Biskup Kročil dnes požehnal nové prostory Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích

Biskup Vlastimil Kročil dnes požehnal nové prostory Biskupského gymnázia J. N. Neumanna v Českých Budějovicích (BIGY). Přestřižení pásky se kromě něj ujal také ředitel školy Martin Maršík a náměstek hejtmanky Zdeněk Dvořák.
Publikováno: 30. 11. 2018 15:30

Foto mobilem: Miroslav Bína, mluvčí Biskupství českobudějovického

V rámci vybudování nových prostor na jihu Čech připravili dvě učebny výpočetní techniky, dva kabinety, toalety a sklad chemikálií – to vše v nevyužitých podkrovních prostorách školního internátu. Další investicí jsou nové digitální rozvody pro výpočetní techniku do všech učeben. Díky novému výtahu se areál stal bezbariérový. Kromě něj mohou studenti s tělesným handicapem využít tři plošiny. V rámci celkové hodnoty investice 21 milionů korun se 19 miliony podílí Integrovaný regionální operační program Evropské unie (IROP), zbytek financuje škola z vlastních prostředků. 

Podařilo se dokončit další část z několika etap v rámci rekonstrukce této školy. Děkuji všem, kteří se na tom podíleli. Můžeme tak navázat na dosavadní rozvoj a poskytování kvalitního vzdělání, které zde má již letitou tradici. Věřím, že budeme i nadále nalézat prostředky potřebné pro zvýšení kvality a zázemí této vzdělávací instituce. Přeji vám, aby se zde výuce, studentům i vyučujícím dařilo“, řekl biskup Vlastimil Kročil.

Pomyslný kámen ze srdce spadl také řediteli školy Martinu Maršíkovi. Realizace s sebou totiž nesla mnohé překážky. „Jsem hrdý na to, co zde podařilo vybudovat. Jsem si jist, že tyto prostory budou sloužit generacím studentů. Rád bych poděkoval zřizovateli, dodavateli a všem, kteří nám pomohli tento prostor přivést k životu“, uvedl.

Krušné začátky BIGY připomněl jeho první ředitel a současný vícehejtman Zdeněk Dvořák: „Jako na neznámé gymnázium se k nám hlásili studenti, které nepřijala jiná gymnázia a tak to šlo několik let. Situaci pomohla změnit sázka na německý studijní program, na který se poprvé přihlásilo 120 studentů. „Situace se za dva roky obrátila – studenti, které jsme nepřijali, nastoupili na veřejné střední školy…“, zavzpomínal Zdeněk Dvořák.

Podle bývalého primátora a dlouholetého člena rady města Jaromíra Talíře BIGY vytváří určitý alternativní prostor: „Biskupské gymnázium si spolu s Církevní základní školou za dobu své existence vybudovalo opravdu výbornou pozici a mám pocit, že v naší společnosti potřebujeme vzdělávání, které bude upozorňovat také na vertikální rozměr lidské existence a života. Věřím, že se to těmto dvěma školám daří, už podle zájmu studentů o ně“, uvedl.

Již letos v září, s počátkem školního roku, gymnázium otevřelo pro studenty nové kmenové učebny, zajistilo rychlejší internet ve třídách či vybudovalo venkovní relaxační zónu. Novinkou bylo i nové zázemí internátu a zajištění větší bezpečnosti. Studentům využívajícím internátní ubytování pak slouží nová kuchyňka či klubovna. Vyučující mohou od září využívat nový kabinet či hostinské pokoje.

(Zdroj: Miroslav Bína, tiskový mluvčí Biskupství českobudějovického)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019