Zavraždění trapisté z alžírského Tibhirinu budou v prosinci blahořečeni. Vypráví o nich nová kniha

Prostota, milosrdenství a služba každodenního sebedarování po Kristově vzoru, tak líčí mnichy z alžírského Tibhirinu kniha Thomase Georgeona a Françoise Vayneho, která právě vyšla ve Vatikánském knižním nakladatelství (LEV). Dne 8. prosince, na slavnost Neposkvrněného početí Panny Marie, bude sedm trapistů zavražděných na jaře v roce 1996, spolu s dvanácti dalšími alžírskými mučedníky 90. let, blahořečeno na mariánském poutním místě v Oranu.
Publikováno: 20. 11. 2018 12:00

Foto: www.monastere-tibhirine.org/

Na mniších z Tibhirinu není krásné to, že by si zvolili mučednictví. Naopak, zvolili si život v souladu se svým povoláním. Pak přišlo mučednictví, smrt, která však byla mučednictvím lásky, jak ji předvídal prior komunity, o. Christian,“ říká prefekt Kongregace pro svatořečení, kardinál Becciu, který bude papežovým jménem předsedat beatifikační liturgii. Místní komunitě v Alžíru přeje především, aby z života mučedníků čerpala posilu a vědomí, že jejich přítomnost v této zemi je vedena přáním být světlem a Božím znamením pro ostatní.

Moje rodina jezdila často do Tibhirinu, považovali jsme je za jakési plíce celé diecéze,“ vyprávěl při prezentaci nové knihy v sídle našeho rozhlasu jeden ze spoluautorů François Vayne, který prožil dětství v Alžírsku. „Bratr Christian otevíral bránu a mně se vryl do paměti obraz jeho bosých nohou v sandálech. Byl jsem malý, ale v tomto obrazu jsem vnímal celé poselství jejich života.“ François Vayne připomněl také neúnavnou práci otce Luca, který byl lékař a ve dne v noci poskytoval pomoc křesťanům i muslimům. Středem komunitního života však byla kaple zasvěcená Panně Marii z pohoří Atlas. „To místo bylo zdrojem energie, kde všechno dávalo smysl. Celý jejich život byl jakoby zavlažován modlitbou, která dávala sílu jejich službě, vstřícnosti a naslouchání,“ vzpomínal autor knihy.

Během deseti let občanské války přišlo v Alžírsku o život 150 tisíc lidí, mezi nimi také 19 budoucích blahoslavených: dominikán a biskup Pierrer Lucien Claverie z Oranu, druhého největšího města země, kde se má beatifikace uskutečnit, a dalších jedenáct kněží a řeholnic. „Krev křesťanů a muslimů se promísila a nechala vyrůst naše bratrství. Mučedníci nám zanechali poselství naděje a pokoje nejen pro Alžírsko, ale pro celý svět,“ dodal François Vayne.

(Zdroj: https://www.radiovaticana.cz/)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021