Cesta 121 slaví desáté narozeniny

Sdružení Cesta 121, pomáhající stárnoucím kněžím a kněžím v nouzi, si připomíná deset let od svého vzniku.
Publikováno: 28. 11. 2018 11:45

Originální myšlenka pomoci kněžím v obtížných životních situacích se zrodila v Břevnovském klášteře. „V té době jsem jako šéfredaktor Katolického týdeníku hodně cestoval po farnostech a všímal si mnohých bolestí a křížů, které kněží na svých bedrech nosili. Pořád jsem si říkal, pane Bože, proč s tím něco neuděláš? Až mi jednoho dne došlo, že jsme možná my tím nástrojem, který má kněžím pomoci,“ vzpomíná ředitel Cesty 121 Antonín Randa. První roky činnosti provázela atmosféra určité opatrnosti až nedůvěry. Bylo to přirozené. Pokud je známo, nikde v zahraničí takový projekt neexistuje. Jak však postupně přibývaly konkrétní případy pomoci, mezi kněžími se jméno Cesty 121 začalo šířit a s jejím dobrým jménem stoupala i důvěra, která je pro tento druh činnosti nezbytná. Dnes je Cesta 121 organizací, o níž se ví, že pracuje s mimořádnou flexibilitou. Umí rychlá, diskrétní a spolupracuje s jednotlivci z řad farářů, vikářů, děkanů, s biskupstvími i kláštery. Základní myšlenkou Cesty 121 je, aby kněz mohl trávit podzim svého života v prostředí, v němž se cítí být doma, kde má přátele, sociální vazby, možnost vykonávat svou službu, byť v omezené míře.

A stejně, jako je originální samotná idea Cesty 121, je originální i způsob, jakým se rozhodla Cesta 121 své výročí oslavit. V sobotu 1. prosince ve 20 hodin se před kamerami Tv Noe se sejdou arciopat Prokop Siostrzonek a moderátorka Lucie Výborná a provedou diváky zábavním pořadem Silvestr na faře. S končícím liturgickým rokem se tak kromě připomenutí výročí Cesty 121 mohou diváci smát a bavit u historek hostů, kteří přijali pozvání v tento slavnostní večer do Břevnovského kláštera.

Zdroj: Cesta 121

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019