Německý teolog: Jazyk církve se vzdálil věřícím

Podle německého teologa, lékaře a vatikánského poradce Manfreda Lütze je jednou z příčin současné krize západní církve také jazykový odstup od běžných věřících.
Publikováno: 20. 11. 2018 14:00

Foto: Stefan Flöper / CC BY-SA 3.0

Teologické poznatky by měly být přetlumočitelné a srozumitelné prodavačce anebo mému holiči stejně jako nedělní kázání,“ uvedl v rozhovoru pro rakouskou zpravodajskou agenturu Kathpress. „Jinak se bude současná krize víry nadále prohlubovat a církev ještě více pozbyde svého společenského významu.

Lütz dále v rozhovoru kritizoval rozšířené církevní mlčení o zlomu v křesťanské tradici: „Lidé už nevěří v Boha, ale církev o tom nemluví a raději se baví o pastoračních strukturách a celibátu.“ Zároveň vychází najevo, že sami vysocí církevní představitelé se stydí za vlastní dějiny, aniž by je vlastně dobře znali, dodal kolínský teolog: „Krize církve tak vězí rovněž v neznalosti vlastní historie.“

Oprávněně si totiž stěžujeme na některé nábožensko-historické skandály, jako například středověké popravy kacířů, soudí člen vatikánského Úřadu pro laiky, rodinu a život. Na druhé straně existuje nemálo podstatných hodnot a civilizačních výdobytků, které jsou „křesťanskými vynálezy, jako třeba snášenlivost, soucit a konečně též internacionalita“. Na základě tohoto vědomí by křesťané měli vystupovat v diskusích s ateisty či agnostiky, aniž by se hanbili za svou vlastní minulost, prohlásil Manfred Lütz pro rakouskou katolickou tiskovou agenturu.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019

Programové tipy Radia Proglas na 47. týden 2019

V týdnu od 18. listopadu naladíte na Proglasu nový týdeník Na dřeň a premiérový vzdělávací cyklus Vatikán ve světových válkách a ideologiích 20. století.
20.11.2019

Aktualizovaný program papežské cesty do Thajska a Japonska

Přinášíme aktualizovaný program 32. apoštolské zahraniční cesty papeže Františka. Dnes 19. listopadu ve večerních vycestuje Svatý otec do Thajska, kde navštíví  hlavní město Bangkok a v sobotu 23. listopadu se přesune na čtyřdenní návštěvu Japonska, kde kromě hlavního města Tokia zavítá také do Nagasaki a Hirošimy. Zpět do Říma se vrátí v úterý 26. listopadu. V programu uvádíme také čas, kdy můžete jednotlivé body programu sledovat na TV Noe.
19.11.2019

Svatý otec zaslal do Thajska a Japonska videoposelství

Před nadcházející zahraniční cestou zaslal papež František svá videoposelství obyvatelům Thajska a Japonska, jejichž země v tomto týdnu navštíví. V Thajsku chce Svatý otec položit důraz na mezináboženský dialog a mottem japonské cesty je „Chránit život“. Videoposelství přinášíme v plném znění.
19.11.2019

V Římě se konalo zasedání Dikasteria pro laiky, rodinu a život

V minulém týdnu se ve dnech 13.-16. listopadu konalo v Římě první plenární zasedání Dikasteria pro laiky, rodinu a život, založeného papežem Františkem v roce 2015. Poslední den zasedání se asi 60 účastníků setkalo se Svatým otcem. Českou republiku zde zastupoval P. Jan Balík.
19.11.2019