Německý teolog: Jazyk církve se vzdálil věřícím

Datum publikace20. 11. 2018, 13.00

Podle německého teologa, lékaře a vatikánského poradce Manfreda Lütze je jednou z příčin současné krize západní církve také jazykový odstup od běžných věřících.

Foto: Stefan Flöper / CC BY-SA 3.0

Teologické poznatky by měly být přetlumočitelné a srozumitelné prodavačce anebo mému holiči stejně jako nedělní kázání,“ uvedl v rozhovoru pro rakouskou zpravodajskou agenturu Kathpress. „Jinak se bude současná krize víry nadále prohlubovat a církev ještě více pozbyde svého společenského významu.

Lütz dále v rozhovoru kritizoval rozšířené církevní mlčení o zlomu v křesťanské tradici: „Lidé už nevěří v Boha, ale církev o tom nemluví a raději se baví o pastoračních strukturách a celibátu.“ Zároveň vychází najevo, že sami vysocí církevní představitelé se stydí za vlastní dějiny, aniž by je vlastně dobře znali, dodal kolínský teolog: „Krize církve tak vězí rovněž v neznalosti vlastní historie.“

Oprávněně si totiž stěžujeme na některé nábožensko-historické skandály, jako například středověké popravy kacířů, soudí člen vatikánského Úřadu pro laiky, rodinu a život. Na druhé straně existuje nemálo podstatných hodnot a civilizačních výdobytků, které jsou „křesťanskými vynálezy, jako třeba snášenlivost, soucit a konečně též internacionalita“. Na základě tohoto vědomí by křesťané měli vystupovat v diskusích s ateisty či agnostiky, aniž by se hanbili za svou vlastní minulost, prohlásil Manfred Lütz pro rakouskou katolickou tiskovou agenturu.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva