Papež František vyhlásil mimořádný světový misijní měsíc

Sté výročí zveřejnění misijní encykliky papeže Benedikta XV. „Maximum illud“ (30. listopadu 1918) se stalo příležitostí k vyhlášení mimořádného misijního měsíce v celé církvi. Papež František zvolil za jeho motto slova: „Pokřtění a vyslaní: Kristova církev na misii ve světě“. Slavit se bude v říjnu příštího roku.
Publikováno: 3. 12. 2018 11:00

Během prezentace mimořádného světového misijního měsíce ve Vatikánském tiskovém středisku kardinál Fernando Filoni zdůraznil, že encyklika Benedikta XV. naprosto změnila pohled na misie. Namísto koloniálního vnímání zavedla pohled na misionáře jako na představitele určité země a zdůraznila, že jsou především Kristovými velvyslanci. Zároveň poukázala na to, že misie se opírá o dva pilíře: hlásání Krista a díla milosrdenství. „Papež František nás chce povzbudit k ještě větší misijní angažovanosti. Připomíná, že ji nemůžeme delegovat na někoho jiného, protože každý z nás je z moci svého křtu spoluzodpovědný,“ zdůraznil kardinál Filoni, který stojí v čele Kongregace pro evangelizaci národů. Připomněl také, že křesťané nemají žádné produkty na prodej, nýbrž život, který chtějí předat - a tím je Bůh.

Přípravy bude doprovázet Průvodce misijním měsícem, který je plodem synodální spolupráce představitelů Papežských misijních děl ve všech zemích. Neobsahuje směrnice, nýbrž je nástrojem, jenž má provokovat a stimulovat misijní kreativitu v místních církvích. Na tiskové konferenci bylo představeno také logo této akce. Znázorňuje kříž objímající svými rameny naši planetu. Jednotlivé barvy odkazují k pěti kontinentům: červená označuje Ameriku, zelená Afriku, modrá Oceánii, žlutá Asii a bílá Evropu. Oficiální internetové stránky mimořádného misijního měsíce vyhlášeného papežem Františkem najdete na adrese www.october2019.va.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Velikonoční výzva českých a moravských biskupů

Čeští a moravští biskupové vyzývají věřící, aby na Bílou sobotu po setmění, zapálili za okny domovů svíčku, případně vystavili obraz Ježíše Krista.
03.04.2020

ČBK podporuje Sbírku pro Česko: Na vlně pomoci proti bezmoci!

ČBK, jako zřizovatel Charity ČR, jednoznačně podporuje vyhlášenou Sbírku pro Česko: Na vlně pomoci proti bezmoci. Čeští a moravští biskupové proto vyzývají věřící, aby dle svých možností, na tuto sbírku přispěli. Katolická církev se tak v této zcela mimořádné situaci aktivně hlásí na pomoc společnosti a státu, a chce podpořit finančně ty, kteří to nyní nejvíce potřebují.
03.04.2020

Modlitba pro čas epidemie

Zástupkyně šéfredaktora jezuitského magazínu America - Kerry Weber, připravila modlitbu, kterou nabízí pro období ohrožení koronavirem. Redakce jezuitského portálu Jesuits Global ji doporučuje jezuitům, všem jejich spolupracovníkům na celém světě a nejen jim. Přinášíme vám český překlad.
03.04.2020

Zůstaňme sjednoceni!

Společné prohlášení předsedů COMECE (Komise evropských biskupských konferencí) a CEC (Konference evropských církví) k situaci pandemie COVID – 19.
03.04.2020

Papežská misijní díla zřizují na podporu misijních zemí Misijní fond solidarity KORONA

Misijní země se stejně jako Česká republika potýkají s pandemií koronaviru. Izolace nám znepříjemňuje každodenní život, ale pro chudé lidi v misiích jsou dlouhodobá karanténní opatření ještě mnohem náročnější.
03.04.2020