Náměstí sv. Petra se připravuje na Vánoce

30. 11. 2018 téma: Advent a Vánoce Rubrika: Zahraniční
Na náměstí sv. Petra vrcholí přípravy na slavení vánočních svátků. Již několik týdnů probíhá stavba Betléma, tentokrát z písku, a podílí se na ní i jeden český umělec. Minulý týden dorazil na Svatopetrské náměstí také vánoční strom, který měří skoro 25 m.

Foto Betléma z písku: Credit/ Město Jesolo

Na náměstí sv. Petra vrcholí přípravy na slavení vánočních svátků. Již několik týdnů probíhá stavba Betléma, tentokrát z písku, a podílí se na ní i jeden český umělec. Minulý týden dorazil na Svatopetrské náměstí také vánoční strom, který měří skoro 25 m.

Na Betlému z písku se podílí také jeden český sochař

Každý rok je náměstí sv. Petra ozdobeno Betlémem z jiné části světa. V letošním roce bude tento Betlém poněkud netradiční a vznikne pouze pro tuto příležitost, neboť bude vytvořen celý z písku. Jedná se o tzv. jesolanský písek, který pochází z Dolomit na severu Itálie. Na Svatopetrské náměstí ho přivezli ho cca  1.300 m³, tj. cca 700 tun.

Stavba Betléma začala již 17. listopadu a podílí se na ní čtyři sochaři: Richard Varano z USA, Ilya Filimontsev z Ruska, Susanne Ruselerová z Nizozemí a Radovan Živný z České republiky.

V první fázi stavby Betléma byly z pyramidy písku napěchovány do dřevěných forem, aby se písek co nejvíce zhustil, nedrolil se a zůstal pevný. Kolem 19. a 20. listopadu pak byla nad pískem postavena  ochranná konstrukce. 21. listopadu začala sochařská fáze, která bude pokračovat až do prvních prosincových dní. Posledních 48 hodin, tj. 5. a 6. prosince, bude věnováno na poslední úpravy. 

Vánoční strom je vysoký skoro 25 m

Minulý čtvrtek 22. listopadu dorazil na náměstí sv. Petra také vánoční strom. Jedná se o červený smrk z lesa „Foresta del Cansiglio“, provincie Pordenone. Strom je vysoký skoro 25 m, váží 4,5 tuny a jeho stáří se odhaduje na 80 let. Výzdobu a osvětlení zařídí technické služby vatikánského gubernatorátu ve spolupráci se společností Osram, která poskytne barevná světla poslední generace s nízkou energetickou spotřebou.

Co se bude u vánočního stromu a Betlému konat?

V pátek 7. prosince přijme papež František oficiální delegace zástupců komunit, které věnovaly vánoční strom. Bude se jednat o zástupce Diecéze Concordia-Pordenone, provincie Pordenone a kraje Furlánsko-Julské Benátsko a dále všechny z těchto regionů, jež se podíleli na realizaci Betléma z písku. Tento den v 16.30 se bude konat oficiální ceremoniál, při kterém bude Betlém slavnostně „otevřen“ a vánoční strom bude rozsvícen.

Poslední den v roce 31. prosince po tradičním Te Deum se na pískový Betlém přijde podívat papež František.

Na Svátek Křtu Páně 13. ledna, kdy oficiálně končí doba vánoční, bude pískový Betlém rozebrán a vánoční strom bude svěřen specializované firmě na zpracování masivního dřeva.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Radka Blajdová