Programové tipy Radia Proglas na 47. týden 2018

V týdnu od 19.-25. listopadu uslyšíte na Proglasu Čtení na pokračování z knihy Evy Mádrové, kde líčí svůj pobyt v komunistických věznicích v 50. letech minulého století nebo se dozvíte od varhaničky a historičky umění Ivy Rosario o životě české komunity v Austrálii.
Publikováno: 16. 11. 2018 16:00

v úterý 20. listopadu v 18.00 mši svatou ze studia Proglasu za přátele posluchače Proglasu, ve čtvrtek 22. listopadu v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 23. listopadu v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v kravařích, v neděli 25. listopadu v 9.00 mši svatou z  duchovního centra v Brně-Lesné.

 V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný) a v pátek (bolestný) od 22.30 a v sobotu (světla) od 20.30.

 V pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství.

U příležitosti výročí listopadové revoluce a pádu komunistického režimu vysíláme třídílné Čtení na pokračování z knihy Evy Mádrové (1927–2009) Velezrada pro TGM, kde autorka líčí svůj pobyt v komunistických věznicích v 50. letech minulého století. Eva Mádrová byla manželkou faráře Adolfa Mádra a členkou Československé církve husitské. Vystudovala historii, filozofii a psychologii na FF MU v Brně. Začátkem 90. let založila sdružení betanie-občanská pomoc, specializující se na péči o seniory.  Poslouchejte od pondělí 19. do středy 21. listopadu, vždy v 11.05 a ve 21.30.

Noční linka před svátkem svaté Cecílie – patronky hudebníků – nabídne možnost zamyslet se nad tím, co nám dává naše amatérské muzicírování. Hudební redaktorka Klára Beránková položí otázku, zda a jaký má smysl amatérský zpívat nebo hrát na nějaký hudební nástroj. Zapojte se do diskuze v pondělí 19. listopadu od 22.30.

Asi málokdo si představí něco konkrétního, když se řekne Itibo. Vysvětlí to Aleš Bárta, zdravotník a zároveň manažer zdravotnického zařízení v africké Keni. V zajímavém vyprávění se v úterý 20. listopadu dozvíte, co vše zde pan Bárta dělá a jaká dobrodružství zde prožívá. Hostem pořadu bude od 20.15 také  Nikola Pechalová, zakladatelka spolku Bethany.

Iva Rosario se narodila v Austrálii českým rodičům. Odmala projevovala výrazný hudební talent. V roce 1991 se poprvé podívala do Prahy, životní náhoda ji zavedla do kostela svaté Ludmily. Několik následujících let se pak usilovně starala o záchranu tamějších varhan. O životě české komunity v Austrálii, o lásce k hudbě a k Praze, bude hovořit ve středu 21. listopadu v 9.30.

Třetí beseda podzimní série Bez obav? zaměřené na rusko-ukrajinský konflikt se uskuteční v olomoucké kavárně Õde v pondělí 19. listopadu od 19.00. Dozvíte se, kdo všechno se zapojuje do rusko-ukrajinského konfliktu a čím vším lze věc ovlivnit. Počínaje humanitární pomocí, vlivem ve společnosti přes politickou moc a diplomacii. Budeme se ptát, v jakém úsilí má smysl pokračovat anebo s čím začít a kde jsou slepé uličky. Besedy se zúčastní historik a účastník euromajdanu Radko Mokryk z Ukrajiny a dobrovolnice Anna Paločková. Záznam diskuze naladíte v pořadu Mezi slovy ve čtvrtek 22. listopadu v 9.30.

V pořadu pražského studia Kristián zazní ve čtvrtek 22. listopadu rozhovor s laickým misionářem Manfredem Göbelem. Rodák z Německa působí téměř třicet let v Brazílii, kde má na starosti pomoc malomocným. Poslouchejte od 20.15.

Hádej, kdo se vrátil je nová kniha moderátora Proglasu Radka Habáně, kterou by chtěl potěšit především milovníky romantické literatury. Humorně laděný román ze současnosti vznikl na motivy podobenství o marnotratném synovi. Návrat ztraceného syna obrátí poklidný život jeho otce a sestry vzhůru nohama. Rozhovor s autorem naladíte v Knihovničce 25. listopadu ve 13.20.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas)

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019