Biskup Kročil dnes požehnal nové prostory Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích

30. 11. 2018 Rubrika: Domácí
Biskup Vlastimil Kročil dnes požehnal nové prostory Biskupského gymnázia J. N. Neumanna v Českých Budějovicích (BIGY). Přestřižení pásky se kromě něj ujal také ředitel školy Martin Maršík a náměstek hejtmanky Zdeněk Dvořák.

Foto mobilem: Miroslav Bína, mluvčí Biskupství českobudějovického

V rámci vybudování nových prostor na jihu Čech připravili dvě učebny výpočetní techniky, dva kabinety, toalety a sklad chemikálií – to vše v nevyužitých podkrovních prostorách školního internátu. Další investicí jsou nové digitální rozvody pro výpočetní techniku do všech učeben. Díky novému výtahu se areál stal bezbariérový. Kromě něj mohou studenti s tělesným handicapem využít tři plošiny. V rámci celkové hodnoty investice 21 milionů korun se 19 miliony podílí Integrovaný regionální operační program Evropské unie (IROP), zbytek financuje škola z vlastních prostředků. 

Podařilo se dokončit další část z několika etap v rámci rekonstrukce této školy. Děkuji všem, kteří se na tom podíleli. Můžeme tak navázat na dosavadní rozvoj a poskytování kvalitního vzdělání, které zde má již letitou tradici. Věřím, že budeme i nadále nalézat prostředky potřebné pro zvýšení kvality a zázemí této vzdělávací instituce. Přeji vám, aby se zde výuce, studentům i vyučujícím dařilo“, řekl biskup Vlastimil Kročil.

Pomyslný kámen ze srdce spadl také řediteli školy Martinu Maršíkovi. Realizace s sebou totiž nesla mnohé překážky. „Jsem hrdý na to, co zde podařilo vybudovat. Jsem si jist, že tyto prostory budou sloužit generacím studentů. Rád bych poděkoval zřizovateli, dodavateli a všem, kteří nám pomohli tento prostor přivést k životu“, uvedl.

Krušné začátky BIGY připomněl jeho první ředitel a současný vícehejtman Zdeněk Dvořák: „Jako na neznámé gymnázium se k nám hlásili studenti, které nepřijala jiná gymnázia a tak to šlo několik let. Situaci pomohla změnit sázka na německý studijní program, na který se poprvé přihlásilo 120 studentů. „Situace se za dva roky obrátila – studenti, které jsme nepřijali, nastoupili na veřejné střední školy…“, zavzpomínal Zdeněk Dvořák.

Podle bývalého primátora a dlouholetého člena rady města Jaromíra Talíře BIGY vytváří určitý alternativní prostor: „Biskupské gymnázium si spolu s Církevní základní školou za dobu své existence vybudovalo opravdu výbornou pozici a mám pocit, že v naší společnosti potřebujeme vzdělávání, které bude upozorňovat také na vertikální rozměr lidské existence a života. Věřím, že se to těmto dvěma školám daří, už podle zájmu studentů o ně“, uvedl.

Již letos v září, s počátkem školního roku, gymnázium otevřelo pro studenty nové kmenové učebny, zajistilo rychlejší internet ve třídách či vybudovalo venkovní relaxační zónu. Novinkou bylo i nové zázemí internátu a zajištění větší bezpečnosti. Studentům využívajícím internátní ubytování pak slouží nová kuchyňka či klubovna. Vyučující mohou od září využívat nový kabinet či hostinské pokoje.

(Zdroj: Miroslav Bína, tiskový mluvčí Biskupství českobudějovického)

Autor článku: František Jemelka