Náměstí sv. Petra se připravuje na Vánoce

Na náměstí sv. Petra vrcholí přípravy na slavení vánočních svátků. Již několik týdnů probíhá stavba Betléma, tentokrát z písku, a podílí se na ní i jeden český umělec. Minulý týden dorazil na Svatopetrské náměstí také vánoční strom, který měří skoro 25 m.
Publikováno: 30. 11. 2018 14:00

Foto Betléma z písku: Credit/ Město Jesolo

Na náměstí sv. Petra vrcholí přípravy na slavení vánočních svátků. Již několik týdnů probíhá stavba Betléma, tentokrát z písku, a podílí se na ní i jeden český umělec. Minulý týden dorazil na Svatopetrské náměstí také vánoční strom, který měří skoro 25 m.

Na Betlému z písku se podílí také jeden český sochař

Každý rok je náměstí sv. Petra ozdobeno Betlémem z jiné části světa. V letošním roce bude tento Betlém poněkud netradiční a vznikne pouze pro tuto příležitost, neboť bude vytvořen celý z písku. Jedná se o tzv. jesolanský písek, který pochází z Dolomit na severu Itálie. Na Svatopetrské náměstí ho přivezli ho cca  1.300 m³, tj. cca 700 tun.

Stavba Betléma začala již 17. listopadu a podílí se na ní čtyři sochaři: Richard Varano z USA, Ilya Filimontsev z Ruska, Susanne Ruselerová z Nizozemí a Radovan Živný z České republiky.

V první fázi stavby Betléma byly z pyramidy písku napěchovány do dřevěných forem, aby se písek co nejvíce zhustil, nedrolil se a zůstal pevný. Kolem 19. a 20. listopadu pak byla nad pískem postavena  ochranná konstrukce. 21. listopadu začala sochařská fáze, která bude pokračovat až do prvních prosincových dní. Posledních 48 hodin, tj. 5. a 6. prosince, bude věnováno na poslední úpravy. 

Vánoční strom je vysoký skoro 25 m

Minulý čtvrtek 22. listopadu dorazil na náměstí sv. Petra také vánoční strom. Jedná se o červený smrk z lesa „Foresta del Cansiglio“, provincie Pordenone. Strom je vysoký skoro 25 m, váží 4,5 tuny a jeho stáří se odhaduje na 80 let. Výzdobu a osvětlení zařídí technické služby vatikánského gubernatorátu ve spolupráci se společností Osram, která poskytne barevná světla poslední generace s nízkou energetickou spotřebou.

Co se bude u vánočního stromu a Betlému konat?

V pátek 7. prosince přijme papež František oficiální delegace zástupců komunit, které věnovaly vánoční strom. Bude se jednat o zástupce Diecéze Concordia-Pordenone, provincie Pordenone a kraje Furlánsko-Julské Benátsko a dále všechny z těchto regionů, jež se podíleli na realizaci Betléma z písku. Tento den v 16.30 se bude konat oficiální ceremoniál, při kterém bude Betlém slavnostně „otevřen“ a vánoční strom bude rozsvícen.

Poslední den v roce 31. prosince po tradičním Te Deum se na pískový Betlém přijde podívat papež František.

Na Svátek Křtu Páně 13. ledna, kdy oficiálně končí doba vánoční, bude pískový Betlém rozebrán a vánoční strom bude svěřen specializované firmě na zpracování masivního dřeva.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

125. plenární zasedání ČBK proběhlo opět částečně online

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali v rámci 125. plenárního zasedání 19. - 20. ledna 2021 v Praze na Arcibiskupství pražském. Z důvodu protipandemických opatření ze strany Vlády ČR se část biskupů setkala osobně a část se připojila na jednání formou online konference stejně jako na podzimním jednání loni. Hlavním tématem tohoto plenárního zasedání byly ekonomické záležitosti, jejichž schválení bylo nezbytné pro další chod církevních institucí v roce 2021.
20.01.2021

Papež František: Jednota je dar, o nějž je třeba prosit modlitbou

Dopoledne pronesl Petrův nástupce v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pravidelnou katechezi. Jako každý rok zaměřil papež pozornost na probíhající Týden modliteb za jednotu křesťanů (18. - 25. ledna), což dobře zapadlo do cyklu, ve kterém již od 6. května loňského roku pojednává o modlitbě. Ve své katechezi připomněl, že jednoty je dosaženo pouze s Boží milostí, a ne naší vlastní silou vůle.
20.01.2021

Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ schválila Vláda ČR

Vláda ČR na svém zasedání 11. ledna 2021 schválila Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ pro roky 2021 a 2022, na jehož tvorbě se podíleli i zástupci České biskupské konference.
20.01.2021

Katolický týdeník: Sociální izolace drtí vztahy

Za poslední rok jsme to slyšeli bezpočtukrát: buďte doma, s nikým se nepotkávejte. Zvláště jste-li vyššího věku, nemocní nebo s někým takovým žijete.
20.01.2021

IROP podpoří projekty v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a IZS

Evropská unie poskytne ČR dodatečné prostředky z nového investičního nástroje REACT-EU. Celkem se jedná o cca 21,7 mld. Kč, které budou rozděleny prostřednictvím nových výzev Integrovaného regionálního operačního programu.
19.01.2021