Náměstí sv. Petra se připravuje na Vánoce

Na náměstí sv. Petra vrcholí přípravy na slavení vánočních svátků. Již několik týdnů probíhá stavba Betléma, tentokrát z písku, a podílí se na ní i jeden český umělec. Minulý týden dorazil na Svatopetrské náměstí také vánoční strom, který měří skoro 25 m.
Publikováno: 30. 11. 2018 15:00

Foto Betléma z písku: Credit/ Město Jesolo

Na náměstí sv. Petra vrcholí přípravy na slavení vánočních svátků. Již několik týdnů probíhá stavba Betléma, tentokrát z písku, a podílí se na ní i jeden český umělec. Minulý týden dorazil na Svatopetrské náměstí také vánoční strom, který měří skoro 25 m.

Na Betlému z písku se podílí také jeden český sochař

Každý rok je náměstí sv. Petra ozdobeno Betlémem z jiné části světa. V letošním roce bude tento Betlém poněkud netradiční a vznikne pouze pro tuto příležitost, neboť bude vytvořen celý z písku. Jedná se o tzv. jesolanský písek, který pochází z Dolomit na severu Itálie. Na Svatopetrské náměstí ho přivezli ho cca  1.300 m³, tj. cca 700 tun.

Stavba Betléma začala již 17. listopadu a podílí se na ní čtyři sochaři: Richard Varano z USA, Ilya Filimontsev z Ruska, Susanne Ruselerová z Nizozemí a Radovan Živný z České republiky.

V první fázi stavby Betléma byly z pyramidy písku napěchovány do dřevěných forem, aby se písek co nejvíce zhustil, nedrolil se a zůstal pevný. Kolem 19. a 20. listopadu pak byla nad pískem postavena  ochranná konstrukce. 21. listopadu začala sochařská fáze, která bude pokračovat až do prvních prosincových dní. Posledních 48 hodin, tj. 5. a 6. prosince, bude věnováno na poslední úpravy. 

Vánoční strom je vysoký skoro 25 m

Minulý čtvrtek 22. listopadu dorazil na náměstí sv. Petra také vánoční strom. Jedná se o červený smrk z lesa „Foresta del Cansiglio“, provincie Pordenone. Strom je vysoký skoro 25 m, váží 4,5 tuny a jeho stáří se odhaduje na 80 let. Výzdobu a osvětlení zařídí technické služby vatikánského gubernatorátu ve spolupráci se společností Osram, která poskytne barevná světla poslední generace s nízkou energetickou spotřebou.

Co se bude u vánočního stromu a Betlému konat?

V pátek 7. prosince přijme papež František oficiální delegace zástupců komunit, které věnovaly vánoční strom. Bude se jednat o zástupce Diecéze Concordia-Pordenone, provincie Pordenone a kraje Furlánsko-Julské Benátsko a dále všechny z těchto regionů, jež se podíleli na realizaci Betléma z písku. Tento den v 16.30 se bude konat oficiální ceremoniál, při kterém bude Betlém slavnostně „otevřen“ a vánoční strom bude rozsvícen.

Poslední den v roce 31. prosince po tradičním Te Deum se na pískový Betlém přijde podívat papež František.

Na Svátek Křtu Páně 13. ledna, kdy oficiálně končí doba vánoční, bude pískový Betlém rozebrán a vánoční strom bude svěřen specializované firmě na zpracování masivního dřeva.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Pokračuje celková rekonstrukce opavské konkatedrály za 78 milionů

Až do prosince letošního roku bude probíhat oprava opavské konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Celková rekonstrukce za téměř 78 milionů korun zde začala v březnu loňského roku. Podařilo se nám podívat dovnitř kostela, který kompletně vyplnilo lešení.
04.08.2020

Pouť k Panně Marii Klokotské se bude letos konat od 13. do 16. srpna 2020

Letošní pouť k Panně Marii Klokotské bude nabitá bohatým duchovním programem. Konat se bude od čtvrtka 13. srpna do neděle 16. srpna.
04.08.2020

Vatikán: Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. není znepokojující

Vatikánské tiskové středisko reagovalo na zprávy, které se objevily včera (3.8. 2020) v médiích ohledně zdravotního stavu emeritního papeže Benedikta XVI. Podle mluvčího Vatikánu není stav emeritního papeže znepokojující, i když Benedikt XVI. trpí bolestivou chorobou.
04.08.2020

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020