uslyšíte na Proglasu Čtení na pokračování z knihy Evy Mádrové, kde líčí svůj pobyt v komunistických věznicích v 50. letech minulého století nebo se dozvíte od varhaničky a historičky umění Ivy Rosario o životě české komunity v Austrálii.
Publikováno: 16. 11. 2018 16:00

v úterý 20. listopadu v 18.00 mši svatou ze studia Proglasu za přátele posluchače Proglasu, ve čtvrtek 22. listopadu v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 23. listopadu v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v kravařích, v neděli 25. listopadu v 9.00 mši svatou z  duchovního centra v Brně-Lesné.

 V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný) a v pátek (bolestný) od 22.30 a v sobotu (světla) od 20.30.

 V pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství.

U příležitosti výročí listopadové revoluce a pádu komunistického režimu vysíláme třídílné Čtení na pokračování z knihy Evy Mádrové (1927–2009) Velezrada pro TGM, kde autorka líčí svůj pobyt v komunistických věznicích v 50. letech minulého století. Eva Mádrová byla manželkou faráře Adolfa Mádra a členkou Československé církve husitské. Vystudovala historii, filozofii a psychologii na FF MU v Brně. Začátkem 90. let založila sdružení betanie-občanská pomoc, specializující se na péči o seniory.  Poslouchejte od pondělí 19. do středy 21. listopadu, vždy v 11.05 a ve 21.30.

Noční linka před svátkem svaté Cecílie – patronky hudebníků – nabídne možnost zamyslet se nad tím, co nám dává naše amatérské muzicírování. Hudební redaktorka Klára Beránková položí otázku, zda a jaký má smysl amatérský zpívat nebo hrát na nějaký hudební nástroj. Zapojte se do diskuze v pondělí 19. listopadu od 22.30.

Asi málokdo si představí něco konkrétního, když se řekne Itibo. Vysvětlí to Aleš Bárta, zdravotník a zároveň manažer zdravotnického zařízení v africké Keni. V zajímavém vyprávění se v úterý 20. listopadu dozvíte, co vše zde pan Bárta dělá a jaká dobrodružství zde prožívá. Hostem pořadu bude od 20.15 také  Nikola Pechalová, zakladatelka spolku Bethany.

Iva Rosario se narodila v Austrálii českým rodičům. Odmala projevovala výrazný hudební talent. V roce 1991 se poprvé podívala do Prahy, životní náhoda ji zavedla do kostela svaté Ludmily. Několik následujících let se pak usilovně starala o záchranu tamějších varhan. O životě české komunity v Austrálii, o lásce k hudbě a k Praze, bude hovořit ve středu 21. listopadu v 9.30.

Třetí beseda podzimní série Bez obav? zaměřené na rusko-ukrajinský konflikt se uskuteční v olomoucké kavárně Õde v pondělí 19. listopadu od 19.00. Dozvíte se, kdo všechno se zapojuje do rusko-ukrajinského konfliktu a čím vším lze věc ovlivnit. Počínaje humanitární pomocí, vlivem ve společnosti přes politickou moc a diplomacii. Budeme se ptát, v jakém úsilí má smysl pokračovat anebo s čím začít a kde jsou slepé uličky. Besedy se zúčastní historik a účastník euromajdanu Radko Mokryk z Ukrajiny a dobrovolnice Anna Paločková. Záznam diskuze naladíte v pořadu Mezi slovy ve čtvrtek 22. listopadu v 9.30.

V pořadu pražského studia Kristián zazní ve čtvrtek 22. listopadu rozhovor s laickým misionářem Manfredem Göbelem. Rodák z Německa působí téměř třicet let v Brazílii, kde má na starosti pomoc malomocným. Poslouchejte od 20.15.

Hádej, kdo se vrátil je nová kniha moderátora Proglasu Radka Habáně, kterou by chtěl potěšit především milovníky romantické literatury. Humorně laděný román ze současnosti vznikl na motivy podobenství o marnotratném synovi. Návrat ztraceného syna obrátí poklidný život jeho otce a sestry vzhůru nohama. Rozhovor s autorem naladíte v Knihovničce 25. listopadu ve 13.20.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas)

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019