Konference o evangelizaci: Církev musí být přitažlivá

Datum publikace25. 11. 2018, 22.30

Ve dnech 23.-24. listopadu 2018 proběhl v Olomouci 3. ročník Konference o evangelizaci, kterou zaštiťuje spolek Kerygma. Více než 300 laiků a třicítka kněží se společně zamýšleli nad novými cestami evangelizace v naší zemi. Hlavním hostem byla Angličanka Miriam Swaffieldová z hnutí Fusion a konferenci navštívil také olomoucký pomocný biskup Josef Nuzík, kterému jsme položili pár otázek.

Foto z Modlitebního večera chval s modlitbou za naši zemi: Radka Blajdová / TS ČBK

Písmo svaté je nevyčerpatelnou studnicí

„Význam Konference o evangelizaci má dva rozměry. První spočívá v tom, že myšlenka a realizace konference vychází ´zdola´, tj. od laiků, společenství a kněží, kteří si uvědomují, že je potřeba hledat nové způsoby, jak přinášet evangelium dnešnímu člověku. A druhým důvodem je, že se vždy jedná o shromáždění ve jménu Ježíše, Nejsvětější Trojice, které přináší povzbuzení a silný náboj žít s Bohem v dnešním světě,“ uvedl v krátkém rozhovoru Mons. Josef Nuzík, který byl nejen hostem konference, ale také hlavním celebrantem sobotní mše svaté.

Na konferenci zazněla spousta podnětů a povzbuzení, jak nově představit evangelium a jak co nejpřirozeněji svědčit o své víře. Mons. Josef Nuzík na otázku „Jaké jsou nové výzvy evangelizace?“ uvedl, že nejvíce ho na přednáškách zaujal fakt, že přístupy přednášejících jsou postavené na Písmu svatém, na podobenství:Boží Slovo je nevyčerpatelnou studnicí, v níž je obsaženo vše, co hledáme. Je pro nás výzvou a způsobem, jak to zkusit a všimnout si, jak to dělá Ježíš.“

Jak najít „99 ztracených ovcí“?

Faktem ale je, že většina lidí (nejen) v naší zemi zůstává „Písmem nedotčená“, u studentů je to dokonce jen cca 1-2% těch, kteří se účastní náboženského života, tj. místo 1 ztracené ovce jich je ztraceno 99..., jak uvedla Miriam Swaffieldová ve svém příspěvku. „Co je důvodem? Jakým způsobem tuto statistiku změnit?“ To jsou otázky, nad kterými se přednášející zamýšleli.

Církev roste přitažlivostí,“ připomněl ve své homilii biskup Nuzík slova emeritního papeže Benedikta XVI. „My sami musíme neustále objevovat to, co nás k Bohu přitahuje, co nás přitahuje k evangelu, co nás naplňuje... A církev může být přitažlivá tím, že cestu, po které kráčí, ukazuje jako cestu, na které jsou lidé šťastni, jsou rádi, že patří do církve a našli víru. Aby se z víry nestalo břemeno nebo z církve společenství, které na nás klade jenom nějaké požadavky. Abychom byli vděční, že jsme tuto cestu objevili a byli do tohoto společenství přizváni.“

Konferenci zahájila v pátek dopoledne přednáška P. Josefa Prokeše z českobudějovické diecéze na téma: „Nezájem o víru v České republice a jak na něj odpovídat“. Novinkou letošní konference byla široká nabídka praktických workshopů na různá témata. Např. jak ve farnosti evangelizovat či pořádat večery chval, jak vytvářet společenství, jak objevit svůj misijní styl nebo třeba informace o vedení evangelizačního týmu. P. Pavel Šupol ve svém workshopu „Evangelizace skrze Youtube“ nabídl spoustu podnětů, např. projekt Příběhy Bible skrze písně (s českými titulky) nebo Youtube-kanál Srdce chvály, kde se nachází přes sto chval s českými titulky.

Pro Ježíše neexistuje žádný těžký terén

Na závěr jsme poprosili hlavního hosta letošní konference Miriam Swaffieldovou z hnutí Fusion, jehož cílem je pomoci místním církvím oslovovat studenty a přinášet Ježíše na univerzity, o poselství pro věřící v České republice:

Nenechte se odradit, že je vás málo nebo tím, že vaše historie byla těžká. Neboť pravdou je, že pro Ježíše neexistuje žádný těžký terén. Evangelium, radostná zpráva o Ježíši, Jeho síle, je více než schopné se dotknout a dostat k jakémukoli národu, s jakoukoli historií, v jakémkoli prostředí, v jakékoliv době, neboť Bůh je větší než to všechno. A je pravda, že Ježíš je život a to život v celé své plnosti. Takže, prosím, nebojte se Ho sdílet, protože ta nejlepší věc pro vaše přátele, rodinu a národ je nalézt pravý život a být do něho uveden.

Chtěla bych tedy povzbudit každého, abych víc přemýšlel o tom: ´Jak mohu v praxi šířit dobrou zprávu, aby se mi to stalo zvykem? Jak mohu víc poznat Boží lásku, abych si uvědomila, jak je dobré ji šířit?´ Můžete přepsat svou budoucnost, neboť neexistuje žádná minulost, která by vám znemožnila krásnou budoucnost s Ježíšem. A kdyby nic jiného, máte úžasnou příležitost představit lidem něco, o čem nikdy neslyšeli a o čem si nikdy neuvědomili, že je to svoboda, dobro a pravda.“

Náhrávky z jednotlivých přednášek a workshopů budou přístupné za 10 dní na webu Konference o evangelizaci

(Překlad: Irena Karlová / ČBK)

Autor článku: Radka Blajdová