Papež František vyhlásil mimořádný světový misijní měsíc

Sté výročí zveřejnění misijní encykliky papeže Benedikta XV. „Maximum illud“ (30. listopadu 1918) se stalo příležitostí k vyhlášení mimořádného misijního měsíce v celé církvi. Papež František zvolil za jeho motto slova: „Pokřtění a vyslaní: Kristova církev na misii ve světě“. Slavit se bude v říjnu příštího roku.
Publikováno: 3. 12. 2018 11:00

Během prezentace mimořádného světového misijního měsíce ve Vatikánském tiskovém středisku kardinál Fernando Filoni zdůraznil, že encyklika Benedikta XV. naprosto změnila pohled na misie. Namísto koloniálního vnímání zavedla pohled na misionáře jako na představitele určité země a zdůraznila, že jsou především Kristovými velvyslanci. Zároveň poukázala na to, že misie se opírá o dva pilíře: hlásání Krista a díla milosrdenství. „Papež František nás chce povzbudit k ještě větší misijní angažovanosti. Připomíná, že ji nemůžeme delegovat na někoho jiného, protože každý z nás je z moci svého křtu spoluzodpovědný,“ zdůraznil kardinál Filoni, který stojí v čele Kongregace pro evangelizaci národů. Připomněl také, že křesťané nemají žádné produkty na prodej, nýbrž život, který chtějí předat - a tím je Bůh.

Přípravy bude doprovázet Průvodce misijním měsícem, který je plodem synodální spolupráce představitelů Papežských misijních děl ve všech zemích. Neobsahuje směrnice, nýbrž je nástrojem, jenž má provokovat a stimulovat misijní kreativitu v místních církvích. Na tiskové konferenci bylo představeno také logo této akce. Znázorňuje kříž objímající svými rameny naši planetu. Jednotlivé barvy odkazují k pěti kontinentům: červená označuje Ameriku, zelená Afriku, modrá Oceánii, žlutá Asii a bílá Evropu. Oficiální internetové stránky mimořádného misijního měsíce vyhlášeného papežem Františkem najdete na adrese www.october2019.va.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019