'Benátky v červeném' na památku pronásledovaných pro víru

Datum publikace21. 11. 2018, 15.45

'Kéž tato akce probudí žádoucí pozornost všech lidí k diskriminacím, jimiž trpí křesťané v mnoha částech světa,' napsal papež František v listu nadaci Církev v nouzi (Kirche in Not) u příležitosti dnešní akce „Benátky v červeném“.

V poselství, podepsaném kardinálem státním sekretářem Pietrem Parolinem a adresovaném k rukám benátského patriarchy Mons. Francesca Moragliy, Svatý otec zdraví mladé účastníky diecézní poutě, která bude předcházet nasvícení Baziliky Madonna della Salute, části velkého benátského kanálu, mostu Rialto a dalších symbolických míst v městě na laguně. Smyslem akce je „upozornit veřejné mínění na drama mnoha křesťanů pronásledovaných pro svou víru.“ V některých zemích je totiž „dosazeno jediné náboženství, v jiných jsme svědky násilného pronásledování nebo systematického kulturního výsměchu vůči Ježíšovým učedníkům“, připomíná papežské poselství. Právě proto jsou důležité akce podobného druhu jako tato benátská, pořádaná papežskou nadací Pomoc trpící církvi, aby se pozornost světové veřejnosti zaměřila četné porušování náboženské svobody. Právo na ni patří totiž k základním lidským právům, které je nutné uznávat, protože je odrazem nejvyšší lidské důstojnosti, stojí v papežském poselství.

Připomeňme, že také církev v České republice se připojí k sérii akcí iniciované nadací Církev v nouzi na podporu pronásledovaných věřících po celém světě. 28. listopadu se bude slavit tzv. Červená středa. Může se k ní připojit každý buď pouze vystavením červené svíčky či lampičky nebo prostřednictvím zvláštní modlitby za trpící křesťany ve farnostech.

(Zdroj: Vatican News , job)

Autor článku: Monika Klimentová